Skocz do zawartości
daru2707

Nowy PC do gier, upgrade po 7 latach

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim !

 

Chciałbym Was prosić o poradę w doborze nowego PC ( bez monitora ) - sporo się już naczytałem o nowościach w sprzęcie, ale mętlik w głowie jak był tak jest, szczególnie, że robię upgrade po 7 latach godnego żywota poprzedniego PCta i szczerze mówiąc nie jestem na bieżąco z tym, co się tak naprawdę opłaca ;) A staruszek zmarł na rozległe zwarcie 3 dni temu, także pora działać ...

 

Zależy mi na złożeniu zestawu typowo do grania, póki co w fullHD, przyszłościowo opcjonalnie WQHD. Chciałbym, żeby posłużył przez kolejne parę lat, pozwolił na zabawę w jak najwyższych detalach z zapasem mocy i fpsów, aby spadek do tej minimalnej granicy 60 fps nastąpił dopiero za parę lat, wówczas wymienię GPU ;) Niestety jestem tego gatunku, który widząc 55 i mniej fps dostaje już padaczki i schizofrenii. Zdaję sobie sprawę, że to nie będzie tanie - aktualnie zakładam budżet 5500-6000 PLN - fajnie byłoby się tu zmieścić.

 

Z wstępnego rozeznania :

 

Grafika - w tym budżecie pewnie GTX1080/RTX2070 - zakładam, że GTX1080Ti/RTX2080 wymagają procka, który doliczając cenę tych kart wywindowałby pewnie koszt zestawu w granice 10-12k. Dobrze, jakby karta była dość cicha i nie grzała się horrendalnie - aczkolwiek nie wiem tutaj, jakiego producenta wybrać.

Procesor - największa zagwozdka, pewnie zakładając kilkuletni żywot PCta trzeba by zainwestować w coś mocnego, co pozwoli na upgrade GPU w przyszłości ... jedni mówią i5-9600k, inni i7 bez odblokowanego mnożnika, inni Ryzen, bo wielowątkowy - czym powinienem się kierować w tym wypadku?

Płyta główna i RAM - tutaj kompletnie nie znam się na dopasowaniu tych elementów, zdaję się na pomoc - fajnie, jakby dało się tu nieco przyoszczędzić, 16 GB RAM to chyba rozsądne minimum

Zasilacz - słyszałem dużo dobrego o Seasonic Focus 550W, pewnie to będzie wyborem

Cooler CPU - mam Fortis HE1425 z poprzedniego PC - ale wiatraczek jest nieznośnie głośny ... może polecacie jakiś inny tego typu mały wiatrak, pasujący na to chłodzenie?

Obudowa - grunt to przestrzeń i rozsądne chłodzenie - ale może też uda się nieco zaoszczędzić

Dysk - SSD raczej must have, ale tutaj też nie mam pojęcia, co warto a czego nie ... raczej 500gb wystarczy na początek, tyle wiem :) kolejny punkt do ewentualnych oszczędności

 

Podpowiedzcie proszę, czy to, czego oczekuję jest osiągalne w tym budżecie i czy jest szansa stworzenia z tego zestawu na lata, z opcją wymiany jedynie GPU po paru latach.

 

Pozdrawiam!

Darek

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z polecanych zestawów na stronie głównej:

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_luty_2019?page=0,11

Do zmiany RAM, na coś szybszego, przykładowo taki zestaw:

https://www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-16-gb-3333mhz-cl16-hx433c16pb3k2-16-774213/

Ewentualnie od razu 32GB min 3000MHz

SSD wybrałbym AData SX8200 Pro 512GB + tradycyjny HDD na dane: 2TB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/uv1icnoim

Zestaw przy założeniu, że masz własne chłodzenie, wiele tu się z ceny nie zejdzie, może ze 100 zł na karcie zmieniając na jakiś głośniejszy trochę model i ze 100 zł na mniej markową (niekoniecznie gorszą) obudowę. Zasilacz warto wziąć 650W, będziesz go miał jeszcze na złożenie drugiego PC, warto mieć sensowny zapas skoro chcesz zmieniać kartę w przyszłości.

