Skocz do zawartości
petrumi

2x16+2x16 F4-3200C14D-32GTZ Ryzen 2700x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie było mnie na tym forum kilka lat ale wiem, że tu są spece i pewnie pomogą mi rozwiązać problem. Dlatego od razu przechodzę do rzeczy. Złożyłem kompa do montaży w Adobe Premiere.

Do starych komponentów jak dyski SDD oraz PSU 700W BeQuiet 80 dokupiłem następujące rzeczy: PRIME X470-PRO, Ryzen 2700X. Noctua NH-U12S SE-AM4 oraz - na początek 2x16 GB RAM F4-3200C14D-32GTZ. Zamierzałem po 3 miesiącach dokupić drugi taki sam zestaw, żeby mieć 64GB.

 

O ile praca na początku z 32GB przebiegała w miarę normalnie (pamięci chodziły na 3200Mhz po wybraniu profilu w BIOS, nic więcej tam nie zmieniałem) to po dołożeniu dwóch kolejnych kości mam sporo bluesceenów.  Obecnie zmieniłem w BIOS prędkość na 2933 i udało się coś wyrenederować. 

 

Pytanie moje brzmi od czego zacząć próby uruchomienia tych pamięci na deklarowanych prędkościach 3200Mhz. Sporo za nie zapłaciłem i trochę bez sensu byłoby marnować potencjał.

Niestety trochę wypadłem z obiegu komputerowego, dlatego proszę o jasne wskazówki.

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producent gwarantuje, że pamięci zadziałają w konfiguracji 2x8 3200 np. CL16. Po dorzuceniu kolejnych dwóch kości narzucasz większe obciążenie na kontroler pamięci, który może najzwyczajniej nie wyrabiać.

Rozwiązaniem może być zwiększenie napięcia SOC.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki za wskazówkę.

 

znalazłem tutaj https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Vm2i2-YIQKrZGpLO60l3JKX3nlMIr8ChhBTxvXQb13Y/edit#gid=0 parametry dla tych pamięci, gość puścił 4x16 na 3266 przy 14-14-14-14-28-42 CR1 SOC 1.025. Jak się skończy memtest to zaraz spróbuje.

 

btw: testuje właśnie PassMark MemTest86 v8.1 free. O dziwo już godzinę testuje bez błędu a wcześniej się zawieszał. Jedyne co zrobiłem to wgrałem najnowszy BIOS i ustawiłem pamięci na 2933. Czy Memtest testuje kości jako takie czy wg. ustawień taktowania z BIOSa? Bo RAM info w tym programie mam: PC4-25600 DDR4 XMP 3200Mhz 14-14-14-34. Czy to BIOS pomógł? Test test potrwa jeszcze kilka godzin, odezwę się jeszcze.

Edytowane przez petrumi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że po aktualizacji BIOSu napięcie SOC które miałeś zapewne ustawione na Auto - automatycznie się też zwiększyło.

Możliwe też że zdarzył się cud. :D

Możesz się bawić SOCiem do 1.15v myślę że bezpieczne maksimum. Jak masz płytę MSI to nazywa się to CPU NB Voltage (z tego co pamiętam głowy sobie nie dam uciąć :

Pamiętaj że te kości się od siebie czymś różnią i to że jemu poszły, to nie znaczy że tobie też pójdą.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MazeR napisał:

Producent gwarantuje, że pamięci 
 

sprawdź co gwarantuje AMD przy 4 kościach

było że prędkość mocno zwalnia - nie mogę teraz sobie przypomnieć gdzie o tym czytałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dal mojej płyty to będzie Asus – VDDCR CPU Voltage. Zaraz się tym zajmę.

Domyślnie mam ustawione w BIOSie tak:

VDDCR CPU Voltage na AUTO i wynik 1.212V

VDDCR SOC Voltage Manual i wynik 1,100V

VDDCR SOC Voltage Override AUTO

DRAM Voltage 1.350V

 

Którym "pokrętłem" kręcić?

 

Dodam, że mam wybrany profil XMP w BIOSie. Gdzie czytałem że trzeba ręcznie ustawiać timingi pamięci itp. Jakiś kalkulator AMD dla pamięcie pod Ryzen, Sorry, że tak chaotycznie piszę, ale dawno nic nie składałem i zachciało mi się  Ryzena....

Edytowane przez petrumi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ty myślisz że układ SOC od Intela to boski twór i bez zająknięcia ciągnie 4 kości? XD

Daj ten SOC na 1.15v i sprawdź czy jest poprawa

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety niewiele dało albo za mało podniosłem.

SOC na 1.15 V i DRAM Voltage na 1.365 i przy 3200 dalej wywala na memteście

Dalej próbować? Jakie są bezpieczne wartości?

Czy może skupić się na podkręceniem CPU i zostawić te 3000 Mhz?

 

 

Dojechałem do 1.4 V na DRAM Voltage. Bez rezultatu. Jest sens grzebać jeszcze czy widać, że nic z tego nie będzie?

Edytowane przez petrumi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczne wartości SOC to max 1.25 z tego co się orientuję, ale jak wklepiesz w Biosie te 1.25v i zacznie Ci je jeszcze podbijać to może się zrobić niebezpiecznie.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy Twoim zdaniem ma znaczenie że korzystam z tego profilu XMP? Widziałem, że niektórzy wpisując timingi ręcznie. Może tutaj jest problem?b Tego SOC do 1.25 V zaraz sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...