Skocz do zawartości
TrueMatt

Mocny komputer - system i gry zamulają nawet po formacie

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od konfiguracji:

  • i7-6700k [nie był podkręcany],
  • ASUS Z170 Pro Gaming
  • Gigabyte G1 GTX 1070
  • HyperX Predator 32 GB [4x8] DDR4 2800 MHz
  • Dyski: 2x SSD, 1x M2 [system], 2x HDD 500 GB [mają z 3-4 lata]
  • Zasilacz Be Quiet 11 700W [o tym później]

Problemem jest bardzo niska wydajność komputera, nawet w systemie. System muli, nawet przechodzenie w eksploratorze z jednego folderu do drugiego trwa wieki. Problem z wydajnością spędza mi sen z powiek od jakiegoś roku - mój sprzęt nie jest słaby, a żona, która siedzi obok i ma i5-2500k/GTX 970 i 8 GB DDR3 ma zdecydowanie wyższą wydajność w systemie niż ja teraz. Odpalam gry ze znajomymi, oni na i5 7/8 generacji i na 1060 grają w FullHD na ustawieniach ultra/high, ja muszę na medium, żeby mieć 60 klatek [testowaliśmy parę gier, m.in. betę the division 2, Apex, Anthem, Battlefield V i Resident Evil 2 Remake. W każdej z tych gier, osoby z gorszym sprzętem mówią, że tytuł chodzi u nich lepiej. Rozwalił mnie na łopatki jeden znajomy, który na i7-7700k i GTX 1060 odpalił Anthem w 4K i miał na medium 60 klatek, gdzie ja na medium mam problem z 60 na 1080p. Game mode i inne usługi windowsa z wszelkich poradników do zwiększenia wydajności wyłączone [głównie usługi xboxowe/gamingowe wciskane przy aktualizacjach]. Komputer przeskanowany malwarebytesem, ccleanerem, antywirami online i paroma programami do szukania malware/rootkitów - wszystkie pokazują, że jest czysto.

Zastanawiałem się, czy mój 550W zasilacz nie jest zbytnio obciążony, bo często streamuję, więc do komputera podłączony jest mikser na USB, mikrofon, karta przechwytująca, akcesoria na USB, kamerka itp itd. Praktycznie każdy slot USB oprócz przedniego panelu jest zajęty. Zmieniłem zasilacz na 700W i bez zmian [i tak chciałem zmienić, więc co mi szkodziło spróbować].

Pewnego dnia, tuż po zakończonym streamie, był problem z prądem w całym bloku i komputer się wyłączył. Kiedy przywrócili prąd i włączyłem komputer, wcięło moje konto użytkownika windows i wszystkie ustawienia. Zupełnie jakbym na czysto zainstalował system, nie zalogowało mnie na konto microsoft i nie pobrało ustawień [np. tapety na pulpit itp]. Komputer chodził jak burza! Wszystko śmigało ultraszybko!

Zacząłem konfigurację od nowa, instalowałem oprogramowanie itp, zresetowałem komputer po instalacji jakiegoś programu i system "załapał" stare konto. Zalogowało mnie z powrotem na starym koncie i komputer znowu mulił. Zastanawiam się, czy jeśli to wina systemu, mogę coś zrobić, by "skasować" tamten profil i od zera, po ponownym formacie, móc cieszyć się większą wydajnością? Nie mam pojęcia co zamula system, zużycie proca, ramu i GPU nie przekracza 5-10% w idle na pulpicie. Po formacie nie instaluję sterowników/programów, a system już jest ociężały.

Może problem leży w dyskach twardych? Może odłączę HDD i zobaczę jak będzie działało? System siedzi na M2, więc może sformatuję go od podstaw [inne SSD też] i wtedy spróbuję zainstalować czysty system? Ale co zrobić, żeby po zalogowaniu na konto, nie przywracało ustawień? Jeśli stworzę nowe konto, to system się aktywuje? [pomijam kod przy instalacji, a po podłączeniu z internetem, system sam się weryfikuje i aktywuje]. Myślę, że problemy z grami biorą się właśnie z tego wadliwie działającego systemu, ale już brakuje mi pomysłów jak to ogarnąć, a powiem szczerze - wymiana podzespołów na ślepo lub zabawy z systemem zżerają mi parę godzin tygodniowo i powoli odchodzę od zmysłów. Zamiast grać i cieszyć się rozgrywką, zachodzę w głowę co powoduje problemy.

Jakieś pomysły drodzy koledzy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek podaj modele dysków - zarówno SSD jak i HDD .

Jak gry siedzą na SSD to wydajność HDD nie powinna mieć aż takiego wpływu , sam miałem nie dawno padaczny HDD 2,5 " ( pozostałość po dysku zewnętrznym ) i mimo że sam dysk już dogorywał to nie miał za bardzo wpływu na wydajność systemu czy gier .

Raport SMART z np. Cristal Dik Info by też się przydał , szczególnie dysku systemowego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum doradzili mi, że to może być problem ze sterownikami GPU, ale przez rok kilka razy przeinstalowywałem sterowniki grafiki kilkukrotnie - czy to również może być przyczyna obniżonej wydajności, nawet w samym systemie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare lub wybrakowane sterowniki raczej powodowały by mniejsze spadki a nie aż tak duże .

Natomiast nie powodowały by problemów w samym OS-ie .

Sprawdź poziom obciążenia CPU kiedy komp nic nie robi , może jakiś soft zamula .

Możesz też sprawdzić działanie kompa na 2 czy 3 kościach ram , możew któraś jest uszkodzona albo całość ma problemy z działaniem w układzie 4x8 GB .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko zrób taki hard format, nie przywracanie czy coś w tym stylu. Przedtem jeszcze dla pewności sprawdź jakimś AS SSD Benchmark dysk na którym chcesz zainstalować system.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, reyden napisał:

Na początek podaj modele dysków - zarówno SSD jak i HDD .

Raport SMART z np. Cristal Dik Info by też się przydał , szczególnie dysku systemowego .

Takie dane wypluwa Crystal Disk - system jest na Samsungu, Crucial to dysk na gry, OCZ i WDC to dyski na dane.

Z ciekawości zrobiłem nowe konto użytkownika i system śmiga jak szalony - zdecydowanie szybciej działa też sam eksplorator i skakanie po folderach. Po powrocie na moje konto - znowu ociężały system.

Spoiler


Dane1.jpg

Dane2.jpg

GRY.jpg

System.jpg

 

 

Edytowane przez TrueMatt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...