Skocz do zawartości
DirtySiwy12

Pomoc w budowie PC.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Chciałbym zasięgnąć Waszej rady. Składam PC, mam zamiar kupić cały zestaw w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Jest to mój pierwszy komputer w życiu, więc chcę, aby był to jak najlepszy zakup długoterminowo. Planuję wziąć kartę graficzną RTX2080 Aorus Xtreme Gigabyte'a wraz z procesorem i9-9900K. No i tutaj pojawiają się moje pierwsze wątpliwości. Słyszałem, że ponoć ta i9 będzie lepsza od jakiejkolwiek i7. Natomiast poszukując informacji w internecie praktycznie wszędzie widziałem, że i7-9700K ma przewagę nad i9. No i mam dylemat co wziąć. Stać mnie na tą i9, ale chcę aby to nie było jak najdroższe, a przede wszystkim jak najlepsze do grania na najbliższe kilka lat, nie tylko na dziś. Dodam tutaj, że grać będę w większość gatunków gier, akcji, RPG, czy wyścigi, ale głównie będę ogrywał wszelkiej maści strategie i symulatory typu City Builder. Z racji wyboru i9 borykam się z kolejnym problemem. Płytą główną. Ta karta graficzna, którą wybrałem posiada LEDy na wiatrakach i tak wiem, to są tylko durne światełka, ale skoro już je posiadam to chciałbym móc ich używać, tym bardziej że lubię takie pierdoły. Wiem, że płyta główna musi wspierać RGB Fusion, ale sęk w tym, że płyty główne wspierające to RGB Fusion i i9-9900K wykraczają już poza mój budżet. Z tym że nie do końca rozumiem jak działa kompatybilność. Na stronie sklepu płyta główna Gigabyte Z390 Aorus Elite ponoć nie wspiera procesorów i9, aczkolwiek socket jest prawidłowy. Jak to dokładnie działa? Proszę, pomóżcie mi, jestem już tak zakręcony tymi wszystkimi opcjami, że się pogubiłem, a nie chcę zrobić pomyłki która będzie mnie kosztować dużo nerwów, czasu i pieniędzy. Poniżej podaję linki.

W zestawach znajduje się kilka płyt głównych, ponieważ nie wiem która będzie najlepsza, kompatybilna ze wszystkim i wspierała te RGB Fusion.
Zestaw pod i9 - https://www.morele.net/inventory/info/5c1416e0/
Zestaw pod i7 (znajdują się tutaj dwa procesory, gdyż nie wiem który jest lepszy. Wydaje mi się, że 9700K, ale pewności nie mam) - https://www.morele.net/inventory/info/d880a168/
Link do porównania płyt głównych (po kliknięciu w niebieski przycisk 'Pokaż różnice' podświetlą się Wam różnice pomiędzy tymi płytami) - https://www.morele.net/porownaj/4142415,978728,5566518/42/0/

Dodam, iż celuję w granie w rozdzielczości 1440p z częstotliwością odświeżania 144Hz. Dodatkową informacją jest koszt. Wprowadzając jakiekolwiek modyfikacje nie mogę przekroczyć kwoty, która znajduje się pod zestawem dla i9 (11 204,09 zł). Mój budżet osiągnął wszelki limit, nie wycisnę już wiele, max 50-70 zł.

Mam nadzieję, że pomożecie mi rozwikłać wszelkie wątpliwości.
Pozdrawiam

EDIT

Trochę poczytałem, popytałem i złożyłem zestaw z i9-9900K i płytą główną Z390 Aorus Elite. Wymieniłem też RAM na kostki od HyperX z taktowaniem 3200 MHz. Sądzę, że całość będzie ze sobą dobrze działać.
https://www.morele.net/inventory/info/ea6f49a0/

Edytowane przez DirtySiwy12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 ram 3000 cl 15 by wypadało cenowo dużo drożej nie jest ama być przyszłościowo wiec taki zestaw jak corsair lpx 2x16 3000 cl15 by wypadało

2 hdd dopłać do modelu 4tb 2tb naprawdę bardzo szybko się skończą... przerabiałem wielokrotnie

3 najlepiej kupować obecnie mobo na z390 nawet jeśli chcesz kupić cpu poprzedniej generacji co ma mały sen bo  w 9700 mamy luta zamiast gluta

4 zasilacz naprawdę są lepsze konstrukcje niż to co wybrałeś zerknij w stronę seasonik focus plus 750/850 , seasonik prime ultra 750/850 w zależności od budżetu zalety znacznie dłuższa gwara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich wymagań to PC za połowę twojej kwoty wystarczy.

