Skocz do zawartości
SpoksPL

Sapphire RX580 nitro+ 8Gb - dziwna sprawa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od sierpnia br. roku jestem posiadaczem wspomnianej karty jak w tytule. Od pewnego czas ( 3 tyg ) zauważyłem dziwną sytuację odnośnie temperatury GPU tej karty. Sytuacja wygląda następująco, że po odpaleniu PC i pozostawieniu go w stanie tylko gołego pulpitu po jakimś czasie ( 15min ) karta graficzna zaczyna się strasznie nagrzewać pomimo nie uruchomionych żadnych programów które by wymuszały większe zaangażowanie udziału karty. Temperatura wzrasta do nawet 75 stopni, owszem mam program Sapphire Trixx ustawione wenty na automat i od temperatury około 50 stopni zaczynają chłodzić ( max obroty sięgają 22% ). Najdziwniejsze dzieje się w momencie np ruszeniem myszką na ekranie pulpitu o kilka milimetrów. W sekundę po ruszeniu  widoczny jest drastyczny spadek temperatury GPU nawet o 10 stopni i spada nadal w dół do wartości około 35-38 stopni.  Oczywiści ustawiłem również manualnie wentylatory na próbę 40% wydajności. Sytuacja po pozostawieniu na kolejne 5 min ( karta już po poprzednim schłodzeniu zdążyła się nagrzać ) się powtórzyła tylko z tą różnicą że temperatura w stanie bezczynności z racji ustawienia tych 40% na wentach podskoczyła max do 60 stopni i na tym poziomie się utrzymywała cały czas aż do momentu mojej ingerencji  ( poruszeniem myszką ). Dodatkowym dziwnym objawem w momencie dochodzenia do temperatur rzędu 70-74 stopnie na dosłownie 2-3 sekundy ekran zrobił się czarny po czym wracał do stanu poprzedniego czyli widok samego pulpitu.  Sytuacja z czarnym ekranem powtarza się przy zbliżaniu się do tych temperatur.

Wraz z nagrzewaniem się w stanie bezczynności karty graficznej coraz bardziej słyszalne jest charakterystyczne zwiększanie się pracy jakiegoś wentylatora odnoszę wrażenie że od zasilacza, ale nie jestem pewien spowodowane to jest posiadaną przeze mnie obudową z 3-ma fabrycznie wbudowanymi wentylatorami. Oczywiście po ruszeniu myszką wszystko cichnie.

Może to prawidłowe zachowanie karty graficznej sam nie wiem dlatego postanowiłem zapytać fachowców i znawców tematu.

 

Reszta specyfikacji:

procesor amd fx 8350 4ghz x8 + radiator ferra 2 + went

msi 970a g46 płyta gł

hyperx 2 x 8 gb 2133mhz

zasilacz cheftec cft 650-14c

obudowa regnum rg4f frosty white

Serdecznie dziękuję za jakiekolwiek porady lub informację co może być powodem takiej dziwnej sytuacji wada fabryczna czy coś innego.

Edytowane przez SpoksPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jedziesz na win 8, to możliwe że jest to spowodowane konserwacją systemu w tle. Wyłączyć się tego nie da jako tako, a wyłączenie w sysmanagerze wywala milion ostrzeżeń, że system się może częściej wysypywać. Miałem ten problem na jednym z moich kompów i dopiero przesiadka na win10 go rozwiązała - dziesiątka chyba nie ma tej konserwacji w tle tak zaborczej.

Można tę usługę wyłączyć z poziomu sysmanager'a ale jak zaznaczyłem wcześniej - windows tego bardzo nie lubi. Zdiagnozować możesz to tak - zainstaluj sobie gadgety All cpu i all gpu meter, potrzebujesz do tego PCMeter działający w tle. 

win7gadgets.com/pc-system/all-cpu-meter.html

win7gadgets.com/pc-system/gpu_meter_24.html

Ustaw monitor na niewygaszanie i obserwuj, czy wraz ze skokiem temperatury gpu nie pojawia się obciążenie na rdzeniach cpu. Jeśli tak, będziesz wiedział, że to o to chodzi. Jak nie - musisz pokombinować, zacznij od podejrzenia Performance Monitorem, co jest najmocniej obciążone jak system masz w idle'u.

Poróbuj, kombinuj i pisz jak poszło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...