Skocz do zawartości
nushi

Problem po aktualizacji biosu na z97-p i zamontowaniu dysku m.2

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

zakupiłem ostatnio dysk adata sx6000np 500gb, ale aby działał on na mojej płycie głównej (z97-p) musiałem zaktualizować bios, po paru mniejszych problemach udało się zaktualizować bios jednak przu włączaniu systemu mam odrazu  czarny ekran niemal jak na obrazku, internet różnie podpowiada ze system siadł, no ale... jeśli wyłącze komputer z zasilania całkowicie, to włącza sie normalnie (o ile nie próbuje wejsc w bios), nowy dysk również działa (po przypisaniu litery dysku), system jest na starym dysku mx100 od cruciala. Przy próbach wejsciach w bios pokazuje się ten sam czarny ekran.

Jak to naprawić i co właściwie się stało? Czy postawić system od nowa na tej Adacie, jest szansa że to coś pomoże? I czy przy instalacji na tym dysku znowu będę musiał się gimnastykować jak z biosem czy powinno iść normalnie?  

/e w sumie najważniejsze ze dzieje się tak od momentu aktualizacji biosu, przy czym po komunikacie ze bios zaktualizowano z powodzeniem miał nastąpić reset i wtedy już pojawiało się to z obrazka, ale za którymś razem po powtórzeniu procesu po prostu zaskoczyło

/e2 odpiąłem wszystkie dyski poza adata na m.2 i zainstalowałem system win 10, ale dalej to samo

procek i5 4690k, płyta j/w z97-p, 

image.png

Edytowane przez nushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maker3 napisał:

Dysk GPT i Windows 10 zainstalowany w trybie UEFI?

Wyłącz CSM i inne legacy szajsy do obsługi Win7.

 

nie bardzo rozumiem gpt? podzieliłem na dwie partycje, winda w obu przypadkach instalowania przy trybie uefi

dodałem teraz nowe informacje wyżej:

/e w sumie najważniejsze ze dzieje się tak od momentu aktualizacji biosu, przy czym po komunikacie ze bios zaktualizowano z powodzeniem miał nastąpić reset i wtedy już pojawiało się to z obrazka, ale za którymś razem po powtórzeniu procesu po prostu zaskoczyło

/e2 odpiąłem wszystkie dyski poza adata na m.2 i zainstalowałem system win 10, ale dalej to samo

 

/3 wyłaczylem te opcje i dalej nicimage.png.0627758a7df3a8b01fffd6f6d3d53516.png

Edytowane przez nushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xHCI raczej powinieneś mieć włączone, bo to USB 3.0

Dysk może być w formacie GPT lub MBR. Przy UEFI wymagane jest GPT.

Ale nie zawsze oczywiste jest w jakim formacie zainstalował nam się Windows, bo CSM pozwala na oba. Gdy na dysku nie ma żadnych danych, to Windows bez żadnego komunikatu przekonwertuje sobie z GPT na MBR, jeśli zbootowaliśmy pendriva z instalka w złym trybie. Więc włączone UEFI nie gwarantuje, że mamy system w trybie UEFI. Trzeba wyłączyć CSM, albo sprawdzić czy po instalacji nadal jest GPT

Ogólnie nie mam żadnego pomysłu dlaczego niekiedy działa, a niekiedy nie. Gdyby nie działało zawsze, to powiedziałbym, że po updacie nastąpiła jakaś zmiana ustawień na linii UEFI/Secure boot, a tak nie mam pojęcia.

Jakaś tapeta płyty głównej się pojawia czy tylko ta kreska? Dobrze byłoby wiedzieć czy kreska wyświetlana jest przez bios czy Windows.

Bios raczej wgrał się poprawnie, bo inaczej pewnie w ogóle płyta byłaby martwa.

 

Co zrobiłbym na twoim miejscu?

1. Sprawdzenie czy dysk jest GPT/UEFI na 100%

2. Reset biosu to ustawień fabrycznych. Żadnego OC, najlepiej testować na 1 kości RAM.

3. Wyłączenie CSM, włączenie Secure boota i przywrócenie domyślnych kluczy

4. Reinstalacja systemu

5. Może jakieś eksperymenty z fast bootem i innymi opcjami związanymi z energią w płycie głównej.

6. Sprawdzić czy na Linuxie również jest jakiś problem.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, maker3 napisał:

xHCI raczej powinieneś mieć włączone, bo to USB 3.0

Dysk może być w formacie GPT lub MBR. Przy UEFI wymagane jest GPT.

Ale nie zawsze oczywiste jest w jakim formacie zainstalował nam się Windows, bo CSM pozwala na oba. Gdy na dysku nie ma żadnych danych, to Windows bez żadnego komunikatu przekonwertuje sobie z GPT na MBR, jeśli zbootowaliśmy pendriva z instalka w złym trybie. Więc włączone UEFI nie gwarantuje, że mamy system w trybie UEFI. Trzeba wyłączyć CSM, albo sprawdzić czy po instalacji nadal jest GPT

Ogólnie nie mam żadnego pomysłu dlaczego niekiedy działa, a niekiedy nie. Gdyby nie działało zawsze, to powiedziałbym, że po updacie nastąpiła jakaś zmiana ustawień na linii UEFI/Secure boot, a tak nie mam pojęcia.

Jakaś tapeta płyty głównej się pojawia czy tylko ta kreska? Dobrze byłoby wiedzieć czy kreska wyświetlana jest przez bios czy Windows.

Bios raczej wgrał się poprawnie, bo inaczej pewnie w ogóle płyta byłaby martwa.

 

Co zrobiłbym na twoim miejscu?

1. Sprawdzenie czy dysk jest GPT/UEFI na 100%  

2. Reset biosu to ustawień fabrycznych. Żadnego OC, najlepiej testować na 1 kości RAM.

3. Wyłączenie CSM, włączenie Secure boota i przywrócenie domyślnych kluczy

4. Reinstalacja systemu

5. Może jakieś eksperymenty z fast bootem i innymi opcjami związanymi z energią w płycie głównej.

6. Sprawdzić czy na Linuxie również jest jakiś problem.

 

 

 

Co do reinstalacji systemu to niezależnie w jakiej konfiguracji podłącze dysk/dyski to jest ciągle to samo. Próbowałem również reinstalacji ale niczego to nie zmieniło. 

Podobnie jak spróbowałem odpalić bez żadnego dysku, więc wydaje mi się, że musi coś być na rzeczy z samym biosem/płytą.

1/ to teraz jak to sprawdzić?

2/ próbowałem poprzez wyciąganie baterii, nadal nic. Sprawdze jeszcze w wolnej chwili przy 1 kości ram.

3/ Jesli chodzi o CSM to jak na zdjęciu wyżej jest wyłączone, chyba, że to nie o to chodzi. Z secure boot sprawdzę, ale o jakie "domyslne klucze" chodzi?

4/pisałem na początku

5/ sprawdzę co się da

6/ również sprawdzę w wolnej chwili, ale obawiam się, że skoro bez żadnego dysku było podobnie tak i w tym przypadku.

Dzięki za pomoc i zainteresowanie.

/e1 

"Jakaś tapeta płyty głównej się pojawia czy tylko ta kreska? Dobrze byłoby wiedzieć czy kreska wyświetlana jest przez bios czy Windows."

właściwie odrazu kreska, 

Edytowane przez nushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...