Skocz do zawartości
zephyr_57

PC na Ryzenie do pracy na danych 3D i montażu filmów

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem! :)

Zacząłem od nowego roku składać od dawna wyczekiwany komputer, który będzie w zamyśle służył do ciężkich prac, tj. szeroko rozumianych działaniach na danych 3D oraz edycji wideo, gry nie są i nie będą priorytetem. Pozostałe zadania to już raczej pikuś ;)

Zajawiony informacjami o nowej generacji AMD wybór padł na 2700x. Do tego wybrałem już płytę MSI B450 Gaming Pro Carbon.

A więc proszę Was o opinie dotyczące poniższych komponentów, ponieważ mam już niemały mętlik w głowie:

- RAM - chciałbym ową maszynę wykorzystywać możliwie długo, a więc planuję 16gb w jednej kości 3200MHz i z czasem dorzucić kolejną i kolejną... Czy jesteście w stanie polecić coś konkretnego? Możliwie tanio.

- Grafika - coraz bardziej skłaniam się do RX 580. Czy macie może jakieś doświadczenia z dobieraniem grafiki do zastosowań nie-gamingowych, ale wspomagających, np. renderowanie modeli? Budżet: raczej do klocka.

- Zasilacz: coś cichego, a więc myślałem o be quiet! 700W. Z drugiej strony chciałem wydać maksymalnie trzy stówy...

- Obudowa: podobnie jw. cicha, funkcjonalna i przewiewna :) Czy znacie może jakieś obudowy z ergonomicznymi rączkami do przenoszenia? Chciałbym mieć możliwość bezpiecznego przenoszenia budy. Tutaj również myślałem o trzech stówach

- Dyski - poszukam na promkach 240 SSD, z czasem też jakiegoś kabanka 1-2 tb. Oczywiście płyta daje możliwość instalacji M.2, ale nie wydaje mi się opłacalnym wyborem (pod kątem szybszej pracy) wobec SATy. Co sądzicie?

 

Z podkręcaniem nie miałem jeszcze do czynienia, ale chciałbym poeksperymentować. Zwłaszcza jeśli przyniosłoby to wymierne efekty w ciężkich zadaniach.

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i sugestie w budowaniu tegoż pierwszego w życiu komputera :)

 

Pozdrowienia,

Adam

Edytowane przez zephyr_57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź zwykłego R7 2700 a kasę dołóż do czego innego np. lepszy zasilacz półpasywny z certyfikatem 80+ Gold lub wyżej np . Seasaonic Focus Plus Platinum za 450 zł w X-kom.pl .

Co do NVMe vs. SATA ( bo M.2 to tylko złącze , SATA czy NVMe to protokół i mogę być  dyski w obu wersjach ) , zależy co robisz i jak duże pliki to są - NVMe to jednak sporo większe transfery , przy dużych plikach może to się przydać .

A cenowo nie jest aż tak duża różnica - dobre SSD SATA 240-256GB to 200-300 zł , w podobnej cenie jest A-Data SX8200 240GB a transfery sporo wyższe .

EDIT .

Wyższy transfer i ilość IOPS jest do momentu zapełnienia bufora SLC , potem ostro leci w dół , w przypadku Samsungów 860 EVO / 970 EVO zapis sekwencyjny jest identyczny i wynosi 300 mb/s dla dysków 250GB i 500GB w 860 EVO , 970 EVO 500GB ma już 600 mb zapisu , wersja 1TB ma 1 000 mb/s .

Więc jedynie wersje 500+ GB są warte rozważenia .

 

 

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...