Skocz do zawartości
zimn

Raid 0 na sata i dysk m.2

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

pracuje na płycie msi x470.  chciał bym uruchomić konfigurację

-2 dyski na sata w raid 0

-dysk m.2 z systemem bez raidu

zainstalowałem system na m.2 i działo potem w biosie przestawiłem konfig z ahci na raid dorzuciłem 2 dyski sata i stworzyłem macierz i system wstał raz a potem już nie miał ochoty (nie mógł znaleźć bootloadera a jak ustawiłem na sztywno ścieżkę rozruchu to widnows się chciał ciągle naprawiać)

Teraz pytanie co robię źle. Czy można ustawić kontroler także by obsługiwał tylko sata a dysk ssd był poza kontrolerem? czy może w biose raida ustawić dysk ssd jako ...jedno-dyskową tablicę ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra udało się. Problemów  było kilka

- windows był instalowany w trybie ahci i po zmianie na raid (pomimo tego że dysk botowalny był poza macierzą) należało go ponownie zainstalować

-w biosie należało włączyć "wsparcie dla whql"

-kontroler raid po odpaleniu wciągnął sobie dysk ssd do jakiejś tam macierzy (innej niż dyski hdd) i tym samy posiepał dokładnie wszystko gdyż w drugiej niby macierzy był tylko jeden dysk.

Po usunięciu macierzy z ssd i zainstalowaniu windowsa wszystko ładnie ruszyło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zimn napisał:

- windows był instalowany w trybie ahci i po zmianie na raid (pomimo tego że dysk botowalny był poza macierzą) należało go ponownie zainstalować

Oczywiście, że nie trzeba. Najprościej jest w msconfig wybrać Rozruch bezpieczny (minimalny) i wtedy przełączyć tryb kontrolera. Po udanym załadowaniu systemu wystarczy wyłączyć Rozruch bezpieczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...