Skocz do zawartości
Sołtys25

Domowy monitor do 1500 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Naszedł czas wymiany mojego wysłużonego Della WA 2209 na coś bardziej bajeranckiego.

Do wydania kwota ok 1500 zł.

Monitor będzie użytkowany w typowo domowy sposób: gry fps, internet, trochę filmów czasem przyniosę coś z pracy do popisania. 

Do obsługi wyświetlania służyć będzie ryzen 5 w połączeniu z rx580. 

Generalne mam takowych foworytów:

LG 29WK600-W 29 WFHD IPS

MONITOR AOC 27" C27G1

MONITOR MSI OPTIX 27" MAG271C

Ten pierwszy to oczywiście panorama i zastanawiam się czy się w to pchać, dwa kolejne to już bardziej klasyczne wybory. Na pewno monitor powinien mieć więcej niż 24 cale, freesync i minimum 75 hz. Tego jestem już pewien. Della mam od 6 lat, ten monitor powinien mi także posłużyć przynajmniej z 5 lat. 

Będę wdzięczny za propozycję / uwagi przemyślenia z waszej strony.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę polecić monitor który mam u siebie od 1,5 roku (o ile masz miejsce na biurku na 32''):
https://www.morele.net/monitor-philips-bdm3270qp-741127/

Dobre parametry w tej cenie.

Edit. nie doczytałam "minimum 75 hz" więc moja propozycja odpada:)
Używam go do filmów, pracy z tekstem i gier MMO więc dla mnie bardzo fajny:)

Edytowane przez atyde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam panoramę 29" i stwierdzam , że jest zbyt mała ;p

Ostatnio siedzę najczęściej na TV 55" .

Panorama powinna mieć z 34" i 3440x1440 , lub coś  27" WQHD. Ew. coś z LG bez zakrzywień 34" ;) np:

https://www.morele.net/monitor-lenovo-l27q-10-65cegac1eu-1806343/?gclid=EAIaIQobChMIk-CT_q7P3wIVFcayCh3g_AvuEAQYAiABEgICf_D_BwE - nie wiem czy on nie ma 75 Hz Freesync, ale chyba ma. 

p.s. Mój monitor na stronie producenta też ma niby 60 Hz a ma 75 Hz freesync z Radeonem po złączu DP.

W tym budżecie jedynie z większych >

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/monitor-lg-34um69g-b?gclid=EAIaIQobChMI7cnqmrDP3wIVBqQYCh2yXwO7EAQYASABEgJ8xPD_BwE&gclsrc=aw.ds

ale ta rozdzielczość jest w/g mnie za mała przy 34".

29" 21:9 jest podobny wysokością do DELLA 2209 !!! miałem go kiedyś .

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Phill76, jeśli szukasz czegoś na lata najlepiej celować w coś większego,
dla mnie 32" to idealna wielkość dla rodzielczości 2560 x 1440 px z domyślnym 100%
rozmiarem tekstu w Windowsie bez powiększania. A nawet mógłby mieć więcej cali:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia 2209 było ok . ale mały i 16:10 , Hyama 24" Full HD AMVA+ 1080 była BDB monitorem mimo 60 Hz,

LG -obecne, zakrzywione- jest bdb do gier -ale troszkę małe/zwłaszcza niskie ! mam go z 0,5 [m] od oczu , ma 75 Hz Freesync , jedynie trochę mały ! choć niektórym może wystarczyć... na + wystarczająca wydajność RX 580 !

Może chcesz kupić moje 29"LG :P ? ( 29UC88 ) 

 

 

 

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie  32"  2560 x 1440 px pewnie byłoby idealne - ale mam wątpliwości co do rozdzielczości. Obawiam się, że mój sprzęt nie zapewni mi płynnej rozgrywki w dłuższym okresie ( teraz pewnie da radę) i co roku będę wymieniał karty graficzne :-). to się skończy wojną domową ;-) o np takie coś https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/monitor-msi-optix-ag32cq-31-5-qhd-va-1ms lub niezwykle tani AOC Q3279VWFD8

Stąd też pojawił się model 29 z WFHD i dwa inne modele. Z drugiej strony  siedziałem na 22 tak długo, ze 29 powinno być niezłą rewolucją. 

Czy z panoramami nie ma problemów z obsług rozdzielczości ? 

Jeżeli chodzi o granie to ostatnio to główne fps ( cs, fortnite z synem :-) Wolf, deusex czeka w kolejce - czasu brakuje na dłuższą rozgrywkę. Nie muszę mieć 100 fps no może z wyjątkiem sieciówek ale komfort jest pow min 30 fps. 

