Skocz do zawartości
k0liber

Komputer do grania - ok. 5500 zł - kompletny zestaw z monitorem - prośba o ocenę

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim chciałem przywitać wszystkich użytkowników forum, bo to mój pierwszy post tutaj.

 

Mam prośbę o ocenę zestawu komputerowego - ma służyć dziecku głównie do grania.

Z moich oczekiwań - stabilność i cicha praca. Na pewno nie chcę zrezygnować z dysku SSD, choć nie upieram się przy M.2.

Zestaw złożony w oparciu o rekomendację PurePC, ale nieco zmodyfikowany - przede wszystkim wybrałem tańszą kartę graficzną, o ile dobrze oceniam, to za 50% wzrost prędkości (do Nvidii 2060) musiałbym zapłacić 100% więcej.

 

https://www.morele.net/inventory/info/1388a010/

Płyta główna Asus PRIME X370-PRO

Procesor AMD Ryzen 7 1700, 3GHz, 16MB, BOX (YD1700BBAEBOX)

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130)

Dysk SSD Crucial P1 1TB M.2 PCIe NVMe (CT1000P1SSD8)

Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16 (CMK16GX4M2D3000C16)

Karta graficzna Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ 4GB GDDR5 (256 Bit) DVI-D, 2xHDMI, 2xDP (11265-31-20G)

Obudowa be quiet! Pure Base 600 Window Orange

Zasilacz be quiet! Pure Power 10 600W (BN278)

Monitor AOC C24G1

System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM

 

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R7 i gry to nie najlepsze połączenie , lepszym wyjściem będzie I5 8400 / I5 9400F + płyta na B360 + ram 2 666 mhz .

Do zablokowanych I5 nie ma potrzeby kupować dodatkowego chłodzenia , przynajmniej na starcie .

Opcjonalnie dokładka do I5 9600K + płyta na Z370 .

SSD do kosza , Crucial P1 to padaka na kościach QLC , nie kupuj nic opartego na tych kościach .

Z sensownych SSD to Crucial MX500 albo droższy Samsung 870 EVO ( uważaj na serie 870 QVO - to też padaka na kościach QLC ) .

Oba dyski występują zarówno w wersji SATA 2,5" jak i SATA M.2 , jak chcesz SSD M.2 NVMe to szukaj A-Data SX8200 / 8200 pro .

Jak chcesz koniecznie RX 580 to w wersji 8GB a nie 4GB .

Zasilacz zmień na Seasonic Focus Plus Gold 550W lub 650W - odpowiednio 377 zł i 419 zł w morele

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rayden dobrze radzi. 

SSD na QLC to niewypał  https://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_dysku_ssd_crucial_p1_pamieci_qlc_nand_wchodza_na_rynek

 Jeśli chodzi o prędkości między "standardowym" a NVMe przy takich zastosowaniach nie odczujesz różnicy. Większe prędkości pomocne są przy pracach nad dużymi plikami, rendowaniem itd. 

Ryzeny mimo większej ilości rdzeni/wątków w grach wypadają zwykle gorzej od Intela - zobacz testy na PurePC lub w innych źródłach.

GPU - tutaj zastanowiłbym sie nad małą zwłoką w zakupie PC i zobaczył co przyniesie gtx1660/1660ti . tzn. wydajności już są znane (okolice gtx 1070) ale mam na myśli możliwy spadek cen aktualnych kart.

Zasilacz również jak wyżej. Focus Plus Gold , dobrze wypadający w testach, popularny, polecany, z długą gwarancją - a cena zbliżona.

Edit

Win10 w wersji box (licencja nie jest przypisana do sprzętu, na którym pierwszy raz jest instalowany) 50zł drożej

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, reyden napisał:

Zasilacz zmień na Seasonic Focus Plus Gold 550W lub 650W - odpowiednio 377 zł i 419 zł w morele

Ten be quiet którego wybrał może dostać za 305zł w sklepie gral.pl więc chyba dobry wybór..Za 250 ma też opcje 500W  w zupełności wystarczającą do takiego zestawu, szczególnie do polecanego intela. Za przyoszczędzone dutki warto dołożyć do lepszej grafiki np.gtx 1660Ti(dzisiaj premiera chyba).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor słaby wybór, o wiele lepiej wybrać Ryzen 2600, cena podobna albo czasami mniejsza + płyta jakaś B450, na samej płycie zaoszczędzisz w takim przypadku 300 zł. No i wybrałbym inną obudowę, BQ 600 to grzałka, normalnie by sobie poradziła, ale jak połączysz Ryzen + Radeon, to będzie masa ciepła do odebrania. Dlatego jak chcesz ciszę, to zainwestuj w GTX 1060 z jakimś cichszym chłodzeniem, możesz przerzucić na ten cel te 300 zł, które wyżej wspomniałem przy zmianie płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/jiuw1ycgh

Tutaj lista w której zmieniłem procesor i płytę, wychodzi cenowo to samo, a wydajność będzie większa, kartę zaproponowałem taką, bo wydajnościowo RX 580 i GTX 1060 są bardzo podobne, a biorąc pod uwagę ilość wydzielanego ciepła, GTX powinien być cichszy i przy okazji ta obudowa lepiej poradzi sobie ze schłodzeniem tej karty niż z Radeonem. Naturalnie Radeon będzie tak samo dobrym wyborem, to tylko moja sugestia, bardziej namawiam na tego Ryzen 2600 zamiast tego który wybrałeś.

