Skocz do zawartości
lukasz1309

24" Philips vs AOC vs Acer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, 
potrzebuję dobrej jakości uniwersalny monitor, bez wad matrycy itp. w cenie do 650zł. Poniżej opiszę wymagania:

- obecnie jako monitor dodatkowy do laptopa (karta GeForce 750M), w dalekiej przyszłości może jako 1 z 2 monitorów do dobrego pc,
- do pisania kodu i ogólnie pracy + internet i od czasu do czasu Netflix,
- sporadycznie gry, ale jeśli już to stare strzelanki lub FIFA (obecny laptop nie pozwala na gry typu Wiedźmin 3),
- dużą zaletą byłaby regulacja wysokości,
- technologie ochrony oczu - MUST HAVE,
- IPS lub VA,
- wąskie ramki,
- Display Port i VESA (na przyszłość) mile widziane.

Po resarchu wstępnie wybrałem 3 pozycje:
Philips 246E9QJAB - MINUSY: brak regulacji wysokości, 60Hz; PLUSY: FreeSync, matryca(?)
AOC I2490PXQU - MINUSY: 60Hz; PLUSY: pełna regulacja
Acer B247YBMIPRX - MINUSY: brak?; PLUSY: 75Hz, pełna regulacja

Porównanie DisplaySpecifications

Czy 75Hz Acera stanowi przewagę nad 60Hz, czy może przy 1080p i tak będzie działał na 60? Teoretycznie Acer spełnia wszystkie założenia, a przy tym jest podejrzanie tani. Czy ktoś ma jakieś opinie o nim?
Czy warto zrezygnować z regulacji i wybrać Philipsa lub inny (jeśli jest zdecydowanie lepszy)?

Bardzo chętnie wysłucham też innych propozycji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Niby jakie? Lepiej kupić dobrą lampkę nocną do doświetlenia pokoju.

Mam na myśli FlickerFree np

Cytat

No własnie przy 1920x1080 będzie 75Hz, czyli natywnej rozdzielczości matrycy.

Chodzi mi właśnie o to czy natywna rozdzielczość to 1080p i czy faktycznie jest to 75Hz sprzętowe czy 60Hz podkręcone do 75. 

No i Philips ma NTSC 108%, AOC 90%,  Acer 72% - więc tu chyba będzie znacząca różnica w głębi kolorów? PS. Philips jednak też 75Hz.

Masz jakieś inne godne uwagi modele? Ewentualnie, który z tych trzech?

Edytowane przez lukasz1309

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

phillips i aoc to tak naprawdę ta sama firma właściciel jest ten sam...

z podanych wybrałbym aoc ale jakbym miał więcej gotówki to jednak dopłaciłbym do iyamy z pivotem 

iiyama ProLite XU2493HS-B1

zależy co jest dla ciebie ważniejsze jakość matrycy czy technologie związane z grami a jak napisałeś ma to być do programowania wiec odpowiedz się nasuwa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.03.2019 o 11:14, robertsup napisał:

z podanych wybrałbym aoc ale jakbym miał więcej gotówki to jednak dopłaciłbym do iyamy z pivotem 

iiyama ProLite XU2493HS-B1.

@robertsup jakieś argumenty?

Cytat

zależy co jest dla ciebie ważniejsze jakość matrycy czy technologie związane z grami a jak napisałeś ma to być do programowania wiec odpowiedz się nasuwa...

Zdecydowanie jakość matrycy. Wiesz coś o matrycy zastosowanej w tym Acerze? Ciężko znaleźć jakieś opinie o nim.

Edytowane przez lukasz1309

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.03.2019 o 14:55, lukasz1309 napisał:

@robertsup jakieś argumenty?

Zdecydowanie jakość matrycy. Wiesz coś o matrycy zastosowanej w tym Acerze? Ciężko znaleźć jakieś opinie o nim.

za aoc czy iyamą?

iyama

+pivot

+jedna z lepszych matryc ips 24"fhd (bardzo dobre kąty widzenia, prawie najlepsza matryca 24"ips -lepszą widziałem tylko w jednym benqu ale on nie miał pivota i żadnej regulacji a i lepsza była tylko w jednym aspekcie odwzorowaniu kolorów pod wydruki wiec dla ciebie to mniej istotne)

+swoje waży wiec ma więcej elektroniki niż budżetowe modele w okolicach 500zł

 

aoc

+jak na tą cenę dobra matryca z dobrymi katami widzenia

- żadnej regulacji i o ile zawsze można jakąś książkę podłożyć to brak pivota przy programowaniu może dokuczać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie kupiłem AOC i wszystko wydaje się być ok, ale jestem trochę zawiedziony czernią. Poniżej wrzucam zdjęcia porównujące do mojego laptopa (Asus n56v) - różnica wydaje się być znacząca, a w obu przypadkach matryca to IPS.

https://i.ibb.co/G2Y234X/20190320-182747.jpg  minimalny poziom światła w aparacie telefonu

https://i.ibb.co/Yk9Dx75/20190320-182815.jpg - automatyczny poziom światła

Czy to normalne w moniotorach tej klasy czy jednak coś jest nie tak i powinienem wymienić monitor?

@robertsup @FxJ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli monitor jest podpięty po HDMI, to ustawiłeś pełną gradację ( 0-255 ) w ustawieniach sterowników karty graficznej?

Ponadto, czy kontrast monitora jest ustawiony na natywny? (nie przycięty nastawami kontrastu, nastawami R G B, czy innymi filtrami blue light).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie w ustawieniach karty graficznej najprawdopodobniej musisz zmienić gradację z 16-235 na pełną, czyli 0-255 (domyślnie często jest ustawiona na obciętą, przez co właśnie spada kontrast i tym samym czerń jest gorsza).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle @FxJ

Mam w laptopie zintegrowaną kartę Intela i dedykowaną GeForce, ale w żadnej nie znalazłem opcji ustawienia gradacji. W ustawieniach ekranu (screen1) faktycznie widnieje głębia rzekomo tylko 8-bitowa, ale po wejściu w ustawienia Intela (screen2) z kolei jest ustawiona 32-bitowa, co do gammy, widziałem w innym temacie Kyle, że polecałeś ustawić w okolicach 2,2, ale wtedy czarny już w ogóle jest biały i inne kolory też zdeformowane. Próbowałem też wymusić używanie karty dedykowanej (screen3), ale też bez rezultatów.  Jakieś wskazówki?

screen1.JPG

screen2.JPG

screen3.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciśnij na klawiaturze znak windows + r (okienko uruchamiania ). Wpisz dccw. Otworzy się kalibracja kolorów klikaj dalej aż do okienka takiego jak na obrazku

obraz.png.ae462f3db278b5764b426e07c00278b0.png

Przesuń suwak na maxa w dół. Klikaj dalej aż się zakończy. Zrób test czerni i pokaż co wyszło.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lukasz1309 napisał:

@Kyle @FxJ

Mam w laptopie zintegrowaną kartę Intela i dedykowaną GeForce, ale w żadnej nie znalazłem opcji ustawienia gradacji.

Każdy z producentów nazywa to jak chce. W intelu trzeba zmienić z Ograniczony zakres na Pełny zakres :

kwantyzacja.jpg

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle udało mi się w końcu znaleźć tę opcję (screen), myślę, że o to chodziło. Porównanie czerni z laptopem na zdjęciach niżej. To ciemniejsze zrobione przy obniżeniu do minimum jasności w aparacie telefonu. 
PS. monitor przy zdjęciach po zresetowaniu ustawień i tryb standard, czyli jasność 90%.

@helios128 dzięki, w wolnej chwili spróbuję jeszcze zrobić kalibrację, ale wydaje mi się, że już jest dużo lepiej.

 

20190404_221757.jpg

20190404_221804.jpg

screen1.png

Edytowane przez lukasz1309

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba jeszcze nie to. Ustawiłeś prawdopodobnie pełny zakres jedynie dla nakładki Video. Natomiast pulpit nadal pewnie na ograniczonym.

Szukaj tego (czyli nie w dziale "Wideo", tylko w dziale "Wyświetlacz"):

8e39de2b9933.png

Powyższy zrzut ekranu, pochodzi z najnowszych sterowników Intel ( dch_igcc_win64_25.20.100.6618.exe ). Zwróć uwagę, że zawartość tego menu trzeba nieco przewinąć (np. rolką myszki), bo to ustawienie jest na dole.

 

ps. by czerń porównać obiektywnie, to ustaw jasność na identyczną, np. na białym, ew. na szarym 127 127 127

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...