Patrząc na twoja propozycję przede wszystkim zrezygnowałbym z "fotela". Moim zdaniem to jest wyciąganie kasy za coś co nawet w połowie nie jest tyle warte. 

Stosując się do założonego budżetu

 i9 9900k, ASRock z390 taichi,  Asus rtx2080, Seasonic Focus gold 750W,  SSD AData XPC8200  1 TB, HDD P300 2TB, Dark Rock  4 PRO, RAM 3333MHz CL16 16GB...  

https://www.morele.net/inventory/info/3438a817/

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dart9 napisał:

Do takich wymagań to PC za połowę twojej kwoty wystarczy.

Patrząc na twoja propozycję przede wszystkim zrezygnowałbym z "fotela". Moim zdaniem to jest wyciąganie kasy za coś co nawet w połowie nie jest tyle warte. 

Stosując się do założonego budżetu

 i9 9900k, ASRock z390 taichi,  Asus rtx2080, Seasonic Focus gold 750W,  SSD AData XPC8200  1 TB, HDD P300 2TB, Dark Rock  4 PRO, RAM 3333MHz CL16 16GB...  

https://www.morele.net/inventory/info/da551a8d/

1 link nie działa ale to akurat mały pikuś

2 gpu podmieniłbym na zotaca dla 5 letniej gwary

3 nadal hdd tylko 2tb...

poza tym ok i ile ram z dobrej firmy bez linka nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dart9 napisał:

Do takich wymagań to PC za połowę twojej kwoty wystarczy.

Patrząc na twoja propozycję przede wszystkim zrezygnowałbym z "fotela". Moim zdaniem to jest wyciąganie kasy za coś co nawet w połowie nie jest tyle warte. 

Stosując się do założonego budżetu

 i9 9900k, ASRock z390 taichi,  Asus rtx2080, Seasonic Focus gold 750W,  SSD AData XPC8200  1 TB, HDD P300 2TB, Dark Rock  4 PRO, RAM 3333MHz CL16 16GB...  

https://www.morele.net/inventory/info/3438a817/

Sęk w tym, że potrzebuję dwóch dysków SSD i jeden HDD. Fotel też mi potrzebny, gdyż nie mam żadnego, nawet jakiegoś krzesełka. Brak jest tutaj również myszy i klawiatury. Sumując to wszystko, przekraczamy budżet. Dziękuję bardzo za odpowiedź, proszę nie zrozum mnie źle, ale bardziej zależało mi na dobraniu odpowiedniej płyty głównej do tego zestawu co zaprezentowałem (i stwierdzenie jaki procek jest lepszy i7-9700K, czy i9-9900K długoterminowo, tak jak pisałem) tak, żeby pasowała do wszystkiego, niż prezentowanie kompletnie innego rozwiązania. Niemniej, dziękuję za opinię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a można wiedzieć dlaczego? bo lepiej kupić jeden za to większy

970 evo 1tb kupisz już poniżej 1k  a ma 600tb tbw wiec do większości zastosowań już wystarczy i do tego hdd 4tb (wd red/toshiba) (optymalny byłby pro ale cena...)

jak ma być przyszłościowo to mobo z390 atx must have ale i to niczego nie gwarantuje za wiesz ze w razie w takiego 9900k możesz dokupić

za to zwróciłbym uwagę na obudowę i wybrał planteksa etho pro 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, robertsup napisał:

a można wiedzieć dlaczego? bo lepiej kupić jeden za to większy

970 evo 1tb kupisz już poniżej 1k  a ma 600tb tbw wiec do większości zastosowań już wystarczy i do tego hdd 4tb (wd red/toshiba) (optymalny byłby pro ale cena...)

