Skocz do zawartości
j0k3rA

Ścinki/freezy w grach, buczenie - nowy sprzęt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wybaczcie ale nie mam innego słowa aby określić na to co się dzieje - buczenie. Nie głośne, ale na tyle słyszalne w randomowych momentach podczas grania w gry. Szczególnie widoczne w PUBG, League of Legends czy Hearthstone. W sumie w te tytuły gram najczęściej. Buczenie poprzedza ścinka, która trwa kilka sekund (2-3). I wszystko wraca do normy, ale buczenie zostaje - objawia się ono wraz z tą ścinką/freezem gry. W lepiej zoptymalizowanych grach jak LoL czy Hearthstone wszystko wraca do normy po tych kilku sekundach, natomiast PUBG crashuje zupełnie. Słychać normlanie dźwięk z głośników, nie zawiesza się on. Wszystkie inne procesy działają normalnie (np. Discord - słyszę ludzi mówiących do mnie i oni mnie również) podczas tych ścinek. 

 

Sprzęt:

Dysk Seagate BarraCuda 2TB, SATA/600 (ST2000DM006)

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti Turbo

Napęd Lite-On iHAS122-14

Obudowa MODECOM OBERON 2F

Pamięć Corsair DDR4, 8 GB, 3000MHz (CMK8GX4M2B3000C15)

Płyta główna MSI Z370 GAMING PLUS

Procesor Intel Core i5-8600K, 3.60GHz, 9MB

Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W (SPC164)

Dysk SSD Crucial MX500 250GB SATA3 

Karta sieciowa TP-LINK TL-WN822N adapter USB Wireless 802.11n/300Mbps

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 3 v2 

 

Celowo podaje całą specyfikację abyście ocenili obciążenie zasilacza, czy 500W tego typu daje radę pod obciążeniem z takim sprzętem. Osobiście stawiam właśnie na zasilacz, ale nie mam jak tego sprawdzić - nie mam drugiego na podmiankę.

Próbowałem wszystkiego - sprawdzanie stabilności napięcia zasilacza różnymi softami, obciążenie RAM, obciążenie Procesora w systemie - wszystko w normie podczas ścinki. Wszelkie stresstesty karty graficznej procesora itd. wypadły pomyślnie. Przy podkręconym procesorze i karcie to samo, co w przypadku gdy nie ma żadnego OC. Memtest wykonany. Dyski nie pracują w trybie oszczędzania energii, to samo slot PCIE, generalnie wszystko na max wydajność. Sprzęt nowy, ma 2 miesiące.

Moje podejrzenia tak jak napisałem wyżej to zasilacz lub... źle rozprowadzona pasta na procesorze? (sam wszystko składałem, mam doświadczenie w składaniu ale dawno tego nie robiłem). Aczkolwiek pasty nie dałem za dużo i raczej wszystko sprawnie przebiegło.

Nie wiem.. cewki zasilacza by "buczały" ? czy raczej "terkotały"? Czy może to być throttling / coś z kondensatorami na płycie głównej? Składałem raczej delikatnie, nic nie szturchnąłem itd.


Proszę uprzejmie zacnych forumowiczów o pomoc, bo strasznie irytują te freezy, nie da się czasami grać. Tak jak wspomniałem, występują randomowo - niekoniecznie przy największym stresie. I tylko w grach.

Pozdrawiam,

Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalałem, karte graficzną wsadzałem nawet od znajomego (GTX 1060 2 miesięczna) - to samo.

Sterowniki czyszczone DDU i instalowane na swiezo. Różnych wariantów sterowników próbowałem - to samo.

G-Sync on i off - to samo (monitor 144hz Dell)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest opcja by sprawdzić z inną kartą dźwiękową?

Skoro sterowniki wyeliminowałeś, weź załatw miernik i sprawdź w czasie jakiegoś 3dmarka czy gry z trybem benchmark, albo odpal pubg po prostu i zerknij na napięcia na wtyczce 12 i 5v. 12v to żółte zdaje się. Czarne masa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta dźwiękowa zintegrowana. Jedyna opcja to kupno karty i wyłączenie Realteka w biosie. W sumie karta dźwiękowa będzie tańsza niż zasilacz.... ale czy ona powodowałaby takie jazdy?

Edytowane przez j0k3rA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd taki wniosek? (tak jak pisałem - dźwięk podczas tych ścinek jest ok, działa w porządku). Kartę dźwiękową mam zewnętrzną (TP-Link) pod WiFi. LAN zintegrowany wyłączony w BIOS ręcznie. Nigdy mnie z neta nie rozłączało. Nigdy też nie miałem problemów z dźwiękiem... gdyby tu był konflikt, to chyba coś by się działo na tym polu? jakieś disconnecty / ścinki z powtarzającym się w kółko dźwiękiem - moje tak nie wyglądają, dźwięk działa OK. Internet też stabilnie.

Edytowane przez j0k3rA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE:

Odinstalowałem te wszystkie dodatki od MSI typu Intel Rapid itd. (byly najnowsze ze str. producenta). Nie mam dysku w RAID a to podobnie glownie pod to jest. Zrobiłem też  znów czystkę sterowników graficznych za pomocą DDU. Sterowniki wczesniej odinstalowywalem DDU i nie instalowalem GeFroce Experience - jedyna zmiana tym razem, to Nvidia Audio po czystce sterów na czysto nie wgrałem. Być może tu był problem. Albo w tych softach do plyty gl. tych Intelowskich. 

Być może komuś to będzie pomocne na przyszłość. Dam znać, gdyby ścinki wróciły, jednak we wszystkich grach na chwilę obecną jest OK. Procesor lekko podkręcony. Grafika bez OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...