Miejsca mam sporo - monitor mogę mieć nawet 70- 80 cm od głowy. Rozważałem nawet ramię montowane do blatu.

Pytanie czy warto panoramę 21:9 zamiast 16:9  ?

Edytowane przez Sołtys25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21:9 >29" ma wysokość ok. 23" 16:9 !! Teraz mierzona metrem wysokość pionowa obrazu = ~282 [mm] !  [ cała matryca ma wysokość ~295 mm ]

Porównując wysokość obrazu Twojego monitora 22" 16:10 i panoramę 21:9  29" > mają niemal identyczną wysokość obrazu , a nawet troszkę mniejszĄ ma 29" !

Obecnie kupiłbym 27" Lenovo jak pisałem wyżej :) 2560x1440  lub panoramę w okolicy 34".

P.S. Tylko tutaj trzaby już pomyśleć o AMD Vega 56/64 ;p Jednak 2,5K ( 2560x1440 ) RX 580 powinien jeszcze spokojnie trochę pociągnąć ;)

{ Choć RX nawet ostatnio mnie zadziwia w 4k. Forza H4 lata w średnich i rzadko mi spada poniżej 60 fps, RoTR w  średnich w benchmarku mam 42 fps , ale minimum 30. [ Przy CPU na 3,7 all core , RX @1450/8800 i ram na 2400 CL10. ] }

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość ja bym sobie sam dopasował "klepiąc" podstawkę odpowiedniej wysokości :P ( zewnętrzny zasilacz może być zaletą - chociażby przy ew. jego awarii ).

Wracając do tematu >

Faktem jest jednak , że 32" w 16:9 to już kolos- choć ta rozdzielczość ( 2560x1440 ) jest w/g mnie najmniejszą wystarczającą przy tej przekątnej i ilości cali. Zagęszczenie pixeli będzie jak w 24" 16:9 Full HD.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja za to skłaniam się coraz bardziej do zakrzywionej 32:

 1440p 144hz freesyc vesa

https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/acer-ed323qurwidpx.bhtml#opis

75hz 1440p freesync vesa

https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/philips-328e9fjab-00.bhtml#opis

Jednak ostatecznie wybieram się do sklepu testować na tyle na ile mi pozwolą. Być może odczucia na miejscu będą inne. 

Właśnie zagęszczenie na poziomie 24 fhd uważam za najzupełniej satysfakcjonujące. 

Jest jeszcze aspekt wrażeniowy :) Chciałem zobaczyć w akcji panoramę 34 (2560 x 1080 ) i przekonać jak to wygląda, w szczególności po kliku latach na  1680 x 1050 16:10.

Edytowane przez Sołtys25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.01.2019 o 21:35, FxJ napisał:

TO już przesada, do WQHD wystarcza 25" (sam mam 3szt) oraz 27" jeśli chcesz dalej ustawić monitor.

To czy do 100% systemowego DPI wystarczy komuś przy 2560x1440 ekran 25", czy 31,5", to już indywidualne preferencje (jeden lubi mniejsze literki, a inny większe). Tak, czy inaczej, systemowe skalowanie jest po to, by nie trzeba było się martwić tym, że np. 5K na 27" "to za dużo" - a jakość czcionek będzie wyższa przy monitorze z większym PPI, z ustawionym większym systemowym powiększeniem niż 100%.

Osobiście siedziałem przed 31,5" 4K, z powiększeniem 150% i wolałbym 31,5" 5K z powiększeniem 200% - nie byłoby problemów z wielkością, natomiast jakość czcionek byłby po prostu jeszcze wyższa.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak podsumowując, odbyłem wizytę w sklepie nie dla idiotów, gdzie przetestowałem 27 fullhd, 32 fullhd, 29 fulldh , 34 4k i fullhd , 24 fullhd. 

i .... zakochałem się w panoramie 34 cale. Jednak obraz w fullhd był nie do przyjęcia za to 4k całkiem całkiem :)))). Gdyby nie bariera sprzętowa ( nie do przejścia w najbliższym czasie) to było by 34.

Kompromisem okazała się 32ka na wypasie  tj samsung 32  CHG70.  Kompromis pomiędzy wielkością, rozdzielczością i jakością.Na pocieszenie hdr600 144hz i freesync2. Przekroczyłem jednak budżet dlatego konieczne było 0%. ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łał, gratulacje! powiedz jak wrażenia? 32" przy tej rozdzielczości to idealne proporcje, nie trzeba skalować pulpitu. Dobra inwestycja, bo przecież monitora nie kupuje się na rok czy dwa, tylko jak już to na 4-5 lat:) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...