Skocz do zawartości
Ropooh

AMD mb+cpu+ram+gpu do edycji zdjęć/wideo.

Rekomendowane odpowiedzi

Moja obecna konfiguracja: 
Xeon x3440, Asus p7p55D-E, 16 GB DDR2 1600, EVGA 8800GT. 
Komputer używany do obróbki zdjęć i materiałów wideo, sporadycznie gry typu MMO lub strategie. 

Nowy zestaw chciałbym zbudować na platformie AMD na kolejne 5 lat. 

Płyta główna - do 1200 złotych. 

Procesor nie będzie podkręcany, ale zależy mi na możliwie najbardziej trwałej i stabilnej płycie z dobrą sekcją zasilania w cenie do 1000-1200 złotych. W zestawach z procesorami Intela miałem zawsze płyty Asusa, a w zestawach AMD MSI, ale nie orientuje się która z tych firm robi lepsze płyty pod AMD. Płyta musi mieć minimum 6 złącz SATA do klasycznych HDD. 
Nie interesuje mnie kompletnie wygląd i podświetlanie płyty. 

Procesor - do 1500 zł. 

Najchętniej 6-8 rdzeniowy z wbudowaną kartą graficzną. Z obecnie dostępnych procesorów te kryterium spełnia wyłącznie Ryzen 5 2400G. W związku z tym nie wiem, czy warto poczekać na nową generację procesorów, czy może wziąć Ryzena 7 i dedykowaną kartę graficzną. Tutaj zdaje się na wasze sugestie. 

Pamięć - 32 GB. 

32 GB DDR4 najchętniej w dwóch modułach. Czytałem, że w przypadku AMD warto szukać szybszego RAMu. W zestawie z Intelem mam pamięci Corsaira. Jakie firmy i konkretne zestawy brać pod uwagę. Chodzi mi o wydajność i dobre chłodzenie. 

Karta graficzna - do 600-800 zł?

Jeśli będę zmuszony wybrać procesor bez wbudowanej karty to co wybrać z oferty AMD? Chodzi o dobry obraz 2D, cichą pracę i dobre chłodzenie. Mile widziane wspomaganie pracy nad zdjęciami lub wideo. Nie mam preferencji odnośnie konkretnych programów, bo wymiana całej platformy i tak będzie wiązała się z zakupem nowego OS i nowych licencji na soft.  Jeśli ktoś ma doświadczenia z pracą np. w Sony Vegas z kartami AMD to będę wdzięczny za informację. Tak samo za polecenie softu, który w pełni wykorzystuje możliwości procesorów i kart AMD. 

Chłodzenie - do 300 zł. 

Preferuj chłodzenie cpu powietrzem. W związku z tym, że nie zdecydowałem się jeszcze w jakim formacie ma być cały zestaw - czy będzie się mieścił w dobrze wentylowanej obudowie typu tower, czy w możliwie kompaktowej wersji mini tower/desktop, prosiłbym o zasugerowanie najlepszego chłodzenia powietrzem do kwoty 300 złotych w wersji normalnej i low profile. 


Obudowa - do 700 zł. 

Z możliwie najlepszą wentylacją do kwoty 600-700 złotych. Szyby, oświetlanie led mnie nie interesuje. Format obudowy tower/big tower lub  coś w wersji mini na biurko. 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i okazaną pomoc. 
Pozdrawiam serdecznie
Ropooh

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU - Ryzen R7 2700 za ~1300 zł , wg. mnie nie ma sensu dokładać do modelu 2700X .

Płyta - w zestawach polecany jest Asus X370 Pro tyle że kosztuje ~620 zł , z innych płyt - Asrock X470 Taichi ( zwykły lub droższy Ultimate ) , Gigabyte X470 Auros Gaming 7 , Asus ROG Crosshair VII Extreme lub Hero / Hero Wi-Fi .

RAM - z 3 200 mhz CL16 masz do wyboru G.Skill Ripjaws V albo Corsair Vengenace LPX , ew. coś z 3 200 mhz CL14 np. również G.Skill Ripjavs V tyle że sporo droższe , ale powinny się lepiej kręcić - są na kościach Samsung B-Die .

Karta - W tej cenie masz RX 570 8GB

Chłodzenie - TR Macho Rev.B , Raintek Tisis albo dołożyć do BQ Dark Rock 4 pro za ~320 zł .

Opcjonalnie zamiast Ryzena to ThreadRipper - model 1920X z 12 rdzeniami kosztuje ~1800 zł , tyle że najtańsza płyta to koszt ~1300 zł za Asrock X399 Phantom Gaming albo Gigabyte X399 Auros Pro .

Wtedy też warto brać ram w układzie 4x8GB bo procek ma 4-kanałowy kontroler DRAM , ram 3 200 mhz CL16 w układzie 4x8GB cenowo wyjdzie podobnie jak 2x16GB a wydajność będzie większa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź i sugestie. 
Procesor, pamięci i  sugerowane płyty główne wpisałem na listę. Znalazłem też Asusa x470 Pro. 
Jeszcze pytanie odnośnie karty graficznej - które modele mają najlepsze chłodzenie i jakość wykonania?
Jakie obudowy z dobrym chłodzeniem z klatką na minimum 3-4 dyski HDD i miejscem na napęd 5,25 są warte zakupu w cenie do 600-700 złotych? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.01.2019 o 19:51, FxJ napisał:

Kiedy planujesz kupować zestaw? Zamawiasz w jakimś konkretnym sklepie?

Nie mam szczególnego parcia na zakup już teraz, mogę jeszcze poczekać. Zaczynam rozważać wstrzymanie się z zakupem, aż wyjdą nowe GPU i CPU od AMD. Na razie jestem na etapie poszukiwania obudowy. Phanteks Enthoo mini XL DS bardzo przypadł mi do gustu, ale niestety wchodzi tam tylko płyta mATX, a nie płene ATX. Możliwość zbudowania dwóch zestawów na ATX i mITX w jednym komputerze wydaje mi się ciekawą opcją. Co do części, to nigdy nie udało mi się zamówić wszystkiego w jednym sklepie, zazwyczaj kupuję konkretne podzespoły w dwóch lub trzech sklepach i potem składam to sam. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod edycje video to kupiłbym jednak gtx 1070 albo 1060 6 jak już trzeba oszczędzać, asrock x470 taichi (ze wgledu na dodatkowe 2 kanały sata (standardowo jest 6), za to oszczędziłbym na budzie, planteks etho pro powinien wystarczyć a kosztuje 400, do tego ma tą zaletę że wejdzie do niego każde chłodzenie powietrzne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...