 

@B@nita RX 580 z jakimś sensownym chłodzeniem np. od Sapphire też swoje kosztuje, a biorę pod uwagę to, że chce wziąć tę obudowę od Be Quiet, może się mocno grzać z Radeonem w środku.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firedash@ wyjaśnij mi, po co mu polecasz chłodzenie do tego ryzena za 150zł, skoro procesor ten ma wystarczające chłodzenie boxowe???  Taniej wyjdzie kupić i5 8400(834zł) lepsza wydajność w grach niż ten ryzen i do tego płyta msi na b360, gaming plus za 420zł.

Skoro obudowa piekarnik według Ciebie to można innej poszukać. Chociaż z tym też już jakaś paranoja się szerzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@B@nita Nie paranoja, ta obudowa jest spoko do średniej półki z niskim poborem mocy, z Radeonem będzie ciepło. Co do procesora, to skąd to zdziwienie, R5 2600 jest idealny do kręcenia. i5 8400 jest droższy o 100 zł, bo chłodzenie też tutaj trzeba doliczyć, jest o wiele bardziej potrzebne niż przy Ryzenie, żeby nie męczyć się tym hałasem, a wydajnościowo są bardzo podobne. Spokojnie można zamienić R5 na 8400, ale nie jest to jakiś oczywisty wybór, te procesory cenowo i tym co potrafią zrobić, niewiele się różnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Firedash napisał:

@B@nita  Co do procesora, to skąd to zdziwienie, R5 2600 jest idealny do kręcenia. i5 8400 jest droższy o 100 zł, bo chłodzenie też tutaj trzeba doliczyć.

Tylko te kręcenie ryzena nic kompletnie w grach nie daje, do tego dużo większy pobór prądu po oc tego procka, tego już nie napisałeś.

Jest test na ppc, linkowałem go nie raz.Oba procki godne polecenia, różnica w cenie jak dobrze poszukać marginalna. Intele tak nie tanieją jak AMD (ryzen 1700 spadł o 1000zł!!) w ciągu kilkunastu miesięcy.

Do procka intela nie ma potrzeby kupować innego chłodzenia, jak będzie taka potrzeba zawsze można dołożyć.To już sobie autor tematu sam zdecyduje.

 

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim forumowiczom za cenne porady, które skłoniły mnie do dalszego poszerzania wiedzy, poszukiwań i w konsekwencji mocnych zmian w planowanej konfiguracji.

Po zmianach planuję taki zestaw:

  1. Płyta główna MSI Z370-A PRO (było Asus PRIME X370-PRO)
  2. Procesor Intel Core i5-8400, 2.80GHz, 9MB, BOX (było AMD Ryzen 7 1700, 3GHz, 16MB, BOX)
  3. Brak dodatkowego chłodzenia CPU (było CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2)
  4. Dysk SSD Crucial MX500 1TB SATA3 (było Crucial P1 1TB M.2 PCIe NVMe)
  5. Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16 (CMK16GX4M2D3000C16)
  6. Karta graficzna MSI GeForce RTX 2060 GAMING Z 6GB (było Radeon RX 580 Nitro+ 4GB GDDR5 (256 Bit))
  7. Obudowa PHANTEKS Eclipse P400S Tempered Glass Edition (było be quiet! Pure Base 600 Window Orange)
  8. Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 650W (było be quiet! Pure Power 10 600W)
  9. Monitor AOC C24G1
  10. System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM

Cała konfiguracja (bez monitora, bo aktualnie niedostępny) jest tu: https://www.morele.net/inventory/info/f7c72a1e/

Całość przekracza pierwotnie planowany budżet i zamyka się kwotą 6 460,07 zł.

Ta różnica w cenie, to głównie za sprawą dużo droższej karty graficznej. Wiem, że można dostać modele RTX 2060 taniej, ale wybrana MSI ma wyjątkowo pochlebne opinie za kulturę pracy, w tym za tryb idle wentylatorów przy małym obciążeniu - a tak jak pisałem cicha praca komputera jest dla mnie ważna. Rozważam jeszcze nowe karty GTX 1660Ti, ale najprostsze i najtańsze modele są według testów hałaśliwe, a np. porównywalny MSI jest już tylko (aż?) 300 zł tańszy od 2060. Pozostaje też kwestia ciągle ograniczonej dostępności.

W 100% przekonany jestem do zasilacza SeaSonic - dziękuję za naprowadzenie. 

Obudowę wymieniłem na Phanteksa- widzę, że cieszy się uznaniem wielu forumowiczów i zbiera pozytywne opinie. Nie udało mi się wypatrzyć czegoś w zbliżonej jakości, cenie i prostej stylistyce z choćby jedną zatoką 5,25 - a jakoś czułbym się spokojnieszy mając do dyspozycji wewnętrzny napęd optyczny.

Zastanawiam się jeszcze, czy zamiast 1 TB dysku SSD nie zastosować combo np. 320 GB SSD na system i 2 TB HDD jako magazyn i na gry. Cenowo powinno chyba wyjść podobnie.

Za wszelkie ewentualne dalsze uwagi będę oczywiście bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...