Skocz do zawartości
Fatal Error

Ocena zestawu do zakupienia

Rekomendowane odpowiedzi

Ocena zestawu/doradzenie co warto zmienić

AMD Ryzen 5 1600x
SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224 (SPC204)
MSI B450 TOMAHAWK
MSI Radeon RX 570 ARMOR OC 8GB
SilentiumPC 600W Vero L2 Bronze
Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500
Toshiba 1TB 7200obr. 64MB P300 OEM
HyperX 16GB 3200MHz Predator RGB CL16 (2x8GB)
G.SKILL 16GB 3200MHz Trident Z RGB CL16 (2x8GB)
G.SKILL 32GB 3000MHz Ripjaws V Red CL15 (2x16GB)
SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black
SilentiumPC Regnum RG4T RGB Pure Black

Nie za bardzo wiem jaką dobrać kartę graficzną do tego procesora aby móc wykorzystać cały potencjał cpu i gpu, dlatego proszę o pomoc w tym temacie. Czy 16 GB ramu wystarczy na dzisiejsze czasy ? Może lepiej od razu zainwestować w 32 GB ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16GB RAM jest z zapasem na parę lat, na teraz nawet 8GB starczyłoby w większości gier. Karta graficzna to bardziej kwestia budżetu, spokojnie możesz kupić gtx 1060/ rx 580/590, ten procek poradzi sobie nawet z gtx 1070/1070 Ti z drobnymi spadkami.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie szukam czegoś pomiędzy ceną a wydajnością, tzn. coś na teraz co się opłaca kupić. Jestem w stanie zapłacić trochę więcej jeśli osiągi są znaczące.

Mam spory dylemat jaką grafikę wybrać, czy na rx570 da się zagrać w gry które są na topie ? Bo jeśli to nie ma sensu i ma się człowiek denerwować to lepiej dozbierać do lepszej grafiki, choć cena np. 1070gtx boli bo to aż prawie 1700 zł.

RAM miał być RGB, więc zostają dwie opcje HyperX 16GB 3200MHz Predator RGB CL16 (2x8GB) lub G.SKILL 16GB 3200MHz Trident Z RGB CL16 (2x8GB), nie wiem tylko jak z kompatybilnością, które brać ?

Za radą kolegi powyżej chyba zrezygnuję z HDD'ka i z czasem może dokupię kolejnego SSD'ka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTX2060 jest w fajnych cenach ;)
AMD Ryzen 5 1600X https://www.x-kom.pl/p/357760-procesor-amd-ryzen-amd-ryzen-5-1600x-36ghz.html z kodem komponenty za 559 zł
Płytę dać MSI B450-A PRO https://www.x-kom.pl/p/441269-plyta-glowna-socket-am4-msi-b450-a-pro.html taniej stówkę

I dołożyć do rtx :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor już mam jest to wspomniany wyżej Ryzen 5 1600x do niego zamawiam chłodzenie Fera 3 RGB. Mobo MSI b450 tomahawk.  Jaki ram do tego ?

G.SKILL 16GB 3200MHz Trident Z RGB CL16 (2x8GB)

HyperX 16GB 3200MHz Predator RGB CL16 (2x8GB)

Nie mogę się zdecydować, podobnie jak z grafiką.... Generalnie szukam czegoś z RGB co by ładnie wyglądało i oczywiście dobrze współgrało z całością zestawu w obudowie z oknem. RG4T czy RG4T RGB to już za dużo "grzybków w barszczu" ? Jeśli macie jakieś propozycje bardzo chętnie przeczytam i przemyślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz kręcił procka ?

Bo jak będzie OC to Fera jest za słaba , minimum to Grandis 2 , optymalnie TR Macho rev. B lub BQ Dark Rock 3 / 4 .

Z tego co wiem to Trident Z RGB są wykonane z gorszych komponentów niż zwykłe Trident Z .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że już w miarę skomponowałem zestaw (a przynajmniej te części bazowe), ale kolega @reyden dał mi dużo do myślenia... bo jak będę chciał podkręcić procesor to ta fera 3 nie wyrobi (chyba, że się mylę ?) Jeśli zamieniłbym fere 3 na powiedzmy grandisa 2 (straszne bydle swoją drogą) to w tym momencie robi się bardzo nie ciekawie, bo ramy RGB odpadają (no dobra, dajmy na to przeżyje...), ale weź bądź mądry i wybierz teraz ramy pod tego bydlaka... (nie ma chyba za bardzo dużego wyboru ?) W skrzynkę rg4t / rgb raczej się zmieści, tak chyba na styku tafli okna. Kompletnie nie mam pojęcia co teraz ;]

Jeśli miałbym wydać na fere 3, a później dokupić np. grandisa 2 to znając szczęście ramy też trza by było wymienić czyż nie... kompletna strata kasy, a jak wydawać to na coś co posłuży mi trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jak Ci tam ktoś polecił GSkille z wersji B. Nie bierz ich, bo zazwyczaj nie wstają z XMP, nawet po zwiększeniu napięcia, a bawienie się wszystkimi timingami nie jest przyjemne.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wraz ze zwiększeniem napięcia zwiększy się też TDP, o ile w ogóle będziesz podkręcał (1600x jest fabrycznie podkręcony).

 

Oczywiście że Fera sobie poradzi, ale to zależy od tego jakie chcesz uzyskać temperatury i kulturę pracy.

 

Co do zestawu to jesteś w stanie zostać na razie przy BOXie? Zmieniłem też SSD na MLC pod system i HDD na śmietnik na rzecz dużo lepszej karty graficznej

 

Widzę że podobają Ci się świecidełka, ale przy tym budżecie to duże ograniczenie. Zależy Ci bardziej na wydajności czy wyglądzie?

 

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z modą na RGB i z tym, że często wieczorem mam czas usiąść przy komputerze wymyśliłem, że te RGB wcale nie jest złym pomysłem. Ryzen 5 1600x nie ma boxowego chłodzenia, pozostaje jedynie zakup jakiegoś chłodzenia osobno - wstępnie pomysł był na fere 3 RGB, ale teraz już sam nie wiem co wybrać. CPU był wybrany pod względem stosunku do ceny i możliwości tego procka. Nie miałem zamiaru kupować i3 czy i5 po mocno zawyżonych cenach, potem padł pomysł na g4560 (który potem poszybował wysoko) i było po tak zwanych ptakach. Znalazłem wtedy coś pomiędzy czyli wcześniej wspomniany ryzen 5 1600x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie o tym zapomniałem.

W takim razie zestaw wyszedłby chyba 100 złotych ponad budżet, ale możesz napisać do sklepu o rabat.

Wciąż, jeżeli interesują Cię LEDy to mój zestaw odpada.

Jednak między RTXem 2060 a RX570 jest przepaść nie do przeskoczenia. 2060 jest chyba dwa razy wydajnieszy.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup 16Gb ram to podstawa po co dusić system na 8 a 32 to przesada do gier. Dysk HDD to strata kasy co tam będziesz tak magazynował w dobie szybkiego internetu.

Fera to na pewno za słabe chłodzenie za te pieniądze często na allegro są macho tylko od prywatnych ludzi a nie od tych je... januszy biznesu, którzy za złom chcą te same albo większe pieniądze od nowego.
Odnośnie obudowy to ja nie wiem co to za trend w Polsce na silentiumpc to chiński bubel z bardzo słabym lakierem, który się ściera przy pierwszym dokręceniu śrub(pooglądaj testy na YT).

Edytowane przez aro52

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli np. kupiłbym grandis 2 to jakie kości ramu by tam pasowały ? (wtedy chyba najlepiej zakupić 32 GB i mieć z głowy problem). Dajmy na to, że do płyty msi b450 tomahawk (na tym mobo nie będzie problemów z oc cpu i z jakimkolwiek ramem, żeby osiągnąć bazowe taktowanie tj. 3000 MHz - takie jak zakłada producent + ewentualnie większe po oc - 3200 MHz ?), ewentualnie może gigabyte b450 aorus elite (tylko tam podobno bios nie jest najwyższych lotów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem ten radiator w g skill ripjaws nie będzie przeszkadzał w zamontowaniu grandis 2 ? No chyba, że tam będzie fortis 3 to chyba pomieści się co nie ?

32 GB tj. 2x16 - dual channel chyba działa (zakładając, że będzie grandis 2 i wtedy już przyszłościowo niech te 32 GB będzie) nie wiem jak za rok czy dwa będzie wyglądała sytuacja z produkowanym ramem i może będą same z radiatorami i trzeba będzie np. zrezygnować z wcześniej kupionego grandis 2 bo będzie problem ze zwiększeniem pamięci ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37, max 38 mm pod wiatrakiem. G skill ripjaws mają chyba 42 mm, więc zostaje jakieś 5 mm na styki. Pytanie czy akurat tam będzie te 5 mm. Sporo ludzi chyba rezygnuje z grandis 2 na rzecz fortis 3, bo to jest ta niepewność wejdzie a może nie, co się będę.... kupię fortisa. Pewnie tak to wygląda, ale ten 5 1600x to trochę taka grzałka, dlatego chyba lepiej tego kloca będzie dać. Grandis 2 chyba ma 250 tdp. nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno ważne pytanie, czy grandis 2 w rg4t/rg4t rgb będzie się trochę "dusił" ? Tzn. jest tam mało miejsca na swobodny przepływ powietrza ze względu na wysokość radiatora (pod same okno). Warto rozejrzeć się za większą obudową ? (np. Aquarius X70T)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...