Skocz do zawartości
foxe

Kontroler RAID do PC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

poszukuję jakiś podpowiedzi w temacie jaki kupić kontroler raid do domowego kompa

mam 5 sztuk dysków 8TB WD Red i chcę postawić na nich RAID 5

płyta główna to https://www.asrock.com/mb/intel/H87%20Pro4/index.pl.asp

 

czytałem, że warto zainwestować w kontroler z dodatkową pamięcią czy to prawda? czy może wystarczy bez?

fajnie też jakby miał min 8 portów SATA

zależy mi na bezawaryjnej pracy i żebym przez pare najbliższych lat nie musiał się tym sprzętem przejmować

budżetu nie mam sprecyzowanego, ale wiadomo im taniej tym lepiej ale jednak wolę dać 500zł więcej niż potem żałować, że coś się muli czy coś

jakie firmy polecacie? ew konkretne modele?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozstrzał cenowy od 250zł do 8000zł ale raczej tej górnej granicy nie chciałbym przeznaczyć

bardziej celowałbym w kwotę nie przekraczającą 1500zł ew nieznacznie

przyglądam się tym kontrolerom i prawie każdy jest opisany SAS/SATA czy to znaczy, że potrzeba jakąś przejściówkę i każdy obsłuży dyski SATA?

i najczęściej jest zaznaczone 8 dysków a na płytce są tylko dwa wyjścia tu pewnie też jakiś adapter, żeby więcej podpiąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie dobre firma to Adaptec a ich rozwiązania to 2k+.

Poza tym przemyślałeś dobrze ten RAID 5? Tylko jeden dysk może ulec awarii.Przy potencjalnej rozbudowie do 8 szt. to niewiele.

Ja bym jeszcze rozważył kupno NAS'a. Wszystko rozbija się o twój budżet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem też o RAID 6 ale z tego co wiem to migracja z 5 na 6 jest możliwa więc w przyszłości pewnie tak zrobię.

a co powiesz o tych kontrolerach?

https://allegro.pl/oferta/cisco-lsi-9261-8i-6gb-s-sas-raid-controller-pci-e-7222347907

https://www.amazon.de/gp/switch-language/product/B00GTDT0VC/?ie=UTF8&language=pl_PL&tag=geizhals04-21&smid=A3JWKAKR8XB7XF

https://www.ebay.pl/itm/Areca-5055196000-ARC-1203-8I-Schnittstellenkarte-Adapter-Eingebaut-D/202591360852?epid=1765775686&hash=item2f2b62d754:g:lkEAAOSw2RJcXS8O:rk:2:pf:0

 

i ponawiam pytanie o SAS/SATA bo większość jest opisana właśnie tak. czy to przez jakąś przejściówkę się podłącza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wystarczy Ci RAID 10? Odbudowa macierzy na Raid 10 trwa znacznie krócej jak na Raid 5.

PS nie byłbym taki pewien, że te kontrolery PCI-e x4/x8 ruszą z tej płyty ze slotu x16, a innych x4/x8 nie masz na tej płycie.

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech się ktoś wypowie kto bardziej siedzi w temacie ale czy stare (a co za tym idzie w miarę tanie) kontrolery raid działają na płytach głownych uefi? bo jeśli tak to najlepszą opcją byłoby coś takiego

LSI MegaRAID SAS 9240-8i, SGL + kable sas to sata (nówkę można dorwać w sklepie z gwarą za +-1300 + jakieś 200 na kable

lsi zawsze miało największą kompatybilność z płytami głównymi ale to było w czasach biosu jak jest pod uefi nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@barwniak dzięki za zwrócenie uwagi.

niestety slot x16 jest zajęty przez grafikę i nie ma miejsca na jakikolwiek kontroler bo reszta slotów to są x1

chyba jednak pozostanie poszukać kontrolera z portami SATA i softwarowy RAID

ew druga opcja wymiana płyty?

 

co lepsze? wymienić płytę czy dokupić portów SATA i softwarowy RAID?

 

PS

co do raid 10 to niestety za dużo tracę powierzchni na dane

chciałem zrobić coś ok 30TB + jakieś minimalne zabezpieczanie w co RAID 5 wpasowuje się idealnie przy 10 z tych dysków zostanie mi 16GB tylko a mirror mi niepotrzebny

Edytowane przez foxe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana mobo jest tańsza i sprawi mniej problemów ale masz za to znacznie mniej portów sata nawet jeśli wybierzesz model z więcej niz 6 standardowymi

LSI MegaRAID SAS 9240-8i + 2 kable sas to 4 sata to dodatkowe 8 dysków do tego co masz na płycie

raid 5 przy takiej pojemności? ryzykowne wolałbym raid 6 minimum ale to mało popularny standard w tanich kontrolerach wiec zostawałby jednak raid 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...