Skocz do zawartości
pelnyrogal

Zmienić dysk czy laptopa?

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie korzystam z Asus K52JT - I3 350m, 6gb ddr3, radeon 6370m i dysk 320gb 5400.

 

Laptop długo się włącza, nieraz muli w trakcie korzystania z internetu.

 

Po zapoznaniu się z artykułami o dyskach ssd, uznałem że kupię goodram irdm pro 240gb.

 

Jednak mój kolega zaproponował mi za 600 złotych

 

ThinkPada z I5 4200m, 8gb ddr3, dyskiem 240 ssd i kartą intelowską, lepszą od tej co znajduje się w moim laptopie

 

Pytanie co się bardziej opłaca? Na co postawić? Czy wybrać wariant z nowym dyskiem i takie rozwiązanie będzie wystarczające, czy lepiej dołożyć i kupić leciwy, z lepszymi podzespołami sprzęt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD przyśpieszy tobie ładowanie systemu, nie przyśpieszy generowania stron www w przeglądarce - włącz monitor zużycia cpu i wejdź na te strony które Tobie "mulą" i zobacz czy procesor nie pracuje na 100% - chodzi o pojedyńczy wątek.

Miałem podobny procesor (podobna liczba punktów pojedyńczego wątku wg cpubenchmark.net) z ssd i wolno wczytywało mi się np google maps. Przełożenie dysku do lepszego komputera dopiero pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD zdecydowanie przyspieszy Ci zarówno uruchomianie systemu, każdego programu oraz działanie internetu, bo przeglądarka ma cache na dysku z którego korzysta przy otwieraniu stron. Zatem szybszy dysk to szybsze otwieranie stron.

Ten Thinkpad twojego kolegi to jaki model? Cena wydaje się super nawet jeśli to Thinkpad E, jeśli T to nie ma co się zastanawiać. Bierzesz od kolegi, a swój za 400zł spokojnie sprzedaż na Allegro (jeśli nie jest jakiś pobity mechanicznie).

Edytowane przez barwniak
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura  Marecki1 SSD da  kopa takiego że masz wrażenie że nowego laptopa kupiłeś.


Wiem to z autopsji..   a mam 9 letniego laptopa jeszcze na C2D.. I programy zamiast wstawać 12 sekund wstają w 2 sekundy.

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowaniem polecam wymienić dysk na SSD! A np. I jeżeli będzie ci brakowac miejsca to HDD wstawić zamiast CD-romu. Nawet jeżeli wynik nie będzie dla Ciebie wystarczający to będziesz miał sprzęt dla kogoś innego w rodzinie. Sam mam N61Jv a moja dziewczyna ma chyba ten sam model co Ty i nadal dają radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę o przeglądaniu stron www a nie uruchamianiu systemu. W szafie leży amd 4850e (wydajnościowo podobne do tego co ma autor tego tematu) na który razem z ssd system startował szybciutko ale przeglądanie np google maps powodowało ból. Przełożyłem to ssd do c2d e8400 i od razu była widoczna różnica. Autorowi zakup ssd specjalnie nie pomoże przy przeglądaniu internetu bo skrypty ze stron www ubijają mu ten procesor.

Edytowane przez marecki1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej , SSD nic nie pomoże w sytuacji gdy CPU/RAM/GPU są obciążone niemal na maxa .

Choć ogólnie dołożenie SSD do lapka pomoże ale nie załatwki sprawy z zasobożernymi stronami .

Tutaj trochę może pomóc odpowiedni dobór przeglądarki i dodatków do niej np. jakiś adblocker .

Sam jak kilka dni temu z powrotem wróciłem z Palemoona do najnowszego FF to widzę na kilku stronach znaczną poprawę w działaniu , choć tutaj problemem mógł być stary silnik PM .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jeszcze niedawno miałem lapka na C2D i po dołożeniu SSD przeżył drugą młodość. Niby da się z tego jeszcze normalnie korzystać pod pewnymi warunkami, o czym napisał reyden. Ale jak masz okazję wymienić sprzęt niskim kosztem, to nie ma co się zastanawiać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się czy kupić laptopa z procesorem i5 4200m, 8gb ramu i z lepszą zintegrowaną kartą graficzną.

 

Zdecydowałem jednak sprawdzić jak słabszy laptop zachowa się z szybkim dyskiem. Czy przyspieszenie jakie można uzyskać po wymianie dysku rzeczywiście będzie odczuwalne. Kupiłem dysk ssd goodram irdm pro 240 gb.

 

I wielkie WOW.

 

System włącza się w 16 sekund, szybko uruchamia aplikacje, chodzi płynnie, wszystko lekko wczytuje.

Mam znajomego z komputerem stacjonarnym i5 7generacji, 8 gb ramu, a sprzęt działa o wiele wolniej.

 

A więc wymiana dysku ssd wystarczyła, by mimo leciwego procesora i3-350m aplikacje wczytywały się szybko, przeglądanie internetu, odtwarzanie filmów przebiegało lekko.

Zastanawiam się czy z tym samym dyskiem i laptopem i5 4200m coś bym zyskał?

Edytowane przez pelnyrogal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...