Jump to content
udam_u

Radeon VII

Recommended Posts

Nie widzę takiego tematu, więc go zacznę. Może jeszcze ktoś poza mną skusi się w PL na zakup Radeona VII i będzie się chciał podzielić swoimi wrażeniami. (:

link do testu karty na portalu PurePC:

AMD Radeon VII vs NVIDIA GeForce RTX 2080 - Test kart graficznych

Radeon VII, pierwsza karta kierowana do graczy wykonana w 7nm technologii oraz wyposażona w 16GB pamięci HBM2 o miażdzącej przepustowości 1TB/s. ^^ Moje przemyślenia na temat karty...wydaje mi się, że jej pokazem na CES 2019 zaskoczone mogły być nawet niektóre osoby związane dotychczas z samym AMD (Raja Koduri). xD  Uważam tak, ponieważ z ekonomicznego punktu widzenia istnienie tego produktu wydaje się być nieuzasadnione. Portal Fudzilla spróbował określić koszt wyprodukowania Radeona VII (wyszło 650+$) a szacunki były następujące: 16GB HBM2 320$, łączenie HBM2+GPU+interposer 100USD, PCB+chłodzenie 75USD (komponenty zastosowane w sekcji zasilającej są z najwyższej półki), wytworzenie układu w 7nm oraz uwzględnienie kosztów przygotowania układu przez AMD 155USD (szacuje się, że aktualnie koszt wytworzenia układu w 7nm jest 2 razy wyższy niż w 12/14nm). 

Karta ta jest dostosowanym do pracy w zwykłym PC akceleratorem MI50 (inne chłodzenie, dezaktywacja obsługi PCI-E 4.0, ograniczenie wydajności FP64 do 1/4 FP32), dedykowanym do pracy w farmach obliczeniowych. Producenci GPU aby zachęcić klientów do kupowania droższych kart PRO zapewniają w nich o wiele wyższą wydajność w obliczeniach FP64, które w grach nie są konieczne ale w obliczeniach naukowych jak najbardziej. Karty PRO są przeważnie wyceniane na kilka tys. $. Dla zwykłego Kowalskiego jest to kwota nie do przyjęcia ale "prosumerzy" już dawno się do tego przyzwyczaili, ponieważ karty na siebie zarobią, łatwiej więc pogodzić się z wysokimi marżami ("czas to pieniądz"). W przypadku kart dla graczy wygląda to trochę inaczej. Karta kosztująca 20tys PLN nie sprzeda się w dużej ilości nawet, jeżeli będzie 4 x wydajniejsza od RTX 2080Ti. Granica, którą jest w stanie przekroczyć zwykły konsument kupując kartę graficzną jest cały czas przesuwana przez producentów ale ma też swoje granice, o których wydaje się, że Nvidia przekonała się przy okazji serii RTX. Wprowadzenie kart RTX było z jednej strony dla wielu ekscytującym wydarzeniem (technologie DXR z raytracingiem na czele) ale z drugiej strony też odrobinę rozczarowaniem, ponieważ przykładowy RTX2080 zadebiutował w takiej samej cenie jak poprzednio najszybszy GTX1080Ti, nie oferując w bieżących produkcjach znacznego wzrostu wydajności. Nvidia poświęciła budżet dostępnych tranzystorów na nowe technologie, które zadebiutowały bez gotowej bazy software (coś jak low level API Mantle i BFIV, teraz znowu BFV został wykorzystany jako pionierski tytuł z DXR). Patrząc jednak na rozmiary tych układów trudno sobie wyobrazić aby ceny RTX były niższe,  GTX2080 545mm^2, GTX2080Ti 754mm^2 - to jakieś szaleństwo, ktoś prócz Nvidii produkuje jeszcze takie duże układy? AMD ostatni raz rywalizowało z Nvidią w segmencie highend za czasów Fury X i GTX980Ti. Następna generacja Nvidii tak bardzo odjechała z przed oczu czerwonym, że było to aż przykre. Gdyby Nvidia w kartach RTX tranzystory wykorzystane na jednostki nowego typu przeznaczyłaby na "tradycyjną część GPU", to przy rozmiarach tych układów karty AMD w segmencie highend zostałyby pogrzebane na kolejne kilka lat bez perspektywy powrotu.

