Skocz do zawartości
reiki

[Zestaw] do 4200 Stacja robocza, programowanie, lekkie granie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
szukam całego zestawu (całej "budy" z obudową włącznie) do 4000 zł.
Peceta od jakiegoś czasu nie miałem, dlatego mocno wypadłem z obiegu, i potrzebuję wsparcia.
Zastosowanie to głównie stacja robocza do programowania[webdev, c#, java] oraz nauki innych rzeczy z IT, sporadyczne granie.
Gaming nie jest priorytetem, jest nim wydajność przy pracy, na wysokich ustawieniach mi nie zależy, wiedźmin 3 na średnich chodzący płynnie wystarczy.


Przeglądając polecane zestawy na PurePc/lipton w tych kwotach przewija się Ryzen 5 2600 i Ryzen 7 1700.
Jak sądzicie który jest lepszy w tych zastosowaniach stacji roboczej, jeden z powyższych ryzenów - bądź inny, lub może jakiś intel ma sens w takiej konfiguracji?

Kupowanie drogiej karty(rtx 2060 itd.) do takiego lekkiego sporadyczego grania jest overkillem, dlatego jak sądzicie jaka karta byłaby rozsądna?
RAMu planuję 16gb na początek, szybkiego(obiło mi się o uszy, że ryzeny wolą szybką pamięć, więc kości 3200MHz pasowałyby?).
Kolejna kwestia to dyski ssd, czy faktycznie warto inwestować w NVMe (tutaj bym postawił na Samsunga 970 evo 500gb i ewentualnie drugi zwykły ssd/hdd dołączył), czy też lepiej zostać przy zwykłym ssd?

Decydując się na któregoś Ryzena chciałbym mieć możliwość upgradu w przyszłości do Ryzenów 3000, więc w przypadku wyboru Ryzena płyta musiałaby być kompatybilna.
Zestaw ten gościł by u mnie dłuższy czas, dlatego doceniam dobrą jakość i długofalowość.


Doceniam i z góry dziękuję za każdą poradę oraz propozycje gotowych zestawów.


Pozdrawiam,
reiki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD możesz spokojnie dać zwykły, NVMe to coś na czym można w pierwszej kolejności zaoszczędzić, bo jest tylko bajer, jeśli nie potrafisz wykorzystać jego potencjału. Natomiast z Ryzenem jest chyba ten problem, że jak zapełnisz wszystkie 4 sloty RAM to nie chodzi XMP tak jak trzeba, więc z dokładaniem później może być problem.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszło mi coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/0q0y0k37z

Dysk to kwestia subiektywna, według mnie ten ma dobry stosunek jakość/cena, nie wiem jak cena samsunga w innych sklepach, tutaj kosztuje 100 zł więcej.

 

Ps. Na płycie spokojnie można urwać do 300 zł, wybrałem mocną, która starczy na bardzo długo i jeszcze będzie można robić OC na nowej generacji, choć jeśli chodzi o długofalowość zamieniłbym jeszcze ten zasilacz na wersję 650W.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/cm5yfp85m

Kolega wyżej nie dał kości.

X470 Gaming Plus stoi na wysokim poziomie jeżeli chodzi o VRM jak to MSI w dobrej cenie. Spokojnie będziesz mógł się przerzucić na 8 rdzeniowe Zen 2.

RX580 - postarzał się lepiej od GTXa 1060

Pamięci chciałem dać tańsze, ale GSkille Aegis są niedostępne. Najlepsze były by Ripjawsy na Samsungach, ale to 130 złotych więcej.

Generalnie do NVMe potrzebujesz porządnego zastosowania jak operowanie na dużych plikach, albo dużego budżetu i cyknac sobie taki na system.

Możesz napisać do Xkomu o rabacik.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie jakby wsadzić ryzena 7 1700 lub ryzen 5 2600? Który byłby lepszy? Wydają się rozsądnym cenowo wyborem.
Na sfersi obecnie fajna promocja na 7 1700 za 640 zł https://www.sferis.pl/procesor-amd-ryzen-7-1700-yd1700bbaebox-3000-mhz-min-3700-mhz-max-am4-p479608?nobid

Poza tym faktycznie odpuszczę sobie NVMe na rzecz zwykłego SSD.




 


 

 

Edytowane przez reiki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, reiki said:

A co myślicie jakby wsadzić ryzena 7 1700 lub ryzen 5 2600? Który byłby lepszy?

1700, bo w przeciwieństwie do gier, w programowaniu jesteś w stanie wykorzystać wszystkie rdzenie i one realnie mogą ci w pracy pomóc. Do tego 1700 ma lepszy stockowy cooler (Wraith Spire) w porównaniu do 2600 (Wraith Stealth) (1700 dostaje ten z podświetleniem)

Będziesz kręcił?

On 2/15/2019 at 10:25 PM, reiki said:

RAMu planuję 16gb na początek, szybkiego(obiło mi się o uszy, że ryzeny wolą szybką pamięć, więc kości 3200MHz pasowałyby?).

Nie przeceniałbym tej szybszej pamięci. Przy kompilowaniu przyrost rzędu 2-3%. Na twoim miejscu wybrałbym 32GB zamiast Mhz.

 

On 2/15/2019 at 10:25 PM, reiki said:

Kolejna kwestia to dyski ssd, czy faktycznie warto inwestować w NVMe (tutaj bym postawił na Samsunga 970 evo 500gb i ewentualnie drugi zwykły ssd/hdd dołączył), czy też lepiej zostać przy zwykłym ssd?

Pytanie jaki masz workload, ale jeśli nie jesteś I/O bound, to NVMe nie ma ekonomicznego sensu.

 

On 2/15/2019 at 10:25 PM, reiki said:

Decydując się na któregoś Ryzena chciałbym mieć możliwość upgradu w przyszłości do Ryzenów 3000, więc w przypadku wyboru Ryzena płyta musiałaby być kompatybilna.

To raczej nic na chipsecie 3xx. i zależy czy jakaś technologia ci jest potrzebna (jak np support dla kilku kart graficznych, wsparcie dla StoreMI).
Szczerze powątpiewam, żebyś miał potrzebne zmieniać CPU na coś z linii 3000, jeśli już to może 4000, która też ma działać na AM4. Pytanie tylko jak będzie z supportem w obecnych płytach głownych, nowymi chipsetami.

Jeśli masz zamiar robić OC (zależy też jakie) to pewnie potrzebna Ci lepsza płyta. Jeśli nie, bo zapewne wystarczy jakaś podstawowa.

Edytowane przez xunru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 7 1700 wydaje się ok, z moreli za 800zł, reszta zestawu też ok, pozostało tylko dopiąć parę szczegołów.

Lepiej wziąć tego rx580 niż gtx1060?

 

Z OC jestem obecnie zielony ale planuję to zmienić i trochę lub więcej podkręcić proca i ew. ram, w związku z tym to dodatkowe chłodzenie na procka jest konieczne lub nie?

 

Jeżeli faktycznie przy dołożeniu w przyszłości do 4x8gb ramu łącznie, jaki miałem zamiar początkowo, nie będzie to dobrze działało, to faktycznie trzeba będzie pójść odrazu w 2x16gb (docelowo miało być te 32gb ramu, tylko drugie 16gb dorzucone w przyszłości), mam rację?. I tutaj już te 3000MHz wystarczy czy nawet mniej?Jakieś propozycje?

 

Pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdury, konfiguracje z obsadzonymi 4 bankami działają poprawnie. Gdzieś tam początkowo ktoś miewał problemy ze względu na świeżość całej platformy i nie do końca dopracowane biosy, lub niepoprawnie dobrane ustawienia. Nie rozumiem czemu taki fake news się rozszedł i jest nadal powtarzany.

Jedyny probem może być taki że nie osiągniesz bardzo wysokich częstotliwości, które i tak dla tańszych Ryzenów i pamięci są całkowicie nieosiągalne. 3000-3200 będzie działało bez problemu przy 4 kościach. 

Edytowane przez neomagnet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, reiki said:

Ryzen 7 1700 wydaje się ok, z moreli za 800zł, 

Jęśli składasz sam, to gdzie indziej można wyrać 100+ zł taniej.

 

13 hours ago, reiki said:

Z OC jestem obecnie zielony ale planuję to zmienić i trochę lub więcej podkręcić proca i ew. ram, w związku z tym to dodatkowe chłodzenie na procka jest konieczne lub nie?

Stockowy cooler dla 1700 jest chwalony, więc możesz spokojnie od niego zacząć. O ile sie czujesz na siłach, to wymienić na inny cooler zawsze można, a wtedy miałbyś też jakieś porównanie co do temperatur.

 

Quote

Jeżeli faktycznie przy dołożeniu w przyszłości do 4x8gb ramu łącznie, jaki miałem zamiar początkowo, nie będzie to dobrze działało, to faktycznie trzeba będzie pójść odrazu w 2x16gb (docelowo miało być te 32gb ramu, tylko drugie 16gb dorzucone w przyszłości), mam rację?. I tutaj już te 3000MHz wystarczy czy nawet mniej?Jakieś propozycje?

Moge polecić takie 32GB 3000Mhz https://www.morele.net/pamiec-g-skill-aegis-ddr4-32-gb-3000mhz-cl16-f4-3000c16d-32gisb-4034104 U mnie na płycie https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-ab350m-pro4-1211348 od kopa wstały na profilu 3000.

Edytowane przez unruhex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem spokojnie mogę brać obecnie 2x8gb ramu, w przyszłości dołożyć kolejne 2x8gb ramu i powinno dobrze działać?

Czy może jednak te 2x16gb lepiej?

 

Chciałem tak zrobić, ponieważ ceny ramu ponoć tanieją i potem można by taniej dołożyć, ale jak lepiej te 2x16 od razu to też jestem w stanie na to wyłożyć.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu składałem komputer do zaawansowanych obliczeń, wielowątkowość była priorytetem więc padło na Ryzena 1800X. Wszystkie banki były obsadzone (64GB) i nie było absolutnie żadnych problemów.

Oczywiście jeżeli jesteś w stanie od razu kupić 2x16GB to jak najbardziej warto, ale pamiętaj, że obsadzenie 4 banków powoduje problemy tylko kiedy zaczynasz wychodzić ponad 3200MHz. Kontroler wtedy przestaje wyrabiać, ale tak samo może się zdarzyć nawet przy jednej sztuce. Przez uzależnienie IF od taktowania RAMu niestety wykręcanie wysokich wyników nie jest możliwe. AMD musi jeszcze dopracować ten element. Może Zen2 coś nowego wniesie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z tą kartą graficzną myślicie która byłaby lepsza, te GTX1060 czy RX580? Lub może coś tańszego o lepszym stosunku wydajność/cena?

Ten proponowany wcześniej zasilacz https://www.x-kom.pl/p/364862-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-600w-vero-l2-bronze.html uciągnie cały zestaw bez problemu i posłuży jakiś czas?


Jeszcze wracając do kwestii procesora, zwróciłem uwagę na przeoczonego przeze mnie Ryzen 7 1700x, rozumiem nie wymaga on kręcenia i z buta będzie szybki jak błyskawica? I oszczędziłoby to zabawę z OC?


Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...