Skocz do zawartości
Xanner

PC do 8k-9k zastosowanie gry/grafika 2d

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

przymierzam się do zakupu nowego komputera, mniej więcej mam złożone informacje, ale raczej wolałbym poradzić się. Komputer używany głównie do grania, dlatego najbardziej na tym skupiam się, czasami wpadają zlecenia lub coś trzeba zrobić z graficznych rzeczy, ale to forma 2d (photoshop, illustrator). Gram póki co w 1080p 144hz, za parę miesięcy przymierzam się do zmiany na 1440p 120+hz

Build:

Płyta Główna: AsRock Z390 extreme 4

Procesor: I7-9700k

Karta Graficzna: tutaj dylemat narazie wrzucony GeForce RTX 2080 MSI Gaming x trio 8gb

RAM: G-Skill DDR 4 16GB 3200MHz CL 16

Dysk SSD: Samsung 970 evo 1TB PCI-E x4

Dysk HDD: Toshiba P300 2tb

Cooler: Thermalright Macho Rev. B

Obudowa: Fractal design meshify C

wentylator 140mm: 4x Be quiet! SilentWings 3  (ciepło mam w pokoju, dlatego jak najwięcej wentyli wrzucam dla spokoju)

Zasilacz chce przerzucić ze starego komputera (2013 r.) a chodzi mi o SeaSonic 650W Gold

Koszt tego zestawu jakieś 9000~~ w zależności gdzie będę kupował

 

Pytania/obawy/rozkimny

Procesor, na wstępie planowałem i5-9600k, ale po przeczytaniu na reddicie o ścinkach na nowych buildach i że jednak w tych czasach powinno celować się już w i7, to zmieniłem na 9700k. Przebitka spora bo 700zł różnicy z i5, czy to ma jakiś sens? Dodam że planuję podkręcać procesor na 5GHz.

Ram, planowałem 3200MHz 15cl od G-Skill, ale chyba nie ma co przepłacać 150zł dla niewielkiej różnicy.

Dysk SSD w konfiguratorze morele nawet nie mogę wrzucić, dlatego mam obawy czy on w ogóle wchodzi do takiego zestawu, czy ja coś przekombinowałem.

Czy cooler ten poradzi sobie z 5GHz? czy powinienem celować w bequiet dark rock 4 pro? 

I ostatnie pytanie to ten nieszczęsny zasilacz, czy jest sens przekładania? zawsze to zaoszczędzone 300-400zł, a że planuję jakieś porządne słuchawki kupić, to zawsze dorzucam taką oszczędność w nie. Długi post, ale liczę że uzyskam już tu wszystkie informację :) 

Co do karty graficznej i mojego dylematu, planowałem używaną 1080Ti... ale cudem odszukać niekopanej dlatego mam dylemat z RTX, którego wybrać? MSI trio ma problem z poborem prądu z tego co wiem, asus i zotac to koszt 4200~~ a taki z bólem przyjmę za tą generację (o palicie proszę nie wspominać, zła przyszłość ;)) 

 

Edytowane przez Xanner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, co do procka to nie lepiej 8700k ? Sam się zastanawiałem nad tym, ale mimo wsio wziąłem i59600k i teraz czekam na dostawę, zestaw mam podobny złożony. Z małymi różnicami. : )

 

 

Chłodzenie procesora Noctua NH-D15

Dysk HDDToshiba 3TB 7200obr. 64MB P300 OEMHDWD130UZSVA

Dysk SSDSamsung 500GB 970 EVO M.2 2280 NVMeMZ-V7E500BW

Obudowa do komputeraPhanteks Enthoo Pro czarnaGEPH-003 / PH-ES614PC_BK

Pamięć RAM DDR4G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V CL15 Red (2x8GB)F4-3200C15D-16GVR

Procesory Intel Core i5Intel i5-9600K 3.7 GHz 9MB BOXBX80684I59600K

Zasilacz do komputera Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold BOXSSR-650FX

Thermal Grizzly Pasta termoprzewodząca, Kryonaut, 1g ( TG-K-001-RS) (Pasty termoprzewodzące)

ASRock Z390 EXTREME4 (Płyty główne)

Gigabyte GeForce RTX 2080 Gaming OC 8GB GDDR6 (256 Bit), HDMI, 3xDP, USB-C, BOX (GV-N2080GAMING OC-8GC) (Karty graficzne)

Edytowane przez kalsiur
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kalsiur napisał:

Witam, co do procka to nie lepiej 8700k ? Sam się zastanawiałem nad tym, ale mimo wsio wziąłem i59600k i teraz czekam na dostawę, zestaw mam podobny złożony. Z małymi różnicami. : )

Patrząc na cenę to droższy jest, zresztą chyba lepiej mieć więcej rdzeni niż wątków?

