Skocz do zawartości
killgore

Stacja robocza (programowanie, trochę gier), około 3000 - pytanie o płytę i kartę

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

potrzebuję kompa do IT (maszyny wirtualne, programowanie .Net, także z emulacją innych platform), obróbki zdjęć/wideo, z możliwością pogrania raz na jakiś czas.

Wstępnie wybrałem poniższe komponenty (nie ukrywam, że głównie na podstawie zestawów polecanych na PurePC):

Procesor AMD Ryzen 5 2600
Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 570 AORUS 4GB
Płyta główna MSI B450-A PRO
Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16
Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W (SPC164)
Obudowa SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black (SPC177)
Dysk SSD Crucial MX500 500GB SATA3

https://www.morele.net/configurator/redirect/472669

W stosunku do zalecanej konfiguracji zmieniłem kartę na słabszą, ponieważ:

  • mam fajny monitor EIZO, o rozdzielczości 1680x1050, którego nie mam zamiaru wymieniać (wydaje mi się, że przy tej rozdzielczości lepsze karty to wyrzucanie kasy w błoto)
  • czytałem, że tanie RX 570 (w szczególności ten AORUS ) charakteryzują się lepszą kulturą pracy niż RX 580 link (różnica w cenie jest znikoma, ale wolę mieć nieco gorszą wydajność i mniejszy hałas).

Czy to są słuszne założenia?

Mam też wątpliwości co do płyty głównej: jeśli nie mam zamiaru podkręcać to czy jest w ogóle sens brać coś lepszego niż Gigabyte B450M-DS3H, która jest ponad 100 zł tańsza? Chodzi mi o to czy przy tym zestawie coś realnie dostaję za tę stówę?

Jeśli zauważycie jakieś błędy, czy niekonsekwencje w powyższej konfiguracji to też z chęcią poczytam.

Budżet nie jest sztywny, ale uznałem, że przy założonych przeze mnie celach taka konfiguracja będzie racjonalna w kategoriach kasa/wydajność.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MazeR napisał:

Z RXow 580 tylko Nitro+ ma rację bytu.

Jeżeli nie kręcisz to weź tańszą płytę, ale na chipsecie b450.

W sumie tyle

Eee, a gdzie programowe mieszanie kota z błotem?

A na serio: krótko, szybko i na temat - dzięki za błyskawiczną reakcję.

Dla innych dodam, że większość z tych komponentów można kupić gdzieś taniej, np. na Sferis, gdzie obecnie jest promocja na Ryzena 1700 - jest o prawie stówę tańszy niż 2600, więc może się skuszę.

Mają mniejszy wybór niż Morele, ale to co jest jest zwykle trochę tańsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno się przyczepić do dobrze dobranych komponentów w zestawie ;p

Jak bierzesz R7 1700 to i tak weź mobo na B450 głównie ze względu na lepszą kompatybilność z pamięciami. Jak weźmiesz B450 Tomahawk albo a-pro to może dasz radę potem zmienić CPU na Zen 2 R5 3600, a kto wie, może nawet poradzi sobie ze stockowym R7 3700 12c/24t ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MazeR napisał:

Jak weźmiesz B450 Tomahawk albo a-pro to może dasz radę potem zmienić CPU na Zen 2 R5 3600, a kto wie, może nawet poradzi sobie ze stockowym R7 3700 12c/24t ;p

OK, ale to mnie właśnie ciekawi: skąd wiadomo, że budżetowa płyta na B450 nie poradzi sobie z nową generacją procesorów, a droższa - tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tesel napisał:

a skąd teza że producent wyda nowy bios?

To chyba można by napisać o każdej płycie?

A z drugiej strony seria Ultra Durable to nie jest przecież low end i wizerunkowo to byłaby wtopa dla tandemu AMD + Gigabyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tesel napisał:

a skąd teza że producent wyda nowy bios?

Choćby z zapewnień AMD o wparciu podstawