Skocz do zawartości
Savoyen

Nowy komputer, freezy, wyłączenie się etc.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Otóż mam problem z moim nowym składakiem, złożonym przez znajomego informatyka.

Specyfikacja

CPU: Ryzen 2600x+stock cooler (wrath spire)

GPU: Aorus 1080 TI extreme

Ram: 2x8 g skill trident z 3200 mhz cl 16 (F4-3200C16D-8GTZB)

mobo: b450 tomahawk

obudowa Silentium Regnum RG2

zasilacz:be quiet system power 9 600 w

HDD Toshiba 1TB/SSD ADATA SU800 256 gb(na nim mam windowsa 10)

Opis problemu:

1) Niestabilność

Zacznę od tego co mnie najbardziej nurtuje czyli ram. Nie ma go w rozpisce na stronie producenta płyty g. (są ale z innymi numerami) nie mniej myślę, że powinien o działać.

Prędzej czy później komputer mi się wiesza. Ani razu w grze jeszcze, ale w systemie, podczas poruszania kursorem czy podczas klikania nagle "staje" i trzeba robić restart. Restart po którym..komputer czasami zawiesza się na ekranie z grafiką płyty głównej. Kolejny restart zazwyczaj pomaga i wraca do systemu. Żadnych komunikatów o błędach/blue screenów nie mam. 

2)Zasilanie (?)

Otóż miałem wczoraj dwie sytuacje gdy w jednej grze (w innej spędziłem 2-3h i nie było czegoś takiego) iż komputer po prostu mi zgasł i zaczęły wyć wiatraki. Nie czekałem na komunikat, po prostu go wyłączyłem power buttonem.

 

3) Co zrobiłem/temperatury

Jestem świadom że na stockowym coolerze temperatury będą wysokie..i są. Na karcie max temp to 76 stopni, na procku podczas mocnego gejmingu skaczą do 85-86 stopni (więcej nie widziałem). W biosie bawiłem się XMP, profil jeden, profil drugi, bez XMP (auto ram) na każdym prędzej czy później system się wieszał..w windowsie. Chciałem odświeżyć windowsa (opcja wgrana), wyczyścić bo może coś poknociłem ze sterownikami-niestety podczas odświeżania też mi się komp zwieszał. W aorus engine używałem głównie gaming mode, ale wysypywało i na OC mode i na silent. Stery do Grafy aktualne. Wszystkie komponenty są nowe (poza kartą, którą jednak testował przez parę dni znajomy+przedmuchanie z kurzu). Monitor mam 24 calowego lenovo ips 1440p, standardowo 59hz, podkręciłem go do 67hz, może to w tym problem. Windows 10 oryginalny, updated, przeskanowany komp antywirusem, plan zasilania Ryzena (optymalny/automatyczny). Dyski oba przeskanowane HD tune, nie ma błędów. Jakieś sugestie?

Edytowane przez Savoyen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę porobić screeny z biosu jeśli trzeba, ale to popołudniu dopiero. Przez pierwszy dzień/dwa nie miałem aktywowanego windowsa i nie pamiętam bym miał wtedy freezy. Dopiero po aktywacji zaczęła się jazda. Może w tym jest problem? Jakaś aktualizacja się źle zainstalowała..

Edytowane przez Savoyen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw domyślne odświeżanie monitora.
Popraw kable od dysku SSD i HDD.
Jeśli zmieniałeś BCLK z domyślnych 100 na inną wartość to wróć do 100.

http://forum.pclab.pl/topic/1191502-Zacięcia-i-freezy-GOODRAM-Iridium-PRO-240GB/page__st__20__p__14532808&#entry14532808

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na domyślnym odświeżaniu to same. Kable chyba też w porządku. Ale nie jestem pewny czy podczas instalacji windowsa były podpięty oba dyski czy tylko nominalny ssd. Czytałem, że mogą być błędy kiedy winda się rozjedzie na dwa dyski. W trybie awaryjnym w pulpicie problem zwiech nie wystepuje. W sumie tylko doprecyzję, zwiech czyli że nie działa klawiatura ani żadna funkcja i muszę hard reset. No i dziwne, że w grach ani razu mi się windows nie zwiesił. Nawet tych na dysku ssd (systemowym).

 

Co do magicznego "wyłączania" się kompa podczas gry, ogarnąłem że chodziło o wysoki współczynnik EDC dla procka, zmieniłem jego ustawienia zasilania i już jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś to co podane tutaj?
http://forum.pclab.pl/topic/1191502-Zacięcia-i-freezy-GOODRAM-Iridium-PRO-240GB/page__st__20__p__14532808&#entry14532808

Może być też tak, że zasilacz nie trzyma napięć przy niskim obciążeniu lub procesor jest niestabilny przy niskim taktowaniu bo za bardzo zrzuca napięcie. Ustaw w planie zasilania wysoką wydajność.

Zawsze możesz też rozłożyć PC do zera i złożyć go na biurku i sprawdzić czy pomoże. Wykluczysz opcje błędnego złożenia, zwarć itp.

Zaktualizuj bios płyty głównej.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobiłem bo..posypał mi się system (wyłączyłem indeksowanie danych), stawiałem go od nowa z odłączonym ssd na hdd. W trakcie tej operacji musiałem około 6 raz restartować blaszaka bo się po prostu wieszał/nie zaskakiwała instalacja z pendrive. Podczas samej konfiguracji końcowej (język itp) również musiałem go restartować bo zwisy. Więc to wyklucza SSD (odpięty i sformatowany podczas instalacji) oraz HDD (sformatowany). Wyklucza też system (stawiony od nowa) a także sterowniki. Czyżby jednak ten ram? Biosu nie aktualizowałem bo czytałem, że powyżej b350 nie ma potrzeby.

G.Skill TridentZ DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GTZ) 

w rozpisce obsługiwanych przez płytę nie ma go wymienionego..

Edytowane przez Savoyen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, w biosie. Profil 1 albo 2 reszta auto. Na obu prędzej czy później był wysyp. Aktualnie po reinstalacji systemu problem się powtarza dosyć często przez co jest praktycznie nieużywalny..cieszyłem się nim może 3 dni. Odeślę go do znajomego serwisu i dam znać co bolało jak wróci. jakby ktoś mógł polecić pewny ram do b450, najlepiej 2x8 ddr4 byłbym wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...