Ale raczej i tak bym celował w najnowsze generacje, znam siebie jak zmieniam komputer więc ten starczy mi na 5-6lat znów (poprzedni składałem 2013 i teraz wymienić chcę)

Edytowane przez Xanner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kalsiur napisał:

PS: Jak chcesz słuchawki od msi to ta grafika, co do wydajności, z testów jakie widziałem to ona jakaś wybitna nie była. :)

Co do słuchawek to nie chodzi mi te z grafiki, wole zainwestować coś porządnego ale to drugorzędna na razie kwestia. Z testów jakie widziałem to Asus strix chyba miecie wszystko, ale to koszt 4.4k?

15 minut temu, kalsiur napisał:

Się pod względem programów/grafiki nie wypowiem. Ale jeżeli chodzi o gry to jak już brać i7 to 8700k bym brał. Ale jak mówiłem, ja jednak zdecydowałem się na i5. Zobaczymy czy dobry wybór. : )

Raczej jestem skłonny na razie zostać przy 9700k, zawsze to + że tańszy, i tak względem i5 przeskok, chyba że mnie inni wyprowadzą z błędu. No i chyba te z serii 8 bardziej łapały temperaturę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można prosić o linka do dyskusji na temat tych ścinek? Bo mi się wierzyć w to nie chce.

Zmień chłodzenie na tego Dark Rock 4 Pro i zastanów się nad obudową Be Quiet 900, fabrycznie ma 3 wiatraki które chcesz, ewentualnie 700

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Firedash napisał:

Można prosić o linka do dyskusji na temat tych ścinek? Bo mi się wierzyć w to nie chce.

Zmień chłodzenie na tego Dark Rock 4 Pro i zastanów się nad obudową Be Quiet 900, fabrycznie ma 3 wiatraki które chcesz, ewentualnie 700

Jak znajdę te konkretne linki to podeślę, tylko pewnie chwilę muszę poszukać te konkretne wątki.

////edit

do tego czy 6 wątków nie będzie za 3 lata za mało? gry/technologie rozwijają się, i są takie gry co bardziej pochłaniają procesor (chyba?) ale to liczę że nakierujecie mnie :) 

 

Co do obudowy, myślałem na początku nad be quiet pure base 600, ale grzeje się dość mocno przez maty wygłuszające, a w przypadku tej 700/900 jak jest? Fractal mam pewność że przepływ jak i temperatury ma dobre. Co do wyboru wiatraków mogę zawsze zmienić ;p ale z tego co wiem te ciche są chyba że są jakieś inne 140mm godne polecenia?

I czy jest ktoś w stanie powiedzieć mi z tym SSD czy on wchodzi do takiego komputera? czy ten konfigurator od morele jest do du.. i mi nie pozwala

Edytowane przez Xanner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu SSD miałby nie wejść?

Co do obudowy, to proponuję Be Quiet, bo miałbyś od razu wiatraki takie jak chcesz w cenie, zamiast kupować obudowę + jeszcze wyrzucać wiatraki za które zapłaciłeś i kupować nowe.

BQ 600 to zupełnie inna półka i faktycznie może się grzać przy lepszych podzespołach.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, po prostu myślałem że coś nie tak jest że nie mogłem go dodać do konfiguracji. Tylko że do tego be quiet musiałbym jeszcze dodatkowo na wentylatory wydać, a koszt obudowy to 600+. A w fractalu za 600zł już mam całą obsadzoną w wentylatorach

Edytowane przez Xanner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Xanner napisał:

do tego czy 6 wątków nie będzie za 3 lata za mało? gry/technologie rozwijają się, i są takie gry co bardziej pochłaniają procesor (chyba?) ale to liczę że nakierujecie mnie :) 

Od 10 lat chyba te same rozkminy są. :D 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brać co się podoba, choć chyba niektóre karty od gigabyte czy zotac trochę bardziej hałasują, a tak to kwestia gustu, no i trzeba mieć nadzieję, ze nie trafi się wadliwej sztuki, bo z RTX jest niestety różnie.

