Jump to content

Recommended Posts

Hello wszystkim.

 

Mam problem z moim laptopem MSI GT72(https://m.gadgetsnow.com/laptops/MSI-GT72-6QE-Dominator-Pro-G-Laptop).

Kupiony został za granica (w Kanadzie, ponieważ mieszkałem tam) i byłem z niego mega zadowolony. Dawał radę w grach, używałem go tez do pracy. Jako ze wydałem na niego kupę kasy to bardzo o niego dbałem - nieużywany zawsze był w pokrowcu, używany zawsze na porządnej podkładce chłodzącej, zawsze tez patrzyłem na temperatury i nigdy nie doprowadziłem go do bardzo wysokich.

 

Po jakichś 2 latach niestety zaczęły pojawiać się problemy. Laptop zaczął się randomowo wyłączać (z obciążeniem lub bez, nie było reguły). Byłem z nim w dwóch najlepszych (sądząc po ocenach i popularności) serwisach w mieście i w pierwszym powiedzieli mi najpierw ze to bateria, a potem ze w sumie to jednak nie wiedza w czym problem. W drugim rozebrali go i powiedzieli ze problem leży w płycie głównej, a mianowicie to puściła/oderwała się na laminacie i przez to komputer się wyłącza. Stwierdzili ze zdarza się na to na tych płytach z i7 i niestety nie da się tego skutecznie naprawić - jedynym wyjściem jest wymiana płyty głównej. Dodali tez ze niestety jest duży problem z dostępnością tych płyt i dodatkowo nawet używki są drogie.

 

I teraz pytanie - jak myślicie, co mogę zrobić w tej sytuacji? Jest jakaś szansa żeby znaleźć gdzieś taka płytę w rozsądnej cenie? Dodam ze jedyna jaka kiedyś znalazłem na Aliexpress kosztowała ~3k i to jest dla mnie zdecydowanie za dużo ponieważ przymierzam się do kupna PC za 6-7k jeszcze w tym roku i nie chce dokładać takiej kasy do laptopa.

Tym niemniej chciałbym coś z nim zrobić - naprawić w przyzwoitej (do 1-2k) cenie albo może da się go sprzedać na części za więcej niż kilka stów? Wszystkie pozostałe podzespoły są sprawne i szkoda mi żeby taki sprzęt leżał resztę życia na mojej półce niesprawny.

 

Z góry dzięki za porady!

 

TL;DR Kupiłem nowego laptopa MSI, zaczął się wyłączać bez obciążenia, serwis stwierdził ze płyta główna do wymiany i nie wiem czy opłaca się szukać i kupować nowej czy spróbować sprzedać go na części jako ze reszta laptopa jest sprawna.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak ma już naprawiać / oddać płytę do naprawy to niech unika serwisów które zrobią rebaling bo po jakimś czasie problem może wrócić .

Lepszym wyjściem będzie wymana uszkodzonych układów ( jak doszło też do uszkodzenia jakiegoś chipu ) i/lub odlutowanie i wlutowanie go na nowo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

Czy przez wymianę układu rozumiecie wymianę całej płyty głównej? Bo to mi sugerowali w serwisach i tak jak wspominałem - jest to ciężkie z powodu małej dostępności płyt i bardzo drogie.

Czy powinienem szukać innego serwisu, który może podejmie się naprawy?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usterka może być związana z uszkodzonym zasilaczem, baterią i zasilaczem, BIOS, mikropęknięciem pod GPU, CPU lub  w dowolnym miejscu na płycie lub uszkodzoną przelotką w PCB. Gdy problem jest pod BGA wtedy należy wykonać reballing lub reflow bez wymiany układu - wcześniej należy wykonać diagnostykę polegającą na uruchomieniu płyty na stole i lekkim opukiwaniem podczas pracy płyty lub dociskaniem radiatora do układów BGA z jednej i drugiej strony laminatu w sposób rozsądny tak by nie spowodować dodatkowych usterek.

Może być też taka sytuacja, że przegrzewa się jakiś układ BGA nawet w idle. Może też coś latać w obudowie laptopa i powodować zwarcia, może być uszkodzona jakaś tasiemka, włącznik, zalana klawiatura kiedyś była też może powodować taki objaw... usterek może być dziesiątki.

Takie usterki usuwa się często bez wymiany płyty.

Edited by lukasrz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...