Skocz do zawartości
Thorinos

Konfiguracja sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam pytanie odnośnie mojego komputera. Otóż chciałem trochę zwiększyć jego potencjał w grach ale nie wiem co będzie bardziej opłacalne i co do czego będzie pasować proszę o pomoc. A więc najpierw moja obecna konfiguracja:

Płyta główna ASUS F2A55

Zasilacz OCZ ZS-SERIES 650W

Procesor AMD A10-5700 APU 3,40 GHz (4,0 GHz w TURBO BOOST)

Karta graficzna GIGABYTE GeForce GTX 560 1GB GDDR5 (szyna 256 bit)

Pamięć RAM 8 GB Kingston 1600 MHz

Dysk twardy HDD SEGATE 1TB

Nagrywarka CD/DVD

Teraz pytania: Czy opłaca mi się dołożyć drugą kartę graficzną taką samą w SLI (Koszt używanej około 100-150 zł) ? Czy zasilacz poradzi sobie wtedy czy jego też trzeba wymienić? Wyczytałem, ze płyta główna obsługuje CrossFire, ale czy jest możliwość podpięcia Geforce x2 w SLI w tym przypadku? Jeśli nie to jaką kartę graficzną zakupić do tej konfiguracji sprzętu aby była wydajniejsza?

Dodam, że w planach jest dołożenie dysku SSD 250 GB na partycję systemową.

Edytowane przez Thorinos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Thorinos napisał:

To znaczy mam wyrzucić mojego GTX560 i wrzucić GTX1050 dobrz rozumiem ? I to pójdzie na tym zasilaczu?

GTX 1050 bierze mniej jak GTX 560 :)

Co do SSD to bierz 500GB Crucial MX 500 za 300zł :) Będzie też na parę gier.

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx500-500gb-sata3-ct500mx500ssd1-979472/

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na komputery stacjonarne gtx 1050 są dwa rodzaje, wersja z 2GB VRAMu oraz 3GB. Wersje 4GB są na laptopy.

Tak, 1050-tka jest wyraźnie lepsza od Twojej starej karty.

SLI/CROSSFIRE bez sensu dla dwóch gtx 560

Ten Twój ram to jedna kość, czy dwie?

A10-5700 jest słabiuteńki, ciekawe, czy po dodaniu gtx 1050 będzie jakaś zauważalna różnica w wydajności. Ten CPU to dwa moduły 4 wątki, więc...

Nie widzę kwoty budżetu na modernizację - ile zamierzasz wydać na nowe rzeczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O pieniądzach nie myślałem do jakiej kwoty. Tą kartę używaną kupie w granicach 400-500 zł. Co do RAMu to mam jedną kość. A jaki procesor do tej płyty głównej mógłbym zapodać lepszy? 

Edytowane przez Thorinos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najmocniejszy z listy wydaje się być a10-6800k, ewentualnie athlon x4 760k (zgaduję, bo chyba wszystkie z listy to 2 modułowce 4 wątkowce)

https://pclab.pl/art53197.html - w tym teście a10-6800 w połaczeniu z grafiką hd7970 jest gorsze od i3-3220, który to też rewelacyjny na dzisiejsze czasy nie jest. a10-6800k vs a10-5800k to 5% przewaga pierwszego nad drugim (w grach, bez oc).

Przypuszczalnie (internet pokazuje tylko benchmarki) 6800k vs 5700 w ówczesnych (~2012-2013r) grach to 100% - 90%. Dziś te procki wołają o emeryturę i odstawienie na półkę. Jest oferta na alledziadostwogro a10-6800k za 240zł - moim zdaniem to topienie pieniędzy.

Spoiler

 

 w spojlerze filmik z a10-7800 + gtx 1050: procesor to prawie ten sam poziom co a10-5700, w większości przypadków będzie bottleneckiem dla gtxa, tzn w wielu przypadkach gier obciążenie wątków będzie wysokie na poziomie 80-100%, a karty np 20-30%. Także masz obraz tego, czego się możesz spodziewać, gdy nabędziesz pascala 1050.

Nie masz SSDka, polecamy gorąco zakupić jakiś na system. ~120GB to może już dziś za mało, a ceny ssd tak już spadły, że warto brać nawet i modele ~500GB.

ceny "szrotowych ssd" 120-128GB od około 90zł w górę, 240-256GB od około 130zł w górę, 480-500GB od 240zł w górę. 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę na cały nowy sprzęt, zajrzyj:

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_styczen_2019

zależy ile chcesz wydać i co oczekujesz od nowego pc - propozycje od 2200-2600 to już niezle maszynki.

 

jak chcesz troszkę przysępić, zostawiasz swoj ram, dysk hdd i zasilacz, reszta do wymiany na używane jednostki np pod intela 2-3-4 generacji plus odpowiednia grafika wedle tego, czego oczekujesz i ile chcesz wydać, plus kupno drugiej kosci ram 8GB, aby pracowało to w dual channel

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat. Chciałem zapytać czy w ten konfiguracji którą mam (jest wypisana na początku tematu) opłaca mi się przesiadać na windows 10 czy lepiej zostać przy 7? Dodam że dysk SSD już zamówiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...