Edytowane przez Firedash
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie przemyślę co do modelu, znając moje szczęście, to akurat trafię na space invaders. Za dużo zmian nie było na szczęście co do konfiguracji ;p, jeszcze przemyślę kwestię i7 czy ładować się w i5-9600k. Na tą chwilę zostawiam koszyk w tej postaci, chyba że ktoś jeszcze coś zasugeruje. Za pomoc dziękuję bardzo 

https://www.x-kom.pl/lista/hmc395r7l

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że z tyłu wchodzi tylko wiatrak 120, może warto będzie kupić jeden 120 do tyłu, chyba że chcesz u góry dawać tylko.

 

Ps. W sumie dziwne zdjęcia są tego modelu, raz całe okno ma, a na jednym zdjęciu tak jakby tylko małe okienko z boku, a reszta nieodkryta. Myślałem, że nie ma szyby z boku na pierwszy rzut oka. Widzę wersje 10 zł droższe i może różnią się właśnie tym panelem bocznym. Ogólnie bardzo dobra obudowa, sam się długo przymierzałem do niej, ale inna spodobała mi się bardziej, przepływ powietrza jest w niej idealny.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie zastanawiałem się nad tyłem w ogóle, jakoś mi to wyleciało z głowy :D... plan był wrzucenia 2x 140 na przód, 2x 140 na górę i w sumie z przodu zostaje zdjęta 120? z tego co kojarzę nie takie złe te wentylatory co dodają, chyba że lepiej zainwestować i w lepszą 120

Zdaje mi się że to taki wizualny efekt chcieli pokazać :P (patrzę na google grafika) bo w sumie jak przeglądałem nie spotkałem się z jakimś innym panelem bocznym, niż cała szyba. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to sprawdź, żeby nie dostać czegoś innego. Nie wiem czy czasami Fractal nie montuje w swoich obudowach wentylatorów bez PWM, czyli nie można sterować ich szybkością, jeśli zostawisz choć jeden fabryczny, to kupowanie super cichych wiatraków Be Quiet pójdzie w piach. Mogę się mylić, więc trzeba by sprawdzić w specyfikacji obudowy, jakbyś chciał zostawiać jakieś wiatraki.

 

I ogólnie zaleca się raczej robić tak, żeby mieć jeden wentylator więcej z przodu / większy nawiew niż wyciąg. Dzięki temu mniej kurzu jest w obudowie.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i używa Fractal Design Dynamic GP-12 , dBA na poziomie 19~~ więc tak myślę czy to dużo? dla przykładu be quiet jest na poziomie 15.5. Ale z tego co widzę to nie ma PWM. Akurat z kurzem nie ma problemu, staram się czyścić komputer jak tylko mam okazję, ale przyda się ta informacja ^_^!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszyk na tym skończył się

https://www.x-kom.pl/lista/q1ub9mla6

ale jest na razie kolejny dylemat z kartą graficzną, więc od razu zapytam. Byłem pewny już kupna rtx 2080, lecz znajomy strasznie ciśnie, że chce kupić na siłę "betę" karty jako że to trochę niewypał (cenowo i technologicznie to taka beta). 1080Ti wypatrywałem na olx/allegro ale za każdym razem jak napiszę do kogoś to ta sama śpiewka "kopała tylko chwilę i to delikatnie". I teraz pytanie jeśli mam słyszeć takie wyrzuty, to może coś zaproponujecie aby rok przetrwać z kartą i najwyżej kupić coś lepszego jak wyjdzie. Tak jak wcześniej wspominałem plan jest grania w 144hz 1080p, z przesiadką za parę miesięcy na 1440p 100+hz 

 

Edytowane przez Xanner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli się boisz pokoparkowych 1080ti czy "bety" rtx 2080, to 1070ti / 1080 możesz kupić używaną, obnizysz detale trochę i zagrasz w wysokim klatkażu

edit.

ofc jako karta na "przetrwanie" 

Edytowane przez mrcszyman
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj takich głupot, że beta czy coś, co z tego, że ray tracing jest niewypałem, liczy się wydajność, a ta jest taka jak 1080 Ti i cenowo podobnie, więc nie widzę problemu, inne funkcje to dodatek.

Ludzie mają złe opinie o nowej generacji, bo liczyli na większa wydajność w tej samej cenie, karty są dobre, po prostu nie spełniły oczekiwań.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...