Jump to content
Kyle

Nowe LCD ULED XD z kontrastem jak OLED

Recommended Posts

Firma Hisense na targach CES 2019 zaprezentowała swoje nowe "dwumatrycowe" wyświetlacze o nazwie ULED XD. Zbudowane są one z dwóch matryc jedna za drugą. Jedna z warstw ma rozdzielczość 3840x2160 (z filtrami RGB - czyli tak jak tradycyjna matryca w typowym LCD TV/monitorze), natomiast kolejna matryca LCD ma rozdzielczość 1920x1080 i jest monochromatyczna (znajduje się pomiędzy źródłem światła, a matrycą tradycyjną "RGB"). Takie rozwiązanie pozwala daleko skuteczniej tłumić światło, dzięki czemu możliwe jest osiąganie kontrastu zbliżonego do OLED, do tego praktycznie pozbawionego zniekształceń "HALO"/poświaty występujących w przypadku LCD z wygaszaniem lokalnym (np. 384 strefowym). Dodatkowo nie występuje problem trapiący OLED, w postaci wypaleń długo wyświetlanych statycznych obrazów (czyli jest szansa na monitory w tej technologii w przyszłości). Jasność maksymalna to 2900 cd, a deklarowana czerń to 0,003cd. Jeśli taka czerń jest osiągana przy takiej jasności, to mamy kontrast niemal 1 mln:1.

Ekrany mają być tańsze niż OLED i pojawić się na rynku, w sklepach w tym roku ... przynajmniej chińskich sklepach.

Ta technologia jest bardzo podobna do rozwiązania firmy Panasonic z ich matrycami LCD z kontrastem 1 mln:1 ( jak na razie pojawił się tylko jeden monitor z tym rozwiązaniem, a mianowicie EIZO Prominence CG3145)

 

Edited by Kyle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym wypalaniem to bez przesady. Zresztą z testow RTINGS (TV IPS i OLED)wynika ze glupie IPS traca sporo na jasności, nie wspominając o zmianach w jakości obrazu, popularnie zwanych chmurzeniem :P.

OFC OLED sie wypali jak się ciągle oglądać będzie tvn24, 20h dziennie( a tak tam testowali chyba CNN). W realnych warunkach, OLED wytrzyma min 10 lat zanim coś będzie widać...

Co do uLED, to też na to czekam, do monitorów...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tym modelu LG LCD IPS po prawej o którym piszesz:

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

Szybko się zużyło podłe podświetlenie - gdyby użyli tak dobrego jak ma ten LCD PVA Samsung w środku, to nadal by świecił ... tak jak ten w środku :)

Natomiast jednolite napisy się nie wypaliły na żadnym z obu LCD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co nie zmienia faktu, że OLED do oglądania tv normalnego się nadaje(i netflixa/YT). Ubytek jasności w czasie nie jest tak duży jak by się mogło wydawać. Jedynie oglądanie coś pokroju tvn24 ze stałym paskiem spowoduje wypalenie.  W grach nie stwierdzili wypalania elementów interfejsu jak np minimapa .

Swoją drogą ciekawe jak by wyglądały OLED w monitorach, podobno są już w produkcji(wciąż o tym słyszę...), w sensie czy były by jakieś techniki przesuwania pixeli w stałych partiach obrazu. Mógłbym się skusić...do grania. Miałem każdą matrycę, TN do grania póki co najlepsza. TV OLED niestety ciut za duży, 55" to zbyt wiele, za duzo ruchów głową muszę wykonywać. Obraz bajka ale co z tego...jak męczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...