Skocz do zawartości
MazeR

Power Limit Throttling / piszczące cewki w Laptopie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Z nudów postanowiłem napisać mały poradnik jak naprawić niektóre problemy laptopów, które nigdy nie powinny przejść przez kontrolę jakości. :D

Ostatnimi czasy zakupiłem mojego pierwszego laptopa, który teoretycznie nadaje się do czegoś więcej niż tylko przeglądanie internetu. No, więc podekscytowany odpalam laptopa, a w laptopie świstak gra na flecie. Cewki były praktycznie głośniejsze od każdego komponentu, który wydawał dźwięk w laptopie.

Piszczące cewki - 100% fix no download [legit trust me dude]
Nie będę się rozpisywał co to cewki, bo jedyne co nas obchodzi, to żeby nie piszczały, a więc:

 

  1. Odpalamy CMD z uprawnieniamy administatora
  2. Wklejamy komendę reg add HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Processor /v Capabilities /t REG_DWORD /d 0x0007e066 
  3. Klikamy enter i restartujemy komputer.
  4. Pobieramy program Throttlestop i odpalamy z uprawnieniami administratora.
  5. Naszym oczom ukazuje się pełno skrótów i pojęć, które oznaczają nie wiadomo co. Z lewej tabeli odznaczamy opcje C1E oraz Speedstep, a następnie zaznaczamy Speed Shift - EPP, klikamy wartość, która znajduje się obok tej opcji i ręcznie wpisujemy 128
  6. Wchodzimy do zakładki TPL i zaznaczamy opcję Enable Speed Shift when ThrottleStop starts
  7. Niżej znajdziemy opcję Intel Power Balance
  8. Po aktywacji tej opcji po prawej stronie obok Intel CPU wpisujemy 31
  9. Wychodzimy z zakładki TPL
  10. Klikamy Save w lewym dolnym rogu.


Jeżeli to nie poprawiło waszej sytuacji to:

  1. W prawym dolnym rogu paska zadań znajduje się ikonka baterii (jeżeli nie, to będzie w zasobniku - taka strzałka ^)
  2. Klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wchodzimy w Opcje zasilania
  3. Kliknij w Zmień ustawienia planu - w moim przypadku był to plan "Zrównoważony". Wy wejdźcie w ten, który macie domyślnie wybrany
  4. Następnie Zmień zaawansowane ustawienia zasilania
  5. Znajdziecie tu sporo opcji, które pewnie będziecie chcieli zmienić, ale nas interesuje tylko zakładka Zarządzanie energią procesora
  6. I teraz wszystko zależy od tego czego oczekujemy od sprzętu. Ja ustawiłem Minimalny stan na 5% na zasilaniu i baterii, zaś Maksymalny stan na baterii - 30% / zasilaniu 100%. Jeżeli 100% na zasilaniu was nie ratuje to ustawcie 99%.


Jeżeli żadne z powyższych wam nie pomogło to piszcie tutaj. 

Power Limit Throttling - to niestety dowód na to, że producent twojego laptopa to skończony bałwan, ale jest na to jakieś tam rozwiązanie, które niestety nie zawsze działa i czasami wymaga też własnego wkładu w konfigurację programu.

Zaczniemy od UV, co pozwoli na zmniejszenie temperatury i pobieranej mocy przez procesor. Napiszę to bardzo uniwersalnie:

  1. Odpalamy ThrottleStop'a i wchodzimy zakładkę FIVR
  2. Na górze klikamy CPU Core
  3. Na dole wyskoczą nam opcje, więc zaznaczamy Unlock Adjustable Voltage 
  4. Pod suwakiem Offset Voltage zaznaczamy Range 125mV
  5. No i teraz ten suwak dajemy maksymalnie w lewo, tak żeby było -125mV (każdy procek powinien być stabilny przy takim napięciu)
  6. Teraz jeszcze raz klikamy na samej górze, ale tym razem CPU Cache i powtarzamy kroki 3-5


Najlepiej będzie sobie sprawdzić temperatury przed i po zabiegu, żeby zobaczyć jakieś efekty. Osobiście zbiłem na -160mV Core i -130mV Cache, na razie jest stabilnie.

Teraz zajmiemy się bezpośrednio Power Limitem.

  1. W ekranie głównym ThrottleStop'a wchodzimy w zakładkę TPL
  2. Na samej górze są dwie najważniejsze opcje, które odpowiadają za Power Limit
  3. ACHTUNG - pod żadnym pozorem nie klikajcie LOCK, bo żeby to wyłączyć trzeba skasować cały pliki .ini czyli zresetować program
  4. W moim przypadku Turbo Boost Long Power Max był ustawiony na 60w, zaś Turbo Boost Short na 45w, więc wyrównałem obie wartości do tej mniejszej. W waszym wypadku może zadziałać zabieg w drugą stronę, czyli Turbo Boost Short zwiększcie do wartości Turbo Boost Long.
  5. Na dole zaznaczamy PP0 Power Limit, która jest w sumie tym samym co wyżej i właśnie przypisujemy jej tą samą wartość jaką ustawiliśmy dla dwóch poprzednich opcji.
  6. Możecie jeszcze dać Turbo Time Limity na maksa, ale w moim przypadku kompletnie nic to nie zmienia.
  7. Klikamy OK, a następnie Save

To koniec mojego słabego poradnika. W razie jakichś nieścisłości to proszę o poprawę, albo chociaż powiadomienie mnie. Pozderki

Edytowane przez MazeR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem problem z i5 9300h taktowanie momentalnie spadalo z 4ghz do 2.4 a czasami nawet nizej jak tylko odpalalem jakas gre. Wszystkie plany wydajnosciowe tryby gry i inne były właczone, a tu ciagle to bazowe taktowanie. Zobaczyłem, ze mam ten power limit throttling wykonałem twój poradnik i teraz sztywniutko 4gz w grach, temperatura tylko wysoka, ale czytałem, że w tym modelu 90 stopni to standart. Nie wiem czy to przez to, ale w zakladce TPL mialem duzo wyzszy boost short, wiec to zrownalem i wszystko gra. Zastanawiam sie jeszcze tylko czy by może maks taktowania nie zminejszyc do np 3.8 3.7, żeby jednak te temperatury nie wariowaly za bardzo i stad pytanie czy undervolting po tych zabiegach nie bedzie miał jakiegos złego wpływu?

ps. dziękuję za poradnik, przydal się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...