Tak się jednak nie stało, spora pula tranzystorów poszła na nowe jednostki AI oraz raytracing. Aby dostarczyć oczekiwany skok wydajności pomiędzy generacjami (GTX1080Ti vs RTX2080Ti, GTX 1080 vs RTX2080) chipy stały się ogromne a to sprawiło, że ceny poszybowały do góry. Co gorsza okazało się, że karta nowsza, czyli RTX2080 nie jest w obecnych tytułach wydajniejsza od GTX1080Ti (który startował w tej samej cenie co RTX2080 ale podczas premiery RTX2080 można go było zdobyć o wiele taniej). Podwyższenie cen kart z poszczególnych segmentów oraz zastój jeżeli chodzi współczynnik wydajność/ceny względem poprzedniej generacji spowodował, że AMD zwęszyło możliwość powrotu do segmentu highend z mocno "doładowaną" Vegą 20.

Vega 64/56 nie była specjalnie udaną kartą, wyraźnie było widać, że karcie brakuje przepustowości pamięci (dlatego tak dobrze reagowała na OC pamięci) a sama architektura sprawiała wrażenie obarczonej problemami wieku dziecięcego (niby wprowadzone ulepszenia ale IPC zegar w zegar takie samo jak w Fury X), do tego tragiczny współczynnik wydajności/W. 

Nowy 7nm proces produkcyjny pozwolił w Radeon VII na tyle zmniejszyć GPU, że na interposer zmieściły się dodatkowe 2 układy pamięci HBM2, co pozwoliło na przywrócenie 4096 bitowej magistrali pamięci (tak jak w Fury X) oraz uzyskanie ogromnego transferu pamięci 1TB/s (jest to ~2x więcej niż w najszybszej obecnie konsumenckiej karcie Nvidii oraz Fury X). Poczyniono też inne usprawnienia w architekturze, na które zużyto w sumie dodatkowe 0,7mld tranzystorów. Niby % różnica w sumie użytych tranzystorów pomiędzy Vegą pierwszej a drugiej generacji nie jest duża (12,5 vs 13,2 mld tranzystorów) ale wystarczy sobie przypomnieć, że pod koniec 2006 roku topowy układ GeForce 8800GTX zawierał w całości 0,681mld tranzystorów a był to już układ zgodny z DX10. (:  

Wszystkie te zabiegi pozwoliły Radeonowi VII na wciśnięcie się wydajnościowo pomiędzy RTX2070 a RTX2080. Jestem jednak prawie pewien, że karta ta nie była planowana jako wypust dla zwykłych graczy (świadczą o tym chociażby na szybko wypuszczone niedopracowane sterowniki ). Po prostu sytuacja stworzona przez Nvidie (wysokie ceny RTX, zastój wydajności) dała Radeonowi VII szansę zaistnienia (cieszę się, że ktoś w AMD podjął taką decyzję). Karta ma dla AMD i ich fanów przede wszystkim znaczenie symboliczne - powrót do wyższego segmentu. Zapewne bardzo wysokie koszty produkcji sprawiają, że karta jest tak słabo dostępna. AMD nie ma szczególnego interesu aby zasypywać rynku tymi kartami, ponieważ nie chce do nich dopłacać (wstępne duże zainteresowanie i "zniknięcie z pułek" było spowodowane na 99% zapowiadaną małą ilością sztuk dostępnych na rynku~5k). Możliwe jest też, że uzysk tych układów jest bardzo niski. 7nm zostało zdominowane przez firmy pokroju Apple, czy Huawei, które potrzebują miliony takich układów jednak o wiele mniejszych i prostszych w produkcji chipów w porównaniu do ponad 300mm^2 Radeona VII. 

