Skocz do zawartości
otoztowszystko

Pierwszy komputer za 5000 zł do gier

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,

jestem prawdziwym laikiem w kwestii sprzętu komputerowego. To będzie w zasadzie mój pierwszy NOWY komputer.

Chcę mocnego komputera, do ok. 5000 zł, na którym będę mógł grać w nowe gry, na jak najwyższych ustawieniach.

W chwili obecnej chciałbym go po prostu  kupić, złożyć i zacząć używać. Z tego co się orientuje to wybrany Ryzen 2600 umożliwia ewentualne podkręcanie w przyszłości (z dodatkowym chłodzeniem).

Na razie używałbym go z monitorem Full HD z odświeżaniem 60Hz, w dalszej perspektywie pewnie chciałbym go używać do grania również z telewizorem.

Na ten moment skompletowałem sobie zestaw jak poniżej. Czy coś w nim można znacząco ulepszyć, albo coś jest totalnie bez sensu?
Po lekturze forów i artykułów na PurePC zestaw ten wydał mi się całkiem rozsądny, czekam na Wasze opinie i z góry za nie dziękuję.

https://www.morele.net/configurator/redirect/462692

Edytowane przez otoztowszystko
zamiana tekstu na link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tylko zmienił procesor. Jeżeli chcesz grać, w mojej ocenie i nie tylko, procesory Intela są do tego bardziej przyjazne. Może rozważ zakup używanego procka Intela. No i pomyślałbym nad mocniejszym zasilaczem, minimum 750W, jak chcesz kiedyś kręcić "bebeszki". Dla mnie osobiście zasilacz to poniekąd podstawa, muszą być stałe solidne napięcia, żeby można było bezpiecznie kręcić. Wracając do meritum, zastanów się nad procesorem. W cenie tego nowego AMD znajdziesz coś mocniejszego używanego od Intela. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Maverik napisał:

No i pomyślałbym nad mocniejszym zasilaczem, minimum 750W, jak chcesz kiedyś kręcić "bebeszki".

Jak tak dalej pójdzie, to będziecie osiedlowe trafo podciągać do komputera.Ile taki konfig potrzebuje??500?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z zasilaczami to już niektórzy robią 200% zapasu, kompletnie nie wiem po co to szaleństwo, chyba że piszą to osoby, które wcześniej miały jakieś Vegi, wtedy rozumiem ten strach. Co do procesora, to na pewno nie jest to procesor do gier, to jest procek na którym można przy okazji zagrać budując komputer do jakichś programów graficznych dla przykładu. W tej samej cenie jest i5 9600k, które w grach sprawdzi się o wiele lepiej nawet jak wsadzisz go na tanią płytę i nie podkręcisz.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Firedash said:

W tej samej cenie jest i5 9600k, które w grach sprawdzi się o wiele lepiej nawet jak wsadzisz go na tanią płytę i nie podkręcisz.

 

Dziś omawiałem ze znajomymi ten zestaw i twierdzili podobnie. Poczytałem troche więcej i faktycznie chyba wychodzi, że i5 9600K może być lepszą opcją. Szczególnie, że poza graniem będzie mi służył pewnie tylko do pracy. Cenowo prawdopodobnie wyjdzie wyżej (szczególnie, że muszę wtedy dokupić chłodzenie) ale do zaakceptowania. Także chyba jednak zacznę patrzeć w kierunku Intela.

33 minutes ago, FxJ said:

32GB RAM to przesada, całkowicie wystarczy 2x8GB - na wiele lat

 

Co do ramu - stwierdzam podobnie. Chyba jest to zbędny wydatek na ten moment. A obecność 4 portów na ram nie wyklucza dokupienia w dalekiej przyszłości kolejnych dwóch kości. Aczkolwiek niecałe 200 złotych więcej za 32 GB... Mam rozterkę :)
 

24 minutes ago, barwniak said:

Niestety link nie działa :(
Na ten moment jestem całkiem bliski kupienia takiego zestawu:
https://www.morele.net/configurator/redirect/463109

I tak jeszcze dodatkowo chcę zapytać - jeśli zamówię dany zestaw to czego potrzebuję dodatkowo przy jego składaniu (pewnie jakaś pasta pod chłodzenie?)? Oczywiście poza śrubokrętem :)

Edytowane przez otoztowszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/zcs24fw8s - moja propozycja.

Skoro i tak grasz w 60 fpsach to nie potrzebujesz utrzymywać klatek na wysokim poziomie (czyt. 144) więc R5 sprawdzi się idealnie. Po OC do 4.1-4.2 GHz robi i5 8400 w prawie każdej gierce.

RTX 2070 styknie Ci na dłużej do wygodnego grania przy takiej ilości klatek/s.

Reszta standardowa.

Napisz do Xkomu o rabacik, to zejdą do tych 5k.

Niestety nie ma SSD. Możesz wywalić na razie chłodzenie i dołożyć SSD.

Kości na Hynixach, bardzo chciałem Ci tam włożyć Ripjawsy na Samsungach, ale zaważyły o tym lepsza mobo i zasilacz. Te Patrioty też się nieźle kręcą.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MazeR napisał:

Jeżeli ten zestaw pobierze 450w to sam Ci go kupię. XD

Po OC CPU do 4,7-4,9GHz będzie z RTX 2070 spokojnie 450W. Ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że zasilacza nie kupuje się dopasowanego do mocy komputera, zapas mocy musi być, aby trochę zasilacz podziałał.

Proponuje zasilacz 650W do tego zestawu, jak ma za rok nie stwarzać problemów (zakładając intensywne korzystanie z komputera).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi 450W trochę polecieliście.

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_radeon_vii_vs_nvidia_geforce_rtx_2080_test_kart_graficznych?page=0,14

Link wyżej do  i7 8700k 5GHz + rtx 2070 OC w battlefield V (gra niedawno uznana za reprezentatywną w procedurze poboru prądu) - 326W. Ta i7 łyka mniej więcej podobnie jak i5 9600k po OC.

Nie zmienia to faktu, że 650W nie zaszkodzi. Ale 550W też starczy. W tym 550 watowym SPC supreme jest dostępne 528 W na linii 12V.

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jego zestawie jest RTX 2060. W pełni się z Tobą zgadzam jeżeli chodzi o moc zasilacza, szczególnie że RPM wentylatora w zasilaczu skaluje się wraz z narastającym obciążeniem.

I5 9600k po OC do 5.2GHz (!!!) Na 1.507v pobierał 240w w teście obciążającym procesor z resztą podzespołów w spoczynku.

Skrajnie zakładając że ten RTX2060 jakimś cudem pobierze 200w to wciąż nie jest 450 :D (uf 5k zaoszczędzone)

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle pobrał, bo ktoś wymarzył sobie 5,2 GHz na vcore 1,5V, stąd tyle papu pobrane.

Ztrigerowałem się tylko, że tamten SPC supremo 550W jest za słaby do zestawu 9600k + jak sie okazuje rtx 2060 + reszta klamotów. Nie przesadzajmy, barwniak. Nawet licząc ostrożnie te 290 300W to jesteśmy w granicy ~60% obciążenia, blisko najwyższej sprawności - i nadal jest zapas.

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MazeR napisał:

Skoro i tak grasz w 60 fpsach to nie potrzebujesz utrzymywać klatek na wysokim poziomie (czyt. 144) więc R5 sprawdzi się idealnie. Po OC do 4.1-4.2 GHz robi i5 8400 w prawie każdej gierce.

Oc w r2600 jedynie co daje to wzrost temperatury i poboru energii.W grach nic to nie daje i nadal jest słabszy od i5 8400 w wielu tytułach.

Skoro ma jakiś założony budżet to niech się tego trzyma i proponowanego intela który w grach sprawuje się o wiele lepiej niż ryzen, choć przy 2060 jest to bez znaczenia.Ale autor wyraźnie napisał, że chce mocnego kompa a ryzen nie jest mocny w grach.

Z zasilaczy proponował bym coś z oferty Be quiet, Fortron, Seasonic czy Corsair niż proponowaną chińszczyznę polskiego importera. Ktoś tu pisał(któryś ze sklepowych naganiaczy..;) ), że mają solidną budowę, może i tak.Ale nigdy nie wiadomo, kiedy taki chińczyk nie zacznie oszczędzać albo importer w pogoni za zyskami....kasa ma się zgadzać

Edytowane przez B@nita
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Zasilacz SPC 550w wystarczy do zestawu z kartą 2060/2070. Opcjonalnie można dopłacić do Seasonika Focusa 550w, bo ma dłuższą gwarancję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Pod koniec filmiku są wykresy w których grach Ryzen po OC jest lepszy.

Mam Vero L2 w zestawie z GTXem 1080 i nie narzekam. Bardzo dobrze trzyma napięcia na linii 12v.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam nadzieję wziąłeś pod uwagę, że przy rysiu zastosowano szybki ram, a przy intelku zwykłe kostki 2666. OC cpu plus szybki ram i faktycznie rysiu góruje. Trochę przesadziłeś z tym górowaniem. Rysiek jest tańszy, można różnicę dołożyć do szybszego ramu ale też trzeba swoje dołożyć do coolera, który zapewniłby oveclocking do tych 4.1-4.2 GHz, o ile tylko to konkretne cpu osiągnie. Intelek zadowoli się boxem. Przy płytce z370 i takimi samymi ramami sytuacja byłaby inna, tylko że ten procesor nie kupuje się w zestawie z taką mobo i pamięciami. To tylko testy.

Jeśli planowane przez autora gry nie będą garściami korzystać z każdego wolnego wątka i zadowalają się 4-6-oma + liczy się silny pojedynczy wątek, warto brać intela. Jeśli nie przeszkadza trochę niższa wydajność + mamy na uwadzę niższą cenę + ewentualnie jesteśmy wkurzeni na politykę niebieskich i ich najnowsze produkty, czemu nie nabyć i nie cieszyć sie z produktu AMD? Od prawie dwóch lat jest w końcu jakaś dobra alternatywa.

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jest logiczne, że skoro można to kręcimy wszystko co wlezie.

Przy obecnej cenie ramu i świetnych płytach B450 pokoju A Pro czy Tomahawk I5 8400 po prostu kuleje.

Najtańsze Patrioty jesteś w stanie wykręcić na 3400MHz.

Jeżeli nie chce Ci się kręcić i mieć nie dość, że lepszego procka to jeszcze bardziej przyszłościowego - Intel będzie lepszy.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę niższa wydajność?

W tej cenie mamy świetna platformę do rozbudowy, więcej wątków, IPC już na takim samym poziomie, po OC wydajność w większości przypadków większa.

Kompletnie brak powodów do brania i5 8400.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, MazeR napisał:

No to jest logiczne, że skoro można to kręcimy wszystko co wlezie.

Przy obecnej cenie ramu i świetnych płytach B450 pokoju A Pro czy Tomahawk I5 8400 po prostu kuleje.

Najtańsze Patrioty jesteś w stanie wykręcić na 3400MHz.

Jeżeli nie chce Ci się kręcić i mieć nie dość, że lepszego procka to jeszcze bardziej przyszłościowego - Intel będzie lepszy.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
 

I każdy rysiu da się tak bez problemów wykręcić na te 4,2....pomijam już fakt jak kolega wyżej zauważył, chłodzenia i jego kosztów dla takiego kręcenia.Do tego dochodzi większy pobór mocy, więc i mocniejszy zasilacz trzeba, no i pamięci... patrioty 2666 wykręcisz tak bez problemów na te 3400?? O ewentualnej niestabilności takiego mocno wykręconego zestawu nawet nie wspomnę.

W tej cenie mamy świetna platformę do rozbudowy, więcej wątków

I co ci po tych wątkach, skoro w grach nic to nie daje?

Na koniec uwaga, edytuj posty a nie walisz jeden pod drugim jak podniecony smarkacz.

Na tym teście już jest trochę inaczej: https://pclab.pl/art77794-23.html

Tu kolejny:https://www.purepc.pl/procesory/jaki_procesor_wybrac_test_amd_ryzen_5_2600_vs_intel_core_i5_8400

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.02.2019 o 19:59, MazeR napisał:

Trochę niższa wydajność?

[...]IPC już na takim samym poziomie, po OC wydajność w większości przypadków większa.[...]

Zwolnij bo nie nadążam :(

 

@game777 chyba żartujesz... na oko ten zestaw jest warty z 4,0 k plnów.

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...