Skocz do zawartości
joorvishoon

MSI B450 - Ustawienia PWM chłodzenia nie działają

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem jak w tytule. Mam płytkę MSI B450I gaming plus ac. Windows 10 64 bity. Pod cpu fan header mam podpięty wentylator PWM. Konfiguruję mu krzywą PWM w biosie, wchodzę w windows i generalnie wentylator pracuje wg totalnie innych ustawień, które w ogóle nie wiem skąd ma. Mogę wejść w MSI control center i je zmodyfikować, wtedy wentyl zaczyna reagować wg krzywej ustawionej w control center (nawet po zamknięciu wspomnianej appki). ale po restarcie znowu ustawienia są z bani.

Ktoś widział coś takiego, mógłby poradzić gdzie patrzeć, kogo spytać, jak poprawić?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

9 godzin temu, Dijkstra napisał:

system-cooling-policy.png[

Nie do końca o to chodziło. Mam ustawiony tryb active. Ale to nie rozwiązuje problemu.

Może podam na przykładzie. MSI pozwala zdefiniować 4 punkty na krzywej PWM w BIOS'ie. Poprzestawiałem je mniej więcej tak, żeby wentylator chodził na 50% dla temp. 50 stopni, potem podnosił się do 75% przy 60C, 90% przy 65C i 100% przy 70C. Tak przykładowo, ale to jest plus minus to co chciałem ustawić. I teraz jak wpadam do systemu operacyjnego, wentylatory w ogóle nie zmieniają prędkości obrotowej mniej więcej do 70C. Potem zaczynają podnosić obroty w miarę dogrzewania się procesora. Problem polega na tym, że to się ma nijak do krzywej, którą ustawiam w BIOS. Co więcej, jak startuję potem MSI command center (tool do zarządzania parametrami mobasa od MSI), to widzę tam jak byk krzywą PWM, która przewiduje własnie takie zachowanie. Dopiero jak tam przestawię krzywą, to wentylatory zaczynają reagować zgodnie z oczekiwaniami. Ale po restarcie znowu - wentyle siedzą cicho do 70C.

 

Czyli rasumując PWM działa, ale nie wiem na jakich zasadach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wyczaiłem o co chodzi. Nie wiem do końca jaki chory mechanizm tu zadziałał, ale parametry PWM z biosu dostają +20C w systemie operacyjnym. Czyli jak ustawiam że ma być 50% dla 50C -> będzie 50% do 70C. Jak ustawiam, że ma wzrosnąć do 85% przy 65C - poleci tam dopiero gdy procesor wskaże 85C. Coś jakby windows (czy sam sterownik mobo) próbował pokryć ten niesławny offset temperaturowy na ryzenach. Z tym że offsetu nie ma (nowy chipset i ryzen 2600X), więc kaszani ustawienia PWM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal MSI control center, tak jak każdy program do sterowania BIOSem z poziomu Windowsa może powodować różne cyrki, łącznie z BSODami.
Co do temperatur to płyta steruje wentylatorami na podstawie czujki umieszczonej na płycie głównej, nie korzysta z czujki wbudowanej w procesor. Włącz HWinfo64, wybierz sensor only i tam powinieneś mieć gdzieś podaną czujkę z płyty głównej. Powinna się nazywać CPU, ale niekoniecznie. Możliwe, że w BIOSie masz możliwość wyboru na podstawie, której czujki mają wentylatory zmieniać prędkość, może ustaw inną.

U mnie na Z97-Pro Gamer działa to podobnie jak u ciebie(ale różnica to jakieś 5stopni, a nie 20, ale na dobrą sprawę nie sprawdzałem - testowałem jak się wentylatory zachowują pod obciążeniem i zmieniałem tak żeby działało tak jak chce bez względu na to co pokazuje HWinfo i co jest tak naprawdę ustawione w BIOSie), a HWinfo64 pokazuje, że płyta posiada sensory: CPU, CPU(Weight), CPU(PECI), CPU(Socket).
CPU (PECI) pokazuje prawie takie same temperatury jak czujka w procku 1-2 stopnie różnicy, a reszta coś zupełnie z czapy przy czym czujka CPU wskazuje właśnie o 10-15 stopni za mało i to chyba ona jest brana pod uwagę przez płytę przy regulacji wentylatorów.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Nemayu napisał:

Wywal MSI control center, tak jak każdy program do sterowania BIOSem z poziomu Windowsa może powodować różne cyrki, łącznie z BSODami.
Co do temperatur to płyta steruje wentylatorami na podstawie czujki umieszczonej na płycie głównej, nie korzysta z czujki wbudowanej w procesor. Włącz HWinfo64, wybierz sensor only i tam powinieneś mieć gdzieś podaną czujkę z płyty głównej. Powinna się nazywać CPU, ale niekoniecznie. Możliwe, że w BIOSie masz możliwość wyboru na podstawie, której czujki mają wentylatory zmieniać prędkość, może ustaw inną.

U mnie na Z97-Pro Gamer działa to podobnie jak u ciebie(ale różnica to jakieś 5stopni, a nie 20, ale na dobrą sprawę nie sprawdzałem - testowałem jak się wentylatory zachowują pod obciążeniem i zmieniałem tak żeby działało tak jak chce bez względu na to co pokazuje HWinfo i co jest tak naprawdę ustawione w BIOSie), a HWinfo64 pokazuje, że płyta posiada sensory: CPU, CPU(Weight), CPU(PECI), CPU(Socket).
CPU (PECI) pokazuje prawie takie same temperatury jak czujka w procku 1-2 stopnie różnicy, a reszta coś zupełnie z czapy przy czym czujka CPU wskazuje właśnie o 10-15 stopni za mało i to chyba ona jest brana pod uwagę przez płytę przy regulacji wentylatorów.

Hej. Do oglądania temperatur używam HWMonitor. Z niego wynika, że czujka CPU płyty i info z proca są niemal takie same. Generalnie mobo powinno się sugerować tylko swoją czujką i to wg niej ustawiam krzywą PWM. Przy czym, jak ustawiam ją w biosie, to wentylator reaguje natychmiast wg aktualnego wskazania czujki z biosu. Po podniesieniu windowsa tak jakby dodawał sobie do każdego punktu na krzywej PWM 20 stopni. Serio. Nie ma różnic ani żadnego offsetu między wskazaniami czujki w BIOSie oraz tej w HWMonitor/Command Center/Ryzen Master i wszystkich innych. To co się zmienia, a  co mogłem podejrzeć w command center, to że cała krzywa PWM jest przesunięta o 20 stopni. Tylko tyle i aż tyle.

Teraz ustawiłem, żeby wchodził na obroty w biosie od 30 stopni celsjusza. W biosie od razu zaczyna wirować, ale pod windowsem wchodzi na obroty dopiero przy 50 stopniach, czyli zgodnie z moimi zamierzeniami. Generalnie najważniejsze, że działa, ale niezły mindfuck.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś w command center przestawić krzywą by była identyczna jak ta w BIOSie?
Odinstalowałeś command center by sprawdzić czy to sam program nie zmienia ustawień? Takie programy się nadają tylko do tego by robić OC bez restartowania PC, później większość je odinstalowuje by nie mieszały w systemie.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.11.2018 o 23:02, Nemayu napisał:

Próbowałeś w command center przestawić krzywą by była identyczna jak ta w BIOSie?
Odinstalowałeś command center by sprawdzić czy to sam program nie zmienia ustawień? Takie programy się nadają tylko do tego by robić OC bez restartowania PC, później większość je odinstalowuje by nie mieszały w systemie.

Zjawisko zauważyłem zanim zainstalowałem command center. Właściwie to je zainstalowałem tylko po to żeby zobaczyć co się wyprawia. Przy ustawianiu parametrów w command center wszystko jest Ok. Problem dotyczy jedynie krzywej z BIOSu jak jest widziana w systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha,
W menedżerze urządzeń w Win7 w system devices miałem cztery razy coś takiego jak ACPI Fan. Sprawdź czy u siebie czegoś takiego nie masz, wyłącz i zobacz czy coś to zmieni.

U siebie odinstalowałem i wyłączyłem (obecnie wyświetla się jako nieznane urządzenie ze znaczkiem wyłączone) żadnej zmiany w działaniu nie zauważyłem. Może u ciebie się coś zmieni.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...