Skocz do zawartości
tw_psycho

[HTPC] Cichy, energooszczędny do filmów i na magazyn danych.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

chciałbym złożyć nowego HTPC. Stacjonarny komputer mi się nie przydaje, a mam na nim terabajty filmów i seriali. Do tego dochodzi netflix. Mam telewizor, który jest do niczego niepodpięty, więc chciałbym załatwić dwa tematy:

1. Centrum multimedialne - generalnie odtwarzanie filmów, seriali z dysku i z netflixa.
2. Dysk sieciowy. W związku z tym chciałbym, żeby zestaw był włączony 24h, z (ew.) możliwym automatycznym usypianiem i wybudzaniem w razie potrzeby.

W związku z tym potrzebuję zestawu, który będzie:

1. Cichy, najlepiej bezgłośny.
2. Energooszczędny.
3. Niezbyt drogi.
4. Nie musi być wydajny.
5. Najlepiej nieduży.

To, co mogę użyć ze starego zestawu to na pewno dysk SSD na system + 2HDD na magazyn (są w softwarowym RAID0 na Windows10). Jest tam też zasilacz XFX Core Edition (już leciwy, nie wiem czy się nada). Mam też 4GB RAM DDR3 (do Phenoma X4 - będzie to jeszcze pasować? :D). Na procesorze mam Scythe Mugen, ale to chyba się nie zmieści do małej obudowy. A zatem potrzebuję:

1. Płyty głównej (pewnie ze zintegrowaną grafiką)
2. Procesora (chyba, że to będzie płyta all in one)
3. Obudowy + pilot do sterowania.
4. Zasilacza (jeżeli trzeba)
5. Jeżeli o czymś jeszcze nie pomyślałem, a warto mieć, to proszę o info :)

Generalnie chciałbym to złożyć, postawić system (nie wiem czy Windows czy coś innego?), skonfigurować (np. z kodi lub czymś podobnym) i żeby to działało na przycisk.

Będę wdzięczny za pomoc - trochę googlowałem, ale chyba takie rozwiązania nie są aż tak popularne i trudno mi coś było z tego zebrać bez godzin szukania.

Pozdrawiam! :)

 

Edytowane przez -Paluch-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, bo właśnie walczę z podobnym tematem... I poległem..

Mam i3, 4GB ram, SSD... i niestety... zintegrowana grafika 4600 nie nadaję się do 4K :) Więc podaj pod jaki TV chcesz to podłączyć...

Już wiem, że musze gt1030 wsadzic by UHD i filmy po 50GB chodziły normalnie... a to 350zika? :) Więc pytanie, pod co podłaczysz swój komputer i co rozumiesz pod pojęciem filmy... (youtube UHD 60fps tnie, filmy po 50GB tną, netflix 4K? nie wiem.... pewnie też)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Full HD w zupełności wystarczy - nie mam sprzętu na 4K. A FHD zdaje się pójdzie na byle czym :)

Myślę, że do 1000zł. Niedrogi mam na myśli - nic na zapas, na 4k. Po prostu to, co trzeba, żeby w optymalny sposób załatwić temat, ale też żeby nie ograniczyć funkcjonalności. I żeby obudowa nie była brzydka :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sam swego czasu zrobiłem HTPC na starych podzespołach.

Generalnie warto zastanowić się nad obudową na początek i wielkością płyty głównej.

https://www.ceneo.pl/Obudowy_komputerowe/Typ:Desktop,Media_center_HTPC,Slim.htm

Po drugie polecam Ubuntu z Kodi. Darmowe i małozasobożerne.

Można pokusić się nawet o włożenie podzespołów "normalnych", t.j. procka i płyty głównej.

Jest sporo "schładzaczy" niskoprofilowych. Gorzej już z kartami niskoprofilowymi.

Kwestia miejsca dla HTPC i odpowiedniej wentylacji np. na półce. Ja wyciąłem otwornicą kilka otworów FI 60mm w tylnej płycie szafki.

Choć chyba zastosuję na jednym z nich wentylator dla potrzeb prostych gier.

 

Należy mieć na uwadze, że każdy wat mocy komponentów musi być "wyprowadzony" z obudowy.

Więc jakieś ciche wentylatory konieczne. Które np. przy oglądaniu filmu bedą pracować na min. obrotach.

dobrze dobrać taką płytę główną, która ma rozbudowane funkcje regulacji obrotów wentylatorów.

I koniecznie możliwość regulacji, szczególnie w dół, napięć i częstotliwości procesora. Co pozwala na undervolting procka oraz zmianę w dół częstotliwości, czyli przekształcenie prądożernego w energoszczędnego.

Zresztą podobnie można zrobić z kartą graficzną.

Wszystko zależy od wyobraźni, jest dostępnych sporo możliwości modyfikacji.

Ostatnio swoje HTPC modernizuję do roli TEŻ sporadycznej "konsoli do gier".

I tu zaczynają się schody. Kompromis między mocą podzespołów, mocą małego zasilacza oraz możliwościami odprowadzania ciepła nie jest prosty :)

To tak w skrócie.

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę zasugerować... Tutaj temat jest dosyć indywidualny... 

Zacznij od wyboru... OBUDOWY :) Serio, to spowoduję, że będziesz musiał iść w jedne rozwiązania a nie drugie...

Znajdź obudowę która Ci się podoba i odpowiada Ci wielkością. Według tego - dobierzesz płytę, procesor, chłodzenie... Grafika - wystarczy integra jeżeli to nowy procek.. jeśli nie, to proponuję (ale to za info z tego forum a nie z praktyki) - gt1030. Oczywiście dysk SSD na system bo są tanie. Do tego HDD na NAS/STORAGE... ale to już raczej oczywiste..

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, -Paluch- napisał:

Ok, a czy mógłbym Cię prosić o jakieś przykładowe podzespoły (przykładowy zestaw)?  

Myślałem o grafice zintegrowanej z płytą, ew. rzeczywiście jakiś niskoprofilowy low-end. 

Praktycznie wszystko możesz zastosować z PC-ta... "zwykłego".

Kwestią podstawową jest rzeczywiście obudowa i zasilacz. Czyli odprowadzanie ciepła i możliwości zasilania.

Jest sporo odpowiednich obudów, ale jak to zwykle bywa, każdy ma inny gust i potrzeby.

Ja np. mam starą płytę Asusa z integrą https://www.asus.com/pl/Motherboards/M2NPVVM/

Kiedyś była w stacjonarce.

Teraz ze stacjonarnego pozostał jedynie napęd DVD. To tak na marginesie.

Tak więc ostatnio za 30 zł kupiłem Athlona II 255 na allegro. A Athlon 3500 jednordzeniowy to chyba wystawię z sentymentu na allegro za 5-10 zł ;)

Integrę zamieniłem na kartę radeon 6650, fabrycznie podkręcana. Niestety grzeje się nieco. Już modyfikowałem bios karty, by ustawienia zmienić na domyślne dla tego GPU. I chyba jeszcze obniżę częstotliwość rdzenia.

Jednak problemem, który wcześniej nie występował, jest za wysoka temperatura przy grach. Bo sobie wymyśliłem, że czasami można w coś pograć na linuksie i tv.

Na półce zbiera się ciepłe powietrze pomimo otworów w tylnej ściance.

Myślę zamontować cichy wentylator na tylnej ściance szafki TV zasilany i sterowany z HTPC.

 

Zastanów się, jakie kwoty chcesz przeznaczyć na ten sprzęt. Jeśli minimalnie, to można używane podzespoły za grosze kupić na allegro.

No i wszystko to musi się zmieścić z zasady w ograniczonej przestrzeni obudowy HTPC.

Niektóre mają już zasilacz. Ja kupiłem nowy SFX bequiet. Można też używany dobrej firmy.

https://allegro.pl/listing?string=zasilacz sfx&order=m&bmatch=baseline-n-ele-1-4-0131

Obudowa taka:

http://www.origenae.co.kr/en/htpc_x11.htm

Co ciekawe, kupiłem ją i okazało się, że jest za głęboka. Skracałem ją chyba o 7cm. Także jeszcze miejsce na obudowę trzeba wziąć pod uwagę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie 8gb ramu to must have.... nawet pod nasa a co dopiero htpc

koledzy dobrze doradzają że trzeba zacząć od budy bo od niej zależy liczba obsługiwanych dysków

co do samych dysków to jeśli nie chcesz isć w drogie ssd (w raid ceny minimum x2) to zostają tylko wd red

cpu tu mam kłopot bo najlepiej byłoby gdyby procek nie ciągnął wiecej niż 35w ale intel się cholernie ceni za procesory z końcówką T za to undelvolting normalnego proca w znacznej mierze zależy od mobo na jednej pójdzie na drugiej nic nie zrobisz

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za dyskusję. Skorzystałem z porad i z pewnym opóźnieniem, ale ogarnąłem temat obudowy. Generalnie z wyborem obudowy nie jest taka prosta sprawa. Albo jest duża i ma wszystko, albo jest mała i nie ma miejsca na dysk 3,5 cala. Albo ma panel na napęd CD (serio?! dajcie spokój :P), albo kosztuje 1000zł.

W końcu znalazłem coś, co mi się podoba, jest małe i w sensownej cenie:

https://allegro.pl/oferta/silverstone-obudowa-silent-sst-ml05b-milo-slim-7883339567?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=feed

Wchodzi tam dysk 2,5 cala, jeden 3,5, płyta miniITX, zasilacz SFX. Dysk SSD mam. Dysk HDD - tutaj albo wcisnę jakoś dwa które mam, albo kupię jeden duży 6 lub 8tb. Raczej kupię jeden duży.

A zatem mam obudowę + SSD. To chyba wszystko, co mogę wykorzystać. W związku z czym proszę o pomoc w wyborze:

1. Zasilacza
2. Płyty głównej
3. Procesora
4. Chłodzenia
5. Ew osprzętu dodatkowego. Tutaj myślę o jakimś sensownym pilocie, najlepiej dedykowanym pod Kodi/Netflix.
6. A, i jeszcze pamięci RAM.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do platformy - drogi są dwie .

Albo Athlon 200GE + płyta do niego , ale niestety płyta mITX trochę kosztuje tutaj - najtańszy Asrock AB350 Gaming ITX/AC to koszt 457 zł , nie wiele droższa jest MSI B350i Pro AC albo nieco droższy i na nowszych chipsecie MSI B450i Gaming Plus , potem za nieco ponad 500 zł jest Asrock Fatalyty B450 Gaming ITX/AC .

Płyty Asrocka mają lepszy kodek Audio i lepsze wyposażenie jeżeli chodzi o wyjścia audio , wszystkie płyty mają Wifi .

Druga opcja to Celeron / Pentium CFL + płyta na H310 / B360 , płyty są tańsze ale też gorzej wyposażone ( mowa o tych najtańszych ) , lepsze płyty mają cenę podobną .

Celek jest o kilka zł droższy niż Athlobn , do tego wolniejszy ( 2 rdzenie / wątki vs. 2 rdzenie / 4 wątki w 200GE ) i ma wolniejszą grafikę , jak wydajność CPU/GPU miała by znaczenie , przy zastosowaniach o których mówisz to nie będzie różnicy .

RAm - Goodram IRDM 3 000 mhz CL16 za ~210 zł , szczególnie do Athlona .

Chłodzenie - za dużego wyboru nie ma jeżeli chodzi o AMD , buda mieści w teorii chłodzenie o wysokości 33-34 mm , dla AM4 są tylko 2 modele w morele.net - albo Spire CoolReef Pro za 42 zł albo Zalman CNPS2X za ponad 120 zł .

Dla Intela masz większy wybór i to sporo większy .

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wydaje mi się, że ze względu na większe możliwości wyboru chłodzenia oraz tego, że potrzebuję jedynie zwykłego wyjścia audio + ew. cyfrowego (coax lub optyczne). Myślę, że mogę wziąć Pentiuma.

Z życzeń mógłbym dorzucić jeszcze bluetooth na płycie. Nie wiem czy to nie jest standard lub zupełna fanaberia. W każdym razie nie jestem przywiązany do tego życzenia. Jaka płyta + jaki pentium + chłodzenie + zasilacz? :)

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inną propozycję. Używany laptop z integrą + klawiatura BT z wbudowanym touchpadem. Sam korzystam i jest rewelka. Laptop mieści się dosłownie wszędzie, jest cichy i śmiga aż miło, poza tym jak chcesz to bierzesz go ze sobą gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Jeżeli chodzi o system to tylko i wyłącznie WIndows. Linux absolutnie nie nadaje się do HTPC. Już to przerabiałem i to po prostu rozwiązanie dla masochistów. Nawet Kodi jest o wiele stabilniejsze i wydajniejsze na Windowsie. Do tego brak jakichkolwiek problemów ze sterownikami czy choćby usypianiem. Brak konieczności klepania hasła co 3 min no i wszystko działa zaraz po instalacji. Na Linuxie niestety spędzisz dzień na szukaniu wtyczek, kombinacji z instalowaniem, do tego 2 dni na znalezienie działającej wersji caffeine - najgłupszego i najgorszego programu jaki kiedykolwiek powstał, do tego jest ze 100 róznych wersji, każda dla innej dystrybucji - oczywiście bez opisu i szukanie na chybił trafił. Na windzie nie jest nawet potrzebny bo system sam wie że wyświetla film, nieważne czy w przeglądarce czy odtwarzaczu i nie wygasza ekranu. Linux niestety jest na tyle upośledzony, że po tylu latach nadal nie jest w stanie ogarnąć tak banalnej czynności.

Edytowane przez neomagnet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do laptopa nie wsadzę dysku 6-8tb, a tego właśnie potrzebuję. 

Kwestię platformy rozważę. Pamiętam moje mocowania z linuksem, żeby zrobić z niego desktopa i mam podobne doświadczenia. Chociaż wydaje mi się, że w tym zakresie trochę się zmieniło. 

Co do klawiatury BT, to jest to opcja - może nawet lepsza od pilota. W każdym razie najpierw muszę wybrać płytę i zasilacz... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@-Paluch- Nie musisz wkładać takiego dysku DO laptopa ;) Są inne rozwiązania, moim daniem bardziej uniwersalne, mozna np podłączyć zewnętrzną obudowę pod router (o ile na to pozwala). Sam długi czas korzystałem z podobnego rozwiązania i jest to naprawdę wygodne. Dostęp do plików masz z każdego komputera/laptopa/telefonu. Przykład poniżej, można z pewnością dostać taniej lub samemu coś zmontować.

https://raidsonic.de/pl/index.php?we_objectID=5592

Wracając do Linuxa, to nie, nie zmieniło się. Jasne, więcej rzeczy działa od razu po instalacji ale to nadal kilka godzin klepania komend w konsoli bez której się zwyczajnie nie da obejść. Dopóki Linux nie zacznie być funkcjonalny dla zwyczajnego użytkownika, który na widok konsoli dostaje spazmów to nigdy nie wyjdzie poza serwery i sferę zwykłej ciekawostki.

Edytowane przez neomagnet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.03.2019 o 10:53, neomagnet napisał:

@-Paluch- Nie musisz wkładać takiego dysku DO laptopa ;) Są inne rozwiązania, moim daniem bardziej uniwersalne, mozna np podłączyć zewnętrzną obudowę pod router (o ile na to pozwala). Sam długi czas korzystałem z podobnego rozwiązania i jest to naprawdę wygodne. Dostęp do plików masz z każdego komputera/laptopa/telefonu. Przykład poniżej, można z pewnością dostać taniej lub samemu coś zmontować.

https://raidsonic.de/pl/index.php?we_objectID=5592

Wracając do Linuxa, to nie, nie zmieniło się. Jasne, więcej rzeczy działa od razu po instalacji ale to nadal kilka godzin klepania komend w konsoli bez której się zwyczajnie nie da obejść. Dopóki Linux nie zacznie być funkcjonalny dla zwyczajnego użytkownika, który na widok konsoli dostaje spazmów to nigdy nie wyjdzie poza serwery i sferę zwykłej ciekawostki.

Od lat używam ubuntu.

Na stacjonarnym i też ostatnio na laptopie Dellu.

Straszenie konsolą jest poważnym nadużyciem i nieprawdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.03.2019 o 23:10, -Paluch- napisał:

Ok jeszcze pozostała płyta główna i zasilacz SFX - ktoś? coś? ;)

Seasonic SSP-300SFG za ~230zł.
80+ Gold, jest DC-DC, b. dobre parametry elektryczne.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2019 o 21:06, saniszyn napisał:

Od lat używam ubuntu.

Na stacjonarnym i też ostatnio na laptopie Dellu.

Straszenie konsolą jest poważnym nadużyciem i nieprawdą.

Ja również używam Linuxa i znam jego ograniczenia. Nikogo nie straszę konsolą, tylko informuję, że bez tego ani rusz. Zrobisz jakieś tam podstawowe rzeczy i koniec. Nadal sporo oprogramowania trzeba przez konsolę instalować przez niespójny system plików wykonywalnych. Ludzie nadal hurtem pobierają exe`ki i kombinują dlaczego to nie działa. Wine to fajne narzędzie, ale ogranicza zarówno funkcjonalność, jakość i wydajność. Gry? zapomnij. Po wielkiej akcji steam producenci się wycofują widząc, że to martwy rynek, który nigdy nie istniał i nigdy nie zaistnieje. Nawet niemałe wsparcie M$ w ostatnim czasie niewiele pomaga. Ostatnio wyszedł nowy kernel, który miał być przełomowy i co? Jajco, zero ważniejszych zmian. Poza tym postaw sobie Linuxa na laptopie gdzie są 2 karty graficzne. Z góry współczuję straconego czasu, przekleństw, nerwów i próby samobójczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Gry? zapomnij. " - piszesz tak ogólnie, czy o jakichś konkretnych tytułach? Bo stwierdzenie że w ogóle nie da grać w nowe/nowsze tytuły jest nieprawdziwe.

Najwięcej gram/grałem w Wiedźmina 3 GOTY (instalowany normalnie z exeków) i starego Supreme Commandera, sprawdzałem też Overwatch, Path of Exile, Skyrim...  Dirt Rally jest natywny, Tomb Raider też, to nie wliczam :)

 

Oczywiście jest tak jak piszesz - nie zawsze wszystko odpali jak na Windowsie (klik w exe i działa), czasem trzeba coś dopisać, czy coś edytować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że gier nie ma, są, działają, ale prawda jest taka, że producenci widząc zainteresowanie bliskie zeru odpuszczają ponieważ nakłady przekraczają możliwe zyski. Patrząc na statystyki Steam: obecnie udział Linuxa to 0,77% i nadal notuje spadki. Lepsze gry przestaną się pojawiać na tej platformie prędzej czy później. A tak jak napisałeś czasem trzeba coś edytować, dopisać. 

Nie zrozumcie mnie źle. Kibicuję Linuxowi bo konkurencja to zawsze coś dobrego (Mac nią nie jest), ale dopóki wydawcy najważniejszych dystrybucji się nie dogadają i nie zbudują jednego spójnego systemu z zestawem aplikacji to Linux na desktopach nigdy nie wyjdzie poza sferę ciekawostki. Obecnie za najciekawsze distro uznaję ZorinOS, wygląda rewelacyjnie, działa płynnie, ma znacznie lepszy interfejs, pasujące do niego aplikacje i w końcu działające centrum z oprogramowaniem. 

Edytowane przez neomagnet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Lepsze gry przestaną się pojawiać na tej platformie prędzej czy później." - nie wiem czy się rozumiemy, bo chęć czy niechęć producentów nie ma tu nic do rzeczy :)

Cały czas piszę o tym, że od jakiegoś czasu większość gier normalnie da się instalować i działają - nawet jak producent nawet przez sekundę nie pomyślał o linuxach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.03.2019 o 13:48, neomagnet napisał:

"Nadal sporo oprogramowania trzeba przez konsolę instalować przez niespójny system plików wykonywalnych. Ludzie nadal hurtem pobierają exe`ki i kombinują dlaczego to nie działa."

:D

Niespójny?

Przecież system linuks jest czymś innym niż widdows.

Chyba oczywiste jest, że nie uruchomisz normalnie programu z windy na linuksie.

Uruchom program z W10 na Wxp, powodzenia.

Przecież nie o to chodzi.

Ale o to, że linuks jest darmową alternatywą do płatnego, korporacyjnego systemu. To odmienna filozofia nie tylko systemu komputerowego, ale i udostępniania go użytkownikom.

 

"Nawet niemałe wsparcie M$ w ostatnim czasie"

 

A to się uśmiałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...