Skocz do zawartości
pierotez

Dysk na magazyn.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Do tej pory używałem 1tb 3,5 do kieszeni usb i 500-ki w kompie, i jakoś wystarczyły. 

Potrzebuję dalej magazynu na foty i filmy. Chciałbym zdublowac magazyn (2xhdd) w razie awarii. 1 roboczy w kompie obok ssd i drugi jako bekap do kieszeni usb i szuflada. 

Jakie teraz polecacie 3,5' 1-1,5tb do takich zastosowań?

Potrzebne 2-3 sztuki. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory używałem Seagate barakudy 1tb i były ok. 

Tanie i szybkie :), do dzisiaj działają. 

No ale jak to mówili łożyska po 8l. mogą odmawiać posłuszeństwa ;) 

Prywatne zbiory x 2 hdd raczej wystarczy. Na PC do jakiejś tam obróbki, selekcji i zrzut na 2 zewnętrzny. 

Może tak powinienem się zapytać, jakie hdd teraz opłacalne pod względem cena/pojemność. 

 

Ps, w polecanych zestawach teraz same ssd, nawet do 1tb. Nie na czasie jestem ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wasze sugestie +

Ten filmik

i już jestem na właściwym tropie.

5400 obr / min chyba lepiej przemawia niż szybki dostęp w przypadku dysków back-up'owych - do teraz używałem 1T barracud 7200 rpm i faktycznie szybko czytały. Chodzi przecież o długowieczność, oczywiście parametr cena/jakość też się liczy ;)

Edytowane przez pierotez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1tb to niedużo, przemyśl P300 3tb za 320zł.

WD Blue to częściowo dawna seria Green energooszczędna parkująca często głowicę --> potencjalne problemy. Można w niektórych modelach rozwiązać to zmieniając standardowy czas parkowania z 8s na polecane 300s, ale nie z każdym to działa. Tu coś z reddita z pracownikiem WD

Ja ostatnio kupiłem Seagate ST4000DM004 - 4TB ok 5000obr na minutę, aż 256mb cache vs normalne 64, ale ścieżki na siebie nachodzą więc słaby zapis bo musi zawsze 2 ścieżki nadpisać(stąd duzy cache), ale normalny odczyt. Mniejsza prędkośc obrotowa ale za to większa gęstość więć MB/s podobne. Ma tylko 2 talerze na 4 TB, normalnie talerze formatuje się po 1.33TB max, tutaj 2TB. Zobaczę czy przetrwa, ale na archiwum jest idealny tylko znowu tu aż 4TB.

 

Apropo backup zamias kieszeni alternatywą jest też wsadzić po prostu do komputera i rscyn ustawić kopiowanie, mniej wstrząsania. A jak ma być zewnęttrzny to super tanie są 4tb dyski zewnętrzne na USB3 seagate do upolowanie na amazonie niemieckim Np. taki za 360zł. Tylko trzeba polować. Mam ten właśnie, ma włąsny zasilacz, stoi sobie spokojnie w stałym miejscu i robi za rsyncowy backup.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa tutaj się nie zgodzę z tobą! Wygoda to dysk 3,5. Mam takie 2 kieszenie zewnętrzne 3,5, jedną stałą (na śrubki) drugą z prowadnicami (łatwa, szybka wymiana hdd).

Mały dysk = mniejsza pojemność, niższa żywotność oraz łatwiej go uszkodzić ;)

Do wewnątrz na dane obok ssd, jeszcze raz (tylko czy bezpiecznie, gwarancja, itd):

 2TB https://allegro.pl/oferta/dysk-3-5-seagate-st2000dm001-2000gb-7200rpm-8129070235?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=polecane

2 TB https://allegro.pl/oferta/dysk-twardy-wd-2tb-3-5-sata-iii-64mb-7200obr-8041461632?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=polecane

3 TB https://itmarket.pl/149-hgst-hitachi-hus724030ale641-3tb-7200rpm-4260281269015.html

Na zewnętrzny back up niestety nic ciekawego (cena) nie znalazłem z małą prędkością, wszystko 7000 rpm.

Ciekawe jedynie propozycje @PIOTR128 2tb blue oraz 4tb seagate

 

Edytowane przez pierotez
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiony jeden WD20EZRZ czyli Blue 2TB nowy w Sferis.

Słuchajcie jest problem z podłączeniem tego dysku!

Po wpięciu jako drugi bądź kolejny widoczny jest w Menadżerze Urządzeń po pełnej nazwie ;) , w oknie Zarządzanie Dyskami jest jako niezainstalowany ale Explorator Plików milczy na jego temat - po prostu go NIE MA i ni jak go tam wrzucić!!

Co mogę zrobić? Czy napisać nowy temat o problemie?

 

Edytowane przez pierotez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2019 o 09:44, reyden napisał:

Bo SSD mocno potaniały , 500 GB to teraz koszt ~300 zł .

Co do HDD - to szukaj Toshiby P300 albo WD RED .

p300 mam sam (3TB) i nie polecam nikomu,sam mam ochotę ją rozwalić mołtkiem.Głośna i czas rozkręcania to chyba dobre 5 sekund,strasznie irytujące.Mam starego Barracudę 1TB i jest szybszy,cichutki i rozkręca się w moment.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stara Barracuda 1T 720,  hmm klasyka szybkości podobnie jak F3 Samsunga.

Ja tam potrzebuję do backapu a więc nie o szybkość przynajmniej mi chodzi ;)

Pomoże ktoś co i jak z tym zainicjowaniem nowego dysku?

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pierotez napisał:

Stara Barracuda 1T 720,  hmm klasyka szybkości podobnie jak F3 Samsunga.

Ja tam potrzebuję do backapu a więc nie o szybkość przynajmniej mi chodzi ;)

Pomoże ktoś co i jak z tym zainicjowaniem nowego dysku?

 

a utworzyłeś nowy wolumin w zarządzaniu dyskami ? klikasz prawym i dajesz nowy wolumin prosty?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pierotez napisał:

Aa, tak pokazał się. Jest F: z nazwą woluminu. Tylko z 2TB przeliczyło na 1,81TB   :)

Bo dla sklepu (i niestety producentów) 2TB = 2000 GB, następnie 1 GB = 1000 MB, 1MB = 1000 KB, 1KB = 1000B, a powinny być 1024 (wielokrotności dwójki).

2* 10^12 (2 tera) / 1024 (GB) / 1024 (MB) / 1024 (KB) / 1024 (B) =~ 1,818989 TB, do tego minus na ukryte partycje (jeśli były wymagane).

Jest to ta sama zagrywka na HDD i SSD.

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko zagrywka w przypadku HDD / SSD .

Każdy nośnik - karty pamięci , pendrive etc. ma tą wadę , im większa pojemność tym wiecej tracimy na tym .

CD / DVD / BR rządzą się nieco innym prawami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o różnice w nazewnictwie tylko to ile to jest 1 GB ( przykładowo ) - w informatyce opartej na systemie dwójkowym będzie to 1 024 MB , w systemie dziesiętym zaś 1 GB będzie miał 1 000 MB .

Po prostu zapis ilości miejsca na dyskach w systemie dziesiętnym jest nadużyciem .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest jasne przecież. 1 GB to 1000, a 1 GiB to 1024. :)

Czemu nadużyciem? Jest prawidłowy. Dany przedrostek ma swoją definicję i wartość. Po to stworzono dodatkowe jednostki.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...