Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Z nudów postanowiłem napisać mały poradnik jak naprawić niektóre problemy laptopów, które nigdy nie powinny przejść przez kontrolę jakości. :D

Ostatnimi czasy zakupiłem mojego pierwszego laptopa, który teoretycznie nadaje się do czegoś więcej niż tylko przeglądanie internetu. No, więc podekscytowany odpalam laptopa, a w laptopie świstak gra na flecie. Cewki były praktycznie głośniejsze od każdego komponentu, który wydawał dźwięk w laptopie.

Piszczące cewki - 100% fix no download [legit trust me dude]
Nie będę się rozpisywał co to cewki, bo jedyne co nas obchodzi, to żeby nie piszczały, a więc:

1. Odpalamy CMD z uprawnieniamy administatora
  2. Wklejamy komendę reg add HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Processor /v Capabilities /t REG_DWORD /d 0x0007e066 
  3. Klikamy enter i restartujemy komputer.
  4. Pobieramy program Throttlestop i odpalamy z uprawnieniami administratora.
  5. Naszym oczom ukazuje się pełno skrótów i pojęć, które oznaczają nie wiadomo co. Z lewej tabeli odznaczamy opcje C1E oraz Speedstep, a następnie zaznaczamy Speed Shift - EPP, klikamy wartość, która znajduje się obok tej opcji i ręcznie wpisujemy 128
  6. Wchodzimy do zakładki TPL i zaznaczamy opcję Enable Speed Shift when ThrottleStop starts
  7. Niżej znajdziemy opcję Intel Power Balance
  8. Po aktywacji tej opcji po prawej stronie obok Intel CPU wpisujemy 31
  9. Wychodzimy z zakładki TPL
  10. Klikamy Save w lewym dolnym rogu.

Jeżeli to nie poprawiło waszej sytuacji to:

1. W prawym dolnym rogu paska zadań znajduje się ikonka baterii (jeżeli nie, to będzie w zasobniku - taka strzałka ^)
  2. Klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wchodzimy w Opcje zasilania
  3. Kliknij w Zmień ustawienia planu - w moim przypadku był to plan "Zrównoważony". Wy wejdźcie w ten, który macie domyślnie wybrany
  4. Następnie Zmień zaawansowane ustawienia zasilania
  5. Znajdziecie tu sporo opcji, które pewnie będziecie chcieli zmienić, ale nas interesuje tylko zakładka Zarządzanie energią procesora
  6. I teraz wszystko zależy od tego czego oczekujemy od sprzętu. Ja ustawiłem Minimalny stan na 5% na zasilaniu i baterii, zaś Maksymalny stan na baterii - 30% / zasilaniu 100%. Jeżeli 100% na zasilaniu was nie ratuje to ustawcie 99%.

Jeżeli żadne z powyższych wam nie pomogło to piszcie tutaj. 

Power Limit Throttling - to niestety dowód na to, że producent twojego laptopa to skończony bałwan, ale jest na to jakieś tam rozwiązanie, które niestety nie zawsze działa i czasami wymaga też własnego wkładu w konfigurację programu.

Zaczniemy od UV, co pozwoli na zmniejszenie temperatury i pobieranej mocy przez procesor. Napiszę to bardzo uniwersalnie:

1. Odpalamy ThrottleStop'a i wchodzimy zakładkę FIVR
  2. Na górze klikamy CPU Core
  3. Na dole wyskoczą nam opcje, więc zaznaczamy Unlock Adjustable Voltage 
  4. Pod suwakiem Offset Voltage zaznaczamy Range 125mV
  5. No i teraz ten suwak dajemy maksymalnie w lewo, tak żeby było -125mV (każdy procek powinien być stabilny przy takim napięciu)
  6. Teraz jeszcze raz klikamy na samej górze, ale tym razem CPU Cache i powtarzamy kroki 3-5

Najlepiej będzie sobie sprawdzić temperatury przed i po zabiegu, żeby zobaczyć jakieś efekty. Osobiście zbiłem na -160mV Core i -130mV Cache, na razie jest stabilnie.

Teraz zajmiemy się bezpośrednio Power Limitem.

1. W ekranie głównym ThrottleStop'a wchodzimy w zakładkę TPL
  2. Na samej górze są dwie najważniejsze opcje, które odpowiadają za Power Limit
  3. ACHTUNG - pod żadnym pozorem nie klikajcie LOCK, bo żeby to wyłączyć trzeba skasować cały pliki .ini czyli zresetować program
  4. W moim przypadku Turbo Boost Long Power Max był ustawiony na 60w, zaś Turbo Boost Short na 45w, więc wyrównałem obie wartości do tej mniejszej. W waszym wypadku może zadziałać zabieg w drugą stronę, czyli Turbo Boost Short zwiększcie do wartości Turbo Boost Long.
  5. Na dole zaznaczamy PP0 Power Limit, która jest w sumie tym samym co wyżej i właśnie przypisujemy jej tą samą wartość jaką ustawiliśmy dla dwóch poprzednich opcji.
  6. Możecie jeszcze dać Turbo Time Limity na maksa, ale w moim przypadku kompletnie nic to nie zmienia.
  7. Klikamy OK, a następnie Save

To koniec mojego słabego poradnika. W razie jakichś nieścisłości to proszę o poprawę, albo chociaż powiadomienie mnie. Pozderki

Edytowane przez MazeR

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi