Skocz do zawartości
Herhor

Wysokie temperatury "Package" powodujące restart komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

niedawno zakupiłem nowy komputer, i mam z nim pewien problem. Przy zakupie otrzymałem najprawdopodobniej używaną płytę główną (obrobione kilka śrub), więc zdecydowałem się ją odesłać, lecz przed tym postanowiłem przetestować na niej inne zakupione podzespoły. Wszystko działało poprawnie, przetestowane pod obciążeniem. Płytę postanowiłem wymienić na nową u sprzedawcy, i taką otrzymałem. Jednak po zamontowaniu nowej płyty głównej pojawiły się pewne problemy. Sytuacja wygląda tak, że w czasie obciążenia komputera dochodzi do jego restartów, a po restarcie system się już nie uruchamia (komputer jakby pozostaje w procedurze POST). Po przeprowadzeniu kilku testów doszedłem do wniosku, że do restartów dochodzi po obciążeniu procesora. Jednak wszystkie programy takie jak Ryzen Master, HWMonitor, czy OCCT podają maksymalną temperaturę procesora pod obciążeniem jako 42°C. Jedynie OCCT podaje dodatkowy parametr opisany jako Package, i jego temperatura w spoczynku to około 75°C, a pod obciążeniem dochodzi do 95°C i w tym momencie następuje restart. Jak myślicie, czy jest temu winna nowo zamontowana płyta główna, czy też może to być problem z oprogramowaniem/ustawieniami? Czy ktoś z was spotkał się z takim przypadkiem?

Specyfikacja mojego komputera to:
Procesor AMD Ryzen 7 2700
Płyta główna Asus PRIME X470-PRO
Karta graficzna Sapphire RX 590 NITRO+
Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4 16GB 3000MHz CL16
Obudowa be quiet! SILENT BASE 801
Dysk SSD Western Digital WD Black 500GB
Dysk Western Digital Red 2TB
Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock 4 PRO
Zasilacz be quiet! 600W PURE POWER 11CM 80+Gold

Edytowane przez Herhor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcje są w zasadzie dwie.

1.Uwalony czujnik temperatury

2.Źle założone chłodzenie.

Ewentualnie nie zdjęta folijka ze spodu radiatora, albo brak pasty na IHS. No ale skoro wcześniej było ok, to tę kwestie można wykluczyć.

Zdejmij chłodzenie i załóż jeszcze raz, albo upewnij się czy dobrze przylega i daj znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie jest z całą pewnością poprawnie zamocowane, już zamontowałem je ponownie. Tak jak pisałem, problem pojawił się przy wymianie płyty głównej, więc jestem prawie pewien, że to jej wina. Chciałbym tylko wiedzieć, czy jestem w stanie naprawić to za pomocą software, czy to problem hardware. Sam procesor w spoczynku ma około 24°C, a package procesora to 75°C. Załączam zrzut ekranu z testu procesora pod obciążeniem, może na jakiego podstawie wysnujesz jakieś wnioski?

2.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...