jak ma być przyszłościowo to mobo z390 atx must have ale i to niczego nie gwarantuje za wiesz ze w razie w takiego 9900k możesz dokupić

za to zwróciłbym uwagę na obudowę i wybrał planteksa etho pro 

Ponieważ chcę mieć duala Windows 10 / Linux. Jeden dysk (ten mniejszy) na Linuxa a większy na Wina. HDD na typowe pliki. No właśnie dlatego chcę teraz wszystko kupić odpowiednie, abym nie musiał wymieniać procka za 2 lata. Dlaczego z obudową jest problem? Już obczajam tą którą wymieniłeś.

EDIT: Obudowa ciekawa, ale niestety jest ona dużo droższa, więc jeżeli przy tej którą dobrałem nie ma krytycznych problemów, to bym przy niej został.

Edytowane przez DirtySiwy12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

linux musi być na ssd? przy 4tb dysku jakieś 50gb na partycje systemowe linuxa nie byłoby dużym problemem

nie problem ale jest bardziej przyszłościowa, każde kolejne nowości na rynku pc zajmują więcej miejsca noctua d14 mieściła sie w 160mm, d15 zajmuje 165 a i tak zabiera dwa banki pamięci zeby tego uniknąć trzeba wybrać budę która ma miejsce na podniesienie jednego wentylatora

to samo jest z gpu, rx590 to już trzyslotowe bydle, nawet znalezienie rtx 2070 który mieści się w 2 slotach to nie oczywistość a prawie wszystkie 1070/1070ti takie były

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, robertsup napisał:

linux musi być na ssd? przy 4tb dysku jakieś 50gb na partycje systemowe linuxa nie byłoby dużym problemem

nie problem ale jest bardziej przyszłościowa, każde kolejne nowości na rynku pc zajmują więcej miejsca noctua d14 mieściła sie w 160mm, d15 zajmuje 165 a i tak zabiera dwa banki pamięci zeby tego uniknąć trzeba wybrać budę która ma miejsce na podniesienie jednego wentylatora

to samo jest z gpu, rx590 to już trzyslotowe bydle, nawet znalezienie rtx 2070 który mieści się w 2 slotach to nie oczywistość a prawie wszystkie 1070/1070ti takie były

Chcę mieć SSD na Linuxie, gdyż programuję a i też będę użytkował na co dzień. Wina właściwie jedynie pod gry robię. Obudowę w przyszłości najwyżej sobie wymienię, łatwiej mi to będzie zrobić i nie będę miał żalu. Gorzej jakbym miał CPU albo GPU wymienić. Znalazłem taką płytę główną, co o niej myślisz?
https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z390-aorus-elite-4142415/

Załóżmy, że z tego zestawu wybieram powyższą płytę. Będzie wszystko hulać i jest ze sobą kompatybilne? Ta płyta nie wykazuje kompatybilności z i9 pod tabelką 'Rodzaje procesorów', jednak czy rzeczywiście tak jest?
https://www.morele.net/inventory/info/ea6f49a0/

Edytowane przez DirtySiwy12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tesel napisał:

Bardzo fajny zestawik. Rozkminię go, bo jedyne co mi tutaj doskwiera to brak PhysX w karcie i jej generalnie gorsze osiągi od Aours Xtreme. Póki co mam jeszcze ten zestaw do analizy: https://www.morele.net/inventory/info/ea6f49a0/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tesel napisał:

ten ram to na pewno jest 2666?

Zgadza się. Znalazłem równanie pokazujące opóźnienie w ns i się okazało, że 2666 MHz z 13 CL ma nieco lepszy wynik (o ~0.25 ns) niż 3000 MHz z 15 CL, czy 3200 MHz z 16 CL. Ponad to chipset z390 bez kręcenia obsługuje do 2666 MHz.

 

obraz.png

Edytowane przez DirtySiwy12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...