Skocz do zawartości
BOGuś13

Skaczące temperatury na I7 9700K

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.  

Mam problem ze świeżo złożonym zestawem. Płyta: MSI Z390 Tomahawk, chłodzenie Deepcool Capitan 240 EX RGB. Komputer w BIOS ma ok. 39 stopni. Wymusiłem pracę w BIOS chłodzenia na 100% obrotów, ale to nic nie pomaga i temperatura stoi w granicach 40. W ustawieniach chłodzenia nie widzi obrotów wentylatora CPU, ale zmiana krzywej prędkości wpływa na obroty wentylatorów (wcześniej pracował tylko, teraz chodzą oba). Obroty pompy stałe 2250. Gdy windows wstanie trzyma ok. 35 stopni, z tym, że poszczególne rdzenie potrafią nagle skoczyć na 100% wydajności i w ciągu chwili zwiększyć swoją temperaturę o 20 stopni. Po czym nagle spadają do normalnej temperatury. Udało mi się zrobić benchmark, i procesor osiągnął 84 stopnie. Po wyłączeniu benchmarka ok 30 minut wracał do tych 35 stopni. Zdjąłem chłodzenie i ponownie nałożyłem pastę (Gelid Extreme). Rezultaty takie same (za pierwszym razem nakładem łopatką, tym razem 2 paski na ok 2/3 długości CPU każdy). Odpalenie BF5 owocuje wyłączeniem kompa po ok 20 sekundach (ustawiłem wyłączanie systemu przy 90 stopniach żeby go nie ugotować). Nie mam pomysłu co mu dolega. Czy macie pomysł co to może być?

Edytowane przez BOGuś13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie zakładałem i zdejmowałem 3 razy i efekt jest taki sam. Ustawienia w BIOS są standardowe. Nie robiłem żadnego OC. Komputer działa sobie ok i trzyma 60-80 stropni a później wędruje do 90 i wyłącza go Core Temp bo tak ustawiłem mu limit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buda MSI MAG PYLON. Chłodnica z wentylatorami zamocowana na przodzie w układzie push (2 szt.), do tego trzeci na dole (jak na wszystkich zdjęciach budy). Na tyle 1 i na górze 1. Łącznie 5 szt. Jedyna różnica to założenie na chłodnice wody wentylatorów z obudowy żeby nie psuć wyglądu. Dotykałem chłodnicy i jest ciepła, więc pompa działa. Podobno te procesory bardzo mocno się grzeją. Czy chłodzenie może nie wyrabiać z powodu innych wentylatorów niż fabryczne lub może samo z siebie jest słabe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te dwa z przodu wciagają powietrze do budy jak rozumiem a tylni i górny wyciagają?

[tego z dołu przerzuciłbym na górę żeby też wyciągał powietrze]

a próbowałes sprawdzić temperaturę bez tej szyby z przodu tylko sama siatka

albo zamontować chłodnicę na górze budy - sprawdź 

a i ja cienką warstwą smaruje cały procek - 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę:

- z przodu budy są 3 wentylatory wpychajace do środka powietrze. Za dwoma od góry jest chłodnica.

- z tyłu obudowy jest jeden wyciągający

- na górze obudowy od tyłu jest 1 wyciągający.

Nie sprawdzałem jak działa bez szyby z przodu budy (jutro będę w domu to zobaczę co to daje). 

Apropos chłodnicy na górze to niestety nie da się jej tam założyć bo przeszkadza radiator od MoBo.

Zakładałem chłodzenie 3 razy i za każdym razem po zdjęciu minimalny nadmiar pasty wychodził poza obrys czapki procesora, a pozostająca warstwa była bardzo cienka. 

Czy może być coś w Biosie (jakiś protokół lub brak aktualizacji) co powoduje wysokie napięcie (to 1.25 wydaje mi się całkiem normalne pod obciążeniem). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS na płycie ma opcję OC mode, ale jest wyłączona. Procesor grzał się do prawie 100 stopni nawet gdy chłodzenie było ustawione na 100% niezależnie od obciążenia. Czy to możliwe, że buda uniemożliwia przepływ powietrza? W około szyby jest jakieś 5-10mm luzu na całym obwodzie. Czy faktycznie 9700K jest aż tak mocno gdzejacym się procesorem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie udało mi się wrócić do komputera. Oddałem go do serwisu w celu zrobienia diagnostyki. Stwierdzili, że wszystko ok. Wymienili pastę, wrzucili nowy BIOS i zrobili jakiś swój benchmarka gdzie CPU podobno osiągnął max. około 40 stopni (swoją drogą nie wiem jak skoro ma niewiele mniej w iddle). Włączyłem u siebie Bf 5 i po 20 minutach najcieplejszy rdzeń ma 84 stopnie. Podczas robienia benchmark za pomocą 3d Mark Time Spy z założonym szklanym frontem osiąga 75 stopni. Bez frontu 68. Widziałem, że V-Core dobija do 1.31V. Zastanawiam się jak na temperatury ma wpływ użycie wentyli od MSI a nie z zestawu do chłodzenia chłodnicy. Kręcą się one dosyć wolno i przy ustawieniu ok. 30% obrotów dla temperatury 35 stopni jeden potrafi nawet się często zwyczajnie zatrzymać. Czy to normalne? Zmieniłem krzywą pracy wentylatorów i niewiele ma to wpływu na temperatury CPU (szybciej zbija bez obciążania). 

Edytowane przez BOGuś13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompka podłaczona pod podpowiednie złacze na płycie? 

kojarze że niektóre płyty maja oznaczone złacze do pompki

ogólnie to coś dziwne to wszystko jakby za mało powietrza przepływało przez budę [może dodaj jakieś zdjęcia]

ustaw w biosie na sztywno napięcie [ 1.25 albo mniej ] może być niestabilnie ]

wyłacz turbo i sprawdź

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam złącze do pompki i jest tam wpięta. Wydaje mi się, że to może być kwestia ilości pompowanego powietrza. Zamienię wentylatory świecące z zestawu z budą na wentylatory z chłodzenia. One mają znaczenie większy przepływ. Jak okaże się, że to wina wentylatorów to będzie zabawnie. W takim razie MSI zakłada jakieś padła do swoich obudów. Jutro będę w domu to zrobię zdjęcia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłem wentylatory z fabrycznych MSI na te od Deepcool oraz zdjąłem front obudowy i to znacznie pomogło. Temperatury w OCCT max. 78 stopni. W BF5 10 stopni mniej. Nadal to prawie 70 ale już lepiej niż 80+. Może zastosowanie lepszej pasty by pomogło (serwis zamiast założyć dołączonego Gelida Extreme założył jakiegoś Arctica). Protestuje jeszcze kilka dni i zobaczę jak się będzie zachowywał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że serwis nie wytłumaczył, gdzie leżał błąd (no chyba że to zrobił).

Może któreś wentylatory nie chodziły, może źle założone chłodzenie, cieżko naprawdę stwierdzić. Jeśli w OCCT masz 78-80 stopni C, to realnie w grach będziesz mieć 60-65 st w maxie.

A minusy ktoś dał taki, kogo dupsko piecze ;) nie przejmuj się.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwis nic nie poradził. Stwierdzili, że wymiana biosu i ponowne założenie chłodzenia pomogło. Niestety, tak ja pisalem wyżej, to nic nie wniosło. Sam z waszą pomocą rozwiązałem problem. 

 

Apropos minusów to na prawdę mi to dynda :). Jak wejdzie moderator to najwyżej zrobi z nimi porządek. Jeśli nie to też spoko. Już w poprzednim temacie zauważyłem, że jest tu sporo dzieci które dowartościowują się klikając łapkę w dół. Jeśli czyni to ich życie lepszym to rosnie mi serducho. Lubię pomagać ludziom w ten czy inny sposób :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie, ponieważ też mam AIO na procesorze i temat przerabiałem.

Chłodzenia już  nie zdejmuj, bo szkoda roboty, skoro jest świeża pasta i chłodzenie jest równo zamontowane.

Zrobiłbym experyment :)

1. Ustaw pompkę na 100% i ustaw wentylatory na chłodnicy na 50% na sztywno.

Uruchom test SSE na 10 minut + Hwmonitor na pulpicie.

Po tym czasie wykonaj zrzut ekranu z monitoringu i daj tutaj fotkę na forum.

 

2. Ustaw pompkę na 50% i ustaw wentylatory na 50% na sztywno.

Uruchom test SSE na 10 minut + Hwmonitor na pulpicie.

Po tym czasie wykonaj zrzut ekranu z monitoringu i daj tutaj fotkę na forum.

 

Porównamy te odczyty o zobaczymy, jaki wpływ na temperaturę ma przepływ cieczy w układzie.

Test: https://www.cpuid.com/downloads/powermax/powermax_1.00.zip

Hwmonitor: https://www.cpuid.com/downloads/hwmonitor/hwmonitor_1.38.zip

 

Przykład z 10 minut SSE:

9130089700_1544953746_thumb.jpg

 

 

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie płyty głównej powinna być regulacja obrotów, jako krzywa obrotów.

Ale  jak to nie działa dla pompki, bo tak się zdarza, to jest program od MSI.

Zdaje się, że nazywa się Dragon Center: http://download.msi.com/uti_exe/mb/Dragon_Center_1.0.0.21.zip

Pobierz, zainstaluj i sprawdź, czy w opcjach tego programu jest regulacja dla wentylatorów.

Jeżeli jest, a powinna być, odszukaj pompkę i sprawdź, czy można regulować jej obrotami.

Ja tak kontroluję u siebie pompkę w AIO, tylko w innym programie, bo mam płytę Asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. W dragon center także nie mogę zmienić ustawienia pompki. Cały czas pokazuje 2250. 

Zrobiłem test z grami i OCCT z założonym i zdjętym frontem szklanym. Różnica jest 10 stopni. Chyba obudowa od MSI to okropny piekarnik. Kable są ładnie poukładane i jedynym co blokuje przepływ powietrza to front. Macie pomysł co możnaby z tym zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...