Skocz do zawartości
Greg311

Zestaw komputerowy do +- 3000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Składam właśnie komputer dla brata narzeczonej.
Sytuacja wygląda następująco:

  1. Do wydania jest około 3000zł. Najlepiej byłoby zmieścić się w tym budżecie
  2. Ja oddaje "starą" obudowę SilentiumPC Brutus 410 + napęd CD/DVD za 50zł
  3. 2 lub 3 dyski HDD będą przełożone ze starego komputera. Będą spełniać rolę tylko przechowywalni starych zdjęć, filmów i muzyki. Być może w przyszłości zostanie zakupiony nowy dysk ~2TB, a stare zostaną usunięte z komputera.
  4. Komputer będzie pracował pod kontrolą Windowsa 10
  5. Procesor raczej na 99% będzie ze stajni AMD z powodu cen procesorów Intela
  6. Z komputera będą korzystać głównie kilkuletnie dzieci, ale sprzęt ma wystarczyć na kilka lat spokojnej pracy. Przede wszystkim ma się szybko uruchamiać, spełniać podstawowe zadania w przeglądaniu internetu, filmów czy gier flashowych, ale wieczorami ma być też sprzętem do grania przede wszystkim w gry pokroju Wieśka

Moje wybory + ceny:
Procesor:

AMD Ryzen 5 1600X - najtaniej znalazłem go w Sferisie za 608,99zł
W X-KOM podczas Black Friday ma być także AMD Ryzen 2600 za 599zł

Płyta główna:
MSI X370 GAMING PRO CARBON - najtaniej w Amazon.de 603,14zł

SSD M.2:
ADATA XPG SX8200 240G - 259zł w X-KOM

Zasilacz:
SilentiumPC Vero L2 Bronze 600W - 184,99zł w eMAG podczas BlackFriday, normalnie 20zł drożej

RAM:
Corsair Venegance LPX DDR4 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 - 579zł w X-KOM

Karta graficzna:
GTX 1060 6GB Gigabyte - 1169zł Morele
lub MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4GB - 825zł Morele

Chłodzenie procesora:
SilentiumPC Grandis 2 - 172zł w Proline

Niestety po podliczeniu wychodzi między 3100zł (bez chłodzenia), a 3606zł (z chłodzeniem i GTX 1060). Teraz podstawowe pytania:

  1. 1600X czy 2600 przy założeniu, że chciałbym osiągnąć jak najlepszą wydajność bez ekstremalnego OC?
  2. Czy warto dopłacić do GTX 1060 przy założeniu, że komputer ma posłużyć kilka lat dla sporadycznego gracza?
  3. Czy powyższy RAM będzie bez problemu współpracował z tą płytą główną?
  4. Na czym można by oszczędzić z powyższych elementów i czy np. płyta nie jest trochę overkillem? Poczytałem / pooglądałem trochę o różnicach w chipsetach i zdecydowałem się na znalezienie czegoś z X370, ale niestety ta płyta jest nieco droga.
  5. No i ewentualnie czy słyszeliście może o jakiś promocjach z których warto byłoby skorzystać w powyższym zestawieniu lub zdecydować się na zupełnie inne komponenty?

Z góry dzięki wszystkim za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1060 jest o wiele lepszym wyborem i starczy na dużo dłużej niż 1050 Ti, szczególnie teraz warto kupić kartę, dzisiaj np. na morele za 890 zł była 1060 3GB, w piątek może trafi się na jakąś fajną wersję 6GB za 100 zł.

Przy kupnie procka z X w nazwie wiele więcej nie podkręcisz, spokojnie możesz kupić płytę b350, a chłodzenie jakiegoś fortisa, a nie grandisa.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Firedash napisał:

1060 jest o wiele lepszym wyborem i starczy na dużo dłużej niż 1050 Ti, szczególnie teraz warto kupić kartę, dzisiaj np. na morele za 890 zł była 1060 3GB.

Widziałem tą promkę, ale naczytałem się też trochę o DirectX12 i wielu przesłankach mówiących o tym, że 3GB w karcie graficznej będzie nieco za małą ilością do tytułów które wyjdą np. w przyszłym roku. Dlatego też w wyliczeniach rozważałem opcję 6GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal lepiej mieć mieć 1060 3GB niż 1050 Ti 4GB, co z tego, że będziesz miał bardziej pojemne auto, jak silnik będzie 2x słabszy. Generalnie masz bardzo duże pole do popisu, w piątek będzie można wyrwać każdą część taniej jak się dobrze poszuka i nie zaśpi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ok, ale tak jak pisałem, albo bierzesz Ryzena z X i go zostawiasz w spokoju albo bez X i kręcisz trochę, osobiście wolałbym wziąć X i słabszą płytę niż inwestować w chłodzenie itd. żeby doprowadzić procek do wersji podkręconej fabrycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRocki są dobre, a co do pamięci, to to, że nie ma ich na liście oznacza tyle, że nie zostały przetestowane, mogą działać tak samo dobrze jak RAM z listy. Z RAMem jest loteria, te które na pewno bardzo dobrze działają z Ryzenem kosztują dużo, a z resztą jest różnie, ale nie aż tak, żeby kompletnie nie chodziły, po prostu np. zamiast 3200 podkręcą się na coś koło 2900 itd. 

Jak zacząłem drążyć ten temat przy składaniu mojego komputera, to po pewnym czasie się poddałem, masa różnych tabelek, niektóre niepewne, RAM w sklepach czasami zbyt mało szczegółowo opisany, żeby dokładnie przed zakupem sprawdzić jaki producent kości itd. i kupiłem bez patrzenia na te listy i akurat u mnie wszystko działa bez problemu.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dojechały do mnie wszystkie części. Koniec końców zestaw wyszedł nieco inny niż u góry napisałem, ale płyta pozostała ASRocka, a RAMy wybrałem z ich compatibility list. Zadowolony poskładałem cały zestaw, odpalam, a tu nagle restart loop...

Okazało się, że ta płyta nie obsługuje Ryzenów 5 na starszym biosie, a Sferis przysłał mi prawdopodobnie taką z nieaktualnym biosem... Koniec końców będę musiał oddać gdzieś komputer na aktualizacje, zapłacić za to, a dodatkowo ściągać chłodzenie, wymieniać pastę itd. itd. :(

Jest może ktoś ze Śląska kto miałby pożyczyć starszy procek na AM4 lub wykonałby mi taki update biosu? Niekoniecznie chciałbym czekać ponad tydzień na starting kit od AMD :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...