9600k jest obecnie najlepszym wyborem w tej cenie, zanim powszechne będą gry zoptymalizowane bardziej pod więcej rdzeni, to akurat minie te parę lat i będziesz się tym martwił przy następnej składanej przez Ciebie jednostce. Natomiast wymieniając na 2600X przykładowo zaoszczędzisz jakieś 300-400 zł, czy dużo, czy mało, nie wiem, skoro zestaw ma być na lata, to według mnie warto jednak iść w Intela.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi - wygląda to obiecująco :) i w zasadzie wszystko jasne, 2 pytanka laika tylko :

 

- czy RTX2070 Gigabyte GAMING/WINDFORCE vs Palit to odczuwalna różnica, czy zapolować na tą, która będzie aktualnie tańsza, bo obaj producenci w porządku ?

 

- i pytanko odnośnie procesora, naczytałem się co nieco o wielowątkowości ( 6 wątków i5 vs 12 w Ryzen 5/7 ) - czy to faktycznie jest tak, że bardziej liczy się wydajność pojedynczych rdzeni ( lepsza ponoć u Intela ) niż liczba wątków, nawet patrząc parę lat wprzód ?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte będzie pewnie głośniejszy od wersji JetStream, tylko dlatego Ci go zaproponowałem. Co do procesora, to tak, najważniejsza jest wydajność jednego rdzenia. Nie bez powodu nawet ludzie kupujący Ryzeny do gier, wybierają R5 który ma 6/12 zamiast R7 z 8/16, bo to i tak nic nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne odpowiedzi :)

 

Poszperałem co nieco w temacie obudów i stwierdziłem, że chyba chcę się rozmiarem też na przyszłość zabezpieczyć, także wezmę tą :

 

https://www.x-kom.pl/p/424392-obudowa-do-komputera-silentiumpc-armis-ar7-tg-rgb.html

 

Można wmontować długą grafikę i wysoki cooler CPU, a cena podobna jak inne obudowy, więc super sprawa

 

 

Włączył mi się niestety syndrom upgrade i zastanawiam, się, czy nie dołożyć do RTX 2080 .... jednak odczuwalna różnica między nim a RTX2080 jest w niektórych tytułach - czy w tym koszyku :

 

https://www.x-kom.pl/lista/uv1icnoim

 

mógłbym po prostu plug&play podmienić RTX2070 na RTX2080, bez zmiany reszty?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI Armor 2070 jest super cicha :)

Ripjaws V Black dobre kostki ale nie do ryzenów 

zasilacz styka markowe 550W może być nawet taki jak ja mam Corsair RM550x z 10 letnią gwarancją jeśli tańszy

 

Edytowane przez Raider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To coś czuję, że będzie w grafice walka MSI Armor vs Gigabyte vs Palit - zobaczę, co wyrwę w lepszej cenie, bo co do awaryjności to się naczytałem trochę, ale wygląda na to, że to loteria totalna, a te firmy faktycznie mają dobrą generalnie renomę.

 

Poczytałem też nieco o i5-9600k i czy spotkaliście się z tym, że ma bardzo wysokie temperatury pracy? Trochę się tego szczerze mówiąc obawiam, bo w mieszkaniu, w którym będę miał komputer niestety latem jest masakra, jak na dworze jest 30+, to w pomieszczeniu podobnie ( blok 10 piętro, wszystkie okna od strony słońca ... przez cały dzień :D ) - ratuję się zasłonami, ale i tak wiele to nie daje i boję się, że miałoby to mocny wpływ na PCta.

 

Mój aktualny setup chodził na dość niskich temperaturach - i5-3470 w stresie max 60-65 stopni ( i to na BOXowym oryginalnym coolerze, po montażu Fortisa spadło do 50-kilku, max 60 ), Gigabyte HD7950 OC max 70 stopni i to w upale. A podobno RTX-y się grzeją, ta i5 tak samo. Może zwiększyć budżet i zainwestować w mocniejszy procesor, który byłby chłodny? Czytałem, że i5-9600k miały jakąś wadę konstrukcyjną w lutowaniu, która właśnie powodowała absurdalne temperatury ...

Jest jakaś sensowna alternatywa dla tej i5-tki, czy raczej opowieści o temperaturach potraktować z przymrużeniem oka, bo może wynikają z podkręcania do 5GHz bez dobrego chłodzenia?

 

Zaczęło się ... 5 minut przed zakupem, a ja zaczynam wydziwiać ... wybaczcie wahania, ale jest to spory wydatek a ja nie do końca na bieżąco w branży, także wolę dopytać ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, temat dobiegł końca :D

 

Wersja finalna :

- i5-9600K

- Gigabyte RTX2070 Gaming

- G.Skill Ripjaws Black V 3200MHz CL16   16 Gb

- Gigabyte Z390 Gaming X

- Seasonic Focus 650W 80+ Gold

- Crucial MX500 SSD

- SilentiumPC Armis AR7 TG-RGB

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, każda coś w mojej głowie rozjaśniła ;)

 

Pytanko finalne na koniec - czy do tego RAMu i tej płyty polecalibyście jakieś dobrej jakości chłodzenie ( nie wodne ) CPU? Miejsca wzwyż jest sporo bo ten Armis zmieści cooler do 18cm wysokości, nie wiem tylko jak wygląda miejsce na Z390 Gaming X pod kątem RAMu, żeby nie przeszkadzał coolerowi. No i żeby nie zapchać też miejsca pomiędzy coolerem a kartą graficzną za bardzo.

 

Chciałem przełożyć mój stary Fortis 3 HE1425, ale szczerze mówiąć ten wentylator Sigmy jest masakrycznie głośny, a sama jakość wykonania Fortisa jakoś mnie nie przekonuje ( płytki radiatora jakby jakieś luźne miejscami, czasami trzeszczy ... z tego co czytałem nie tylko ja mam takie wrażenie ). Jedyne chłodzenie, o którym póki co same dobre opinie czytałem, to to :

 

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-dark-rock-4-pro-bk022-bk022-4073823/?component=reviews&reviews_rate=4

 

Tylko to już nieco drogie - jest coś może dobrej jakości w niższej cenie, co by do tej konfiguracji weszło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator możesz wymienić. Koszt na pewno będzie znacznie niższy niż wymiana całego chłodzenia, a Fortis da radę bez problemu. Ja jestem raczej zwolennikiem oszczędzania, jeżeli nie boisz się 15min pracy to:

1. Wymiana wentylatora

2. Zależy jak bardzo są luźne żebra, można je albo odpowiednie dogiąć lub nawet pacnąć lutem w miarę możliwości.

Gdybym miał wydać 300+ to szukałbym raczej wody AiO 240mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, daru2707 napisał:

 - jest coś może dobrej jakości w niższej cenie, co by do tej konfiguracji weszło?

TR Macho rev. B lub rev.C da radę.  ~210zł 

Fortis ma bardzo podobną budowę. Ja zmieniłbym wentylator i zobaczył jak Fortis sobie radzi ze schłodzeniem 9600K. W przypadku gdyś nie był zadowolony to dopiero wtedy myśleć o wymianie.

Co do Dark Rock 4 Pro to ma 40 mm do wentylatora , G.Skill Ripjaws Black V wysokie są na 42mm (wg producenta) , ale można przesunąć w górę te 2mm wentylator. 

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie, wymienię wentylator i jakby coś w przyszłości trzeszczało to pomyślę nad wymianą całości :)

 

Też jestem ciekawy jak sobie poradzi - na razie nie będę procka podkręcał, a ten Fortis na starym i5-3470 utrzymywał mi temperatury 50-60 stopni w stresie, także było pod tym względem ( nie licząc buczenia ) naprawdę spoko

 

Dzisiaj/jutro odbieram klamoty, daję kompa do składania i mam nadzieję już w ten weekend zaszyć się w man-cave :) Poziom ekscytacji 11/10 :)

 

Jeszcze raz dziękuję bardzo wszystkim za zaangażowanie !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak zleciłem złożenie profesjonaliście, nie ufam sobie do końca, szczególnie przy tej wartości sprzęcie ;)

 

Sprzęt piękny, w idle praktycznie niesłyszalny, ale jestem ciekawy jak wypadną temperatury, bo póki co odpaliłem tylko Rocket League i Far Cry 3 ( w to grałem poprzednio i kontynuuję ;) ) co teoretycznie dla tego kompa to jest pryszcz - a Core Temp pokazuje na rdzeniach procesora przy Fortisie 3 temperatury dochodzące do 65-67 stopni Celsjusza, a grafika ma stabilne 70 stopni.

 

Dzisiaj zrobię testy przy czymś bardziej wymagającym, ale trochę mnie ten wynik procesora niepokoi - czytałem masę wątków o i5-9600k i jego wysokich temperaturach, ale co forum to opinia .... macie jakieś doświadczenie z temperaturami przy tym modelu? Przy czym ważna uwaga na razie pracuje na stockowych zegarach. Gdzieś czytałem, że do 80 stopni niby jest spoko, ale wiadomo im niżej tym lepiej, żeby długo pożył - strach się bać co będzie w takim Metro Exodus czy innych wymagających kwiatkach

Edytowane przez daru2707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...