Ja kartę kupiłem ze względu na to, że jestem fanem AMD i chciałem się przesiąść z Fury X, którego 4GB zaczynało dawać o sobie znać w coraz większej ilości tytułów (mikro przycięcia). Z moich obserwacji widzę, że mam ok 100% przyrostu wydajności. Dodatkowo karta ta jest dla mnie bardzo ciekawa ze względu na zastosowaną pamięć HBM2 (z podobnych przesłanek kupiłem kiedyś Fury X) i ogólny highendowy wygląd - nie cierpię tych nowych wyglądów kart z radiatorami w dziwnych kształtach... Rzecz, która może denerwować to głośność wentylatorów podczas pełnego obciążenia karty. Nie jest to tak denerwujący hałas jak kiedyś w turbinie Radeona 290X ale jednak trzeba o tym wspomnieć. Oglądałem na Youtube (AdoredTV), że automatycznie undervoltując kartę w Wattmanie można wyraźnie ograniczyć ilość wydzielanego ciepła i wentylatory pracują wtedy na 1900rpm ale u mnie funkcja automatyczna źle działa (komunikat o tym, że sterownik przestałdziałać, czy cośw tym stylu). Będę w późniejszym czasie ręcznie ten undervolt robił. (: W załączniku zdjęcia mojej karty (sorry za jakość ale wczoraj wieczorem to robiłem przy słabym świetle).

Aha kartę kupiłem w Komputroniku - jest to model Asusa (tzn. pudełko Asusa a zapewne Sapphire wyprodukowało) i co ciekawe nie miałem żadnych kuponów na 3 gry (w wielu recenzjach na necie było o tym wspomniane, na pudełku karty i na stronie produktu w Komputronik nie ma jednak nic wspomnianego na ten temat).

 

 

  

IMG_20190222_195914m.jpg

IMG_20190222_202236m.jpg

IMG_20190222_234834m.jpg

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gratki. Zacna karta :D Z ciekawości bo nikt o tym nie wspomina -posiada ona HBCC?? Nie żeby 16GB to było mało, wręcz przeciwnie :D Z HBCC to ona pociągnęłaby ultra textury przez dekadę :D

Miały być niby problemy z dostępnością, ale od dnia premiery non stop jest dostępna na overclockers co uk i caseking i to od wielu producentów :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zgreed66 zrobiłem zgodnie z Twoją sugestią i...dostałem kod! Dzięki (:

@umcacz faktycznie widziałem to, w UK niektóre modele cały czas były dostępne. U nas za to nie dość, że 2 tygodnie później to chyba tylko kilka tych kart dotało. Chwilkę po tym jak zamówiłem kartę (na stronce Komputronik) było już, że "produkt nie jest w tej chwili dostępny". W sterowniku można aktywować HBCC, chociaż z wiadomych przyczyn tego nie robię (karta ma 16GB, RAM'u w komputerze też mam 16GB RAM). 

@Gosu Karty używam na co dzień i jest mi potrzebna. Poza tym nie znam Cie na tyle dobrze aby takie wypożyczenia robić (mimo tego, że jesteś gwiazdą Purepc)... HBCC.thumb.PNG.893c388d0cbe9f219fd6ae0e9cd738d8.PNG

Edited by udam_u

Share this post


Link to post
Share on other sites

@udam_u

Na luzie. Testy wrzuciłbym na mój kanał (link poniżej). Masz tam masę testów bardzo unikatowych. Natomiast rozumiem co i jak i nie ma problemu. Pewnie i tak i tak kupię Radeona VII do kolekcji i testów, ale na ten moment nie spieszy mi się z tym tematem.

https://www.youtube.com/channel/UCQSy7A7a75eE0H7bDfRpEew/videos?view_as=subscriber

 

Edited by Gosu
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 godzin temu, udam_u napisał:

@Pawel1683 Mega estetycznie komp wygląda. (: Jak wrażenia z użytkowania karcioszki? Z czego się przesiadles?

A dziękuje mój pierwszy składak to się postarałem -) przesiadłem się z GTX 1050 GAMING X 2G zakupionej w październiku w owocowym która teraz pójdzie na sprzedanie więc przeskok jest tym bardziej ze mam monitor 4k i wszystko zdychało w takiej rozdzielczości bios już miałem najnowszy wgrany z 11.2.19 wiec nie musiałem aktualizować teraz chce ja podkecic mam wyniki które osiągali inni użytkownicy to zobaczę co z tego będzie https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Iim9e_ejX3nkgxLIZ3vLu1seQ1m0lDTKUhClJpAO-Gk/edit#gid=0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...