Skocz do zawartości
Tosio

8700K podkręcanie i temperatury CPU i FPU

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 Dzisiaj postanowiłem podkręcić swój 8700K wg tego poradnika - czyli ustawiłem mu 4700, napięcie i reszta na auto oraz włączyłem  Enhanced Turbo.  Komputer uruchomił się i ogólnie wygląda, że działa bez problemu. W spoczynku temperatury bez zmian w stosunku do przed podkręcania.  Postanowiłem wykonać test AIDA64. O ile wybiorę  tylko  "Stress CPU", to po prawie 1,5h temperatury nie przekraczają 80st .C (również wiatraki jakoś specjalnie nie hałasują) - ogólnie temperatury i prędkości wiatraków podobne, aby nie powiedzieć, że identyczne jak na  fabrycznych ustawieniach procesora. Jednak w momencie, kiedy wybiorę test CPU i FPU, to po 1min i 20s  musiałem przerwać test, bo  wpada w  throttling (max 17%) i temperatury skaczą do 100%. - screen w załączeniu. Poczytałem trochę po zagranicznych forach co do temperatur i testów CPU + FPU i właściwie co źródło to inne zdanie... Więc... Jak to jest na prawdę i z bezpieczeństwem? Czy w takim razie mam niewydolny system chłodzenia dla podkręcenia do 4700, czy też powinienem zignorować wyniki AIDA64 dla  FPU? Komputer służy mi do grania i do edycji zdjęci filmów. Będę wdzięczny za pomoc, bo nie chce spalić komputera.

Mój komputer:
- i7 8700K
- MSI Z370 SLI Plus
- 32GB RAM GSkill Ripjaw V 3200MHz
- Zasilacz Seasonic 550W Gold+
- Chłodzenie Thermalright Macho Rev B
- Obudowa be quiet! Silent Base 800
- MSI RTX 2070 Gaming Z
 

 

 

Przechwytywanie.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek zastanów się nad zmianą chłodzenia.Ten Thermalright Macho Rev B tak nie bardzo się nadaje do pokręcania tego proca.Może NOCTUA NH-D14 dała by radę choć pewności nie mam.Inna opcja to chłodzenie wodne ale skalpować proca może trzeba będzie.

Edytowane przez Kronan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Główny wpływ na temperatury procka ma napięcie rdzenia. To ile MHz ustawiłeś nie ma większego znaczenia dla temperatur.
Albo twój procek to niezła padaka albo bez sensu ustawiłeś tak wysokie napięcie.
Użyłeś opcji auto OC w BIOSie?
Zmniejsz napięcie poniżej 1,3V i kręć ręcznie.

9600K 1,28V na którymś Scythe Mugen spokojnie w testach poniżej 86 stopni, a w grach poniżej 70.
Podobnie mój 4690k w OCCT 80 stopni(~900RPM na radiatorze), a w grach poniżej 70.


Zmiana coolera na Noctue da ci w przybliżeniu nic. Możesz ugrać parę stopni, ale nie 20, czyli nadal okolice 100 stopni albo nadal 100 i throttling

Testy syntetyczne możesz nawet olać. Jeśli podczas twojego zastosowania procesor ma odpowiednie temperatury to nie ma znaczenia, że jak włączysz coś czego nie włączasz to temperatury będą złe bo i tak tych temperatur procek nigdy nie zobaczy.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC tego procka na 4,7 Ghz to nie wiele patrząc po tym że on ma tyle w turbo , choć na jednym rdzeniu .

Na wszystkich rdzeniach domyślnie w turbo lata na 4,3 Ghz .

Zmianę chłodzenia sobie odpuśc , jak chcesz koniecznie zbijać temperatury za wszelką cenę to lepiej wyjdziesz jak zrobisz scalpa procka .

Robisz podstawowy błąd nowicjusza , ustawiasz napięcia na auto , zrób tak jak pisze kolega wyżej - napięciami steruj ręcznie , płyta może dać za mało albo za dużo v .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...