Skocz do zawartości
Fury161

Internet LTE w komputerze stacjonarnym-jaki modem kupić??

Rekomendowane odpowiedzi

@ falcoon84

Dziękuję za link.

@ barwniak

Ja w ogóle nie mam smartphona :)

LTE będzie używany tylko w jednym komputerze stacjonarnym,ma być to też urządzenie w pełni stacjonarne,na mobilności mi w ogóle nie zależy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy w miejscu gdzie stoi komputer jest dobry zasięg i czy jest duże obciążenie stacji bazowych? Jakie pasma masz dostępne? Jakiego operatora masz kartę SIM? Jakich prędkości oczekujesz? Bo te sprawy zdeterminują wybór sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ goral 2099

Czy mam dobry zasięg,czy duże obciążenie,oraz jakie pasma-nie mam zielonego pojęcia.

Operatorem jest Netia.

A propos prędkości...oraz dlaczego w ogóle zdecydowałem się na próbę z LTE:

Otóż od kilkunastu lat korzystam z internetu poprzez kabel telefoniczny.Problem z tym,że jak w 1994 roku zrobili przyłącze ,tak od tamtej pory kompletnie nic nie zmodernizowali.Od 25 lat bez zmian.

Obecnie mam internet do 80MB/s z Orange.(rzeczywista prędkość to ok 50).Niestety,w grach sieciowych(CS:GO) to jest dramat.Gra działa dosłownie jakbym miał 25FPS,rozłącza z serwerami,ping między 85-90 w 90% przypadków(tylko ruscy mają większy ping...)Dzwoniłem na pomoc techniczną Orange kilkanaście razy.Sami stwierdzili,że przyczyną tak słabego działania gry jest bardzo niska przepustowość na moim przyłączu,ale oni z tym nic nie zrobią,bo im się nie opłaca ciągnąć światłowodu do jednego budynku.

Dlatego też zdecydowałem się na to LTE.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu akurat Netia? Już podpisałeś umowę? Wypadało by sprawdzić na prepaidach lub okresach próbnych w abonamentach, czy nie wpadniesz z pod deszczu pod rynnę, tzn czy w Twojej okolicy sieć LTE któregokolwiek operatora, zapewnia przyzwoitą jakość. Wtedy można ofertę wybierać.

Na tej mapie możesz wstępnie sprawdzić jakie pasma oferują stacje bazowe w Twojej okolicy:

http://beta.btsearch.pl/

 

Na stronie Netii widzę tylko ofertę ze sprzętem. 100GB za 60PLN - szału nie ma jak za tą cenę. Dają e3372 z routerem D-Linka.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umowę podpisałem,aczkolwiek do środy mam czas,żeby ją jeszcze rozwiązać bez płacenia kary.Dziękuję za wskazówki.

Tak,dokładnie taką wziąłem-jest to też najszybsza opcja LTE od nich.Z tym,że mi nie przysłali żadnego modemu.Kurier doręczył mi samą tylko kartę.

Poniżej umieściłem jak to u mnie wygląda wg tej strony:

 

BBLTE.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No po mapce w takiej skali, to za dużo powiedzieć nie można. :) Liczą się nadajniki w odległości kilometra, cz dwóch w zależności od zabudowy, czy ukształtowania terenu.

Jak to nie przysłali sprzętu? To sprawdź, czy masz umowę ze sprzętem, czy bez. :)

Jak się jeszcze możesz wycofać, to rzuć okiem na to:

https://www.t-mobile.pl/internet-domowy/cat10034.chtml

Przynajmniej dają sprzęt wyższej kategorii i sztywno po 100GB nie dostaniesz lejka.

Albo w Play jest taka stara oferta na kartę za 45PLN na miesiąc, tylko wtedy trzeba by sprzęt samemu kupić.

Ale jak już pisałem, przed podjęciem decyzji trzeba sprawdzić jak to działa w Twojej okolicy.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest zapytać kumpla co może ma telefon z LTE i sieć T-Mobile, by sprawdzić przepustowość.  Z LTE nie jest tak kolorowo. Ja wykupiłem pakiet 20 mb/s i włożyłem jako drugą kartę SIM do S9+ W razie awarii internetu UPC (250 mb/s) udostępniam internet LTE z Galaxy S9+ przez Wi-fi.  Działa różnie. W ciągu dnia miewam po 5-6 mb/s, a w nocy jest lepiej po idzie 18-20 mb/s w obie strony.    Tak więc zależy od lokalizacji, a może i też obciążenia sieci.    Jedyny plus to taki że pobierałem w ciągu miesiąca po j 200 GB  i ani razu nie miałem lejka włączonego. W Plusie po 40-50GB lub mniej internet zwalniał do 0.5 mb/s .

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Przepraszam za takie zignorowanie Waszej pomocy,jak i całego tematu.

W temacie w ogóle nie zrobiłem nic,z powodu braku czasu.Jedynie co zrobiłem,to rozwiązałem umowę z orange.W każdym razie internet z orange będzie mi dostarczany do dnia 09.03.2019,czyli pozostał mi tylko jeden tydzień.

Do tego czasu muszę uruchomić internet z netii.Dziś popatrzyłem na umowę,i mam taryfę "Mobilny 100GB",wygląda na to też,że umowa jest bez modemu,czyli muszę nabyć go we własnym zakresie.

Jeżeli będzie to działało słabo-rozwiążę umowę-trudno,będę stratny te 200zł.

Niemniej muszę nabyć jakiś modem.Panowie,jeżeli możecie,dajcie mi jakiś linki,może być allegro, do jakiegoś modemu,z którym nie będzie problemów z konfiguracją z siecią netii.

Naprawdę,raz jeszcze przepraszam,że Was tak ,brzydko mówiąc "olałem",i przez miesiąc nawet nie odpisałem.Niemniej bardzo doceniam Waszą chęć pomocy.

P.S.Jeżeli chcecie,mogę zrobić zrzut ekranu z tej strony podanej przez goral2099, z antenami z okolicy do kilku km od mojego domu.

Pozdrawiam.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za jakieś 100PLN kupisz nieśmiertelnego E3372. W razie potrzeby zmiany miejsca można dobrać do niego jakiś tani router. Całość poniżej 200PLN. W podobnej cenie możesz znaleźć jakieś MiFi, również 4 kat. np. E5573. Lepsze sprzęty, wyższych kategorii i z gniazdami RJ, np E5186, B525 itp, to już wydatek od 300PLN w górę.

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ goral2099

Dziękuję za pomoc.

Raczej wezmę coś z tańszego,bo jeżeli nie będzie zbyt dobra dostępność sygnału,o czym wspominaliście-chyba nie ma sensu pchać się w jakiś droższe konstrukcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staraj się szukać sprzętu z możliwością wymuszania konkretnych pasm. Przydatna sprawa, gdy automat trzyma Cię na jakimś słabym, czy obciążonym paśmie, bo sieć jest tak skonfigurowana. Wymuszając można sobie bardzo parametry łącza poprawić. Czasem potrzebne jest wgranie odpowiedniego, zmodyfikowanego FW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dojdzie,to napiszę ,jak w ogóle się sprawuje ten LTE od netii u mnie.Mam nadzieję,że nie będę zmuszony wrócić z powrotem do Orange.

Niestety,to jest minus mieszkania w prywatnym domu na uboczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj goral,witajcie i inni.

Miałem się odezwać jak sprawuje się ten internet od netii,więc odzywam się.lecz niestety póki co nie mam wiele dobrego do powiedzenia.

Zacznę od tego,że po podpisaniu pierwszej umowy,wysłali mi złą kartę(ktoś od nich się pomylił,i zamiast karty w taryfie "Mobilny 100GB",dostałem kartę telefoniczną z limitem na internet 20GB.To 20GB wykorzystałem w ciągu tygodnia.Zadzwoniłem,rozwiązali tą błędną umowę,i w zeszłą środę przyszła mi ta właściwa karta,czyli na internet do 100GB...podpiąłem ją natychmiast ,wykryło połączenie,lecz internet chodził makabrycznie wolno,jedna strona(obojętnie jaka)otwierała się po 5 minut,a często wcale.Sytuacja się nie poprawiała,więc następnego dnia zadzwoniłem do ich pomocy technicznej.Po ustawianiu i zmianie konfiguracji routera na różne sposoby,okazało się,że karta nie chce pracować w trybie 4G(wykrywa tylko LTE od Orange,ale sygnał jest bardzo słaby).?Umówiliśmy się z panem z  pomocy,że zadzwoni następnego dnia,z odpowiedzią,czy wina leży po stronie Playa,czy też nie(mieli sprawdzić antenę).

Też tak się stało-następnego dnia zadzwonił z informacją,że z anteną jest wszystko OK.Jeszcze raz ustawiliśmy modem na połączenie "tylko w LTE",ale nadal było tak samo-nie wykrywało sieci 4G...więc  kazał mi zostać na 3G,na którym siedzę do teraz.

I tak to modem pracuje cały czas w UMTS.

W międzyczasie pożyczyłem od kuzyna inny modem LTE( huawei E3272),na którym to też pracował internet  tylko w 3G.Przed chwilą włożyłem kartę do smartfonu znajomego-też w telefonie nie wyświetliło się w połączeniach(przy ikonie połączenia) 4G.Pisało tylko H(podejrzewam,że to 3G...)

Macie jakieś pomysły/sugestie,co może być tego przyczyną??

Czy wina leży po ich stronie,czy też coś u mnie jest coś nie tak.

Za wszelkie podpowiedzi  i wskazówki serdecznie dziękuję.

 

 

 

Edytowane przez Fury161

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

jeszcze niedawno sam poszukiwałem internetu LTE, wiec problem znam od podszewki.

1. BTS

Smartfon jest tu wręcz wymagany.

Do znalezienia najbliższych BTSów wystarczy 1 karta SIM.

Znalezienie najlepszego internetu, to już karta od każdego z  potencjalnych operatorów LTE z okolicy - akurat Ciebie to nie dotyczy, ale może się przyda instrukcja poszukującym internetu LTE do domu - i przetestowanie transferów w okolicach godziny 19-20 - zazwyczaj najwyższe obciążenie.

Teraz o znajdowaniu tych potencjalnych operatorów LTE.

Na smartfonie instalujesz aplikację 'Network Cell Info Lite', na podstawie jej wskazań -  jakość sygnału https://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/10/parametry-sygnau-lte.html - i wspomnianej  przez @goral2099 http://btsearch.pl/ będziesz mógł odczytać informacje o BTS operatora - odległość do BTS, dostępne częstotliwości LTE.

Jak znaleźć BTS na http://btsearch.pl/, strona podaje że:

Dla stacji 2G = GSM - LAC (Location Area Code), CID (Cell ID)

Dla stacji 3G = UMTS - LAC (Location Area Code), CID (Cell ID)

Dla stacji 4G = LTE - TAC (Tracking Area Code), CID (Cell Local ID), eNBI, ECID (Enhanced Cell ID)

Możesz również  poszukać z pomocą smartfona lepszego miejsca na router, innego BTS - bliższy, więcej częstotliwości LTE.

Dlaczego wklejona przez Ciebie mapa z btsearch nie pomaga ??

Nie mamy w ogóle informacji z którym BTS możesz się łączyć. Ja w promieniu 5 km mam 2, a tylko fioletowy z LTE 800, 1800, 2100, 2600 - pomarańczowy i różowy 800 i 1800, a zielony to za górami, za lasami.

 

Dlatego postawił bym na BTSy w takim promieniu od Twojej lokalizacji - upraszczam, bo liczy się m.in. teren, częstotliwość, ale na początek wystarczy.

 

2. Sprzęt

Modem który posiadasz wspiera tylko LTE Cat 4, czyli nie ma agregacji pasm - ten od kolegi niestety też.

Poniższy cytat wyjaśnia kiedy te maksymalne Mbps dla tego modemu da się wycisnąć - kluczowe słowo `ciągłego`, ale znaczenie ma  też obciążenie BTS, jakość sygnału.

LTE Cat 4 odpowiada 20 MHz ciągłego pasma, wykorzystywanego do „zwykłego” LTE. W przypadku Cat 6 agregowane jest do 40 MHz, a dokładniej maksymalnie dwa pasma po maksymalnie 20 MHz. W przypadku kategorii 9 takich pasm może być już trzy (a więc do 60 MHz) za https://biuroprasowe.orange.pl/blog/40-mhz-transferu-czyli-o-agregacji-pasm-lte-4g/

Ważne jest też znalezienie dobrego miejsca pod router - dlatego wersja podpinana do kompa pod usb, nie była najlepszym wyborem i przydał by się router, który mógł byś postawić tam gdzie parametry sygnału są najlepsze.


Ja na chwilę obecna używam b715 (cat 9), wcześniej miałem b525 (cat 6), ponoć po taniości b315 też dobry.

Wybrałem je ze względu na możliwość podłączenia zewnętrznych anten i wbudowane WiFi (2.4 i 5 GHz)

 

Jak więc widzisz, potrzebuję, 2 informacji, Twojej lokalizacji i BTS z którym się łączysz  - choć ta nie jest wymagana.

Mam nadzieję, że jest to jako tako przyswajalne i pomoże Ci zdiagnozować problem.

 

Pozdrawiam

Jacek

Edytowane przez Djack
ortograf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Dzięki za pomoc.

Więc tak.Do BTS z którym się łączę mam ok.90 metrów.(Dokładnie mój BTS znajduje się pod adresem: Bielsko-Biała ul.Ignacego Daszyńskiego 101).W google maps jak sobie wejdziesz,to nawet widać tą antenę  na dachu :)

Jest to antena zaraz po drugiej stronie ulicy,usytuowana na dachu bloku.Serwisant z pomocy technicznej z netii tak mi powiedział,że z tej anteny biorę sygnał.

Co ciekawe ,dosłownie na drugi dzień od napisania mojego ostatniego postu ,internet zaczął chodzić normalnie.Nie ma już jakiegokolwiek zamulania.

Przy czym,rodzaj sygnału się nie zmienił,cały czas pisze mi ,że tryb połączenia to UMTS/HSPA+.

Smartfona w ogóle nie posiadam,także jakiekolwiek opcje z jego użyciem odpadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

na tym BTS fioletowi na bogato:

image.png.84cc70261f87d80637ed169dfac405de.png

Trzeba by więc przejść do tych bardziej zaawansowanych pomiarów - jakość sygnału, wymuszenia częstotliwości - ale skoro działa to po co dotykać ;)

Jaki masz teraz ping/prędkości w 'Speedtest od Ookla' ?

Mały Off-Top

Ostatnio sprawdzałem BTSy, bo szwagier szukał internetu.

Fioletowy lista jak wyżej, reszta operatorów LTE 800 i 1800 - tak samo w okolicach @Fury161. 

Ostatnio reszta operatorów się na fioletowego pogniewała i sądownie zakazała mu używania hasła '5G Ready', ale wychodzi na to, że jednak tego 5G fioletowy jest bliżej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Wyniki z speedtest od Ookla:

Download 2.84Mbps

Upload 0.26Mbps

Ping 68ms

Co ciekawe,na próbę zacząłem sciągać kilka gier ze Steama,i max download na steamie wynosił 1.5mb/s ,podobnie na próbę ściągnąłem kilka rzeczy z torrentów...maksymalny download wynosił 1.1 mb/s,czyli słabo.

Niestety,od wczoraj coś mi znowu rozłącza neta.Zaczynam powoli żałować ,że przeszedłem na to całe LTE.Najbardziej męczy mnie ten limit miesięczny..100GB.Chciałem ściągnąć sobie CS:GO(bo tylko z tego powodu nie przedłużyłem umowy na stary internet z orange po kablu)...sam CS:GO na steamie waży ponad 18GB.

Babka z netii mi przez telefon uparcie twierdziła,że 100GB nie ma szans wykorzystać,że miesięcznie jak zużyję 10GB to będzie dużo.Mówiłem wyraźnie kobiecie,że to ma być internet  pod komputer stacjonarny,a nie smartfona.

 

Edytowane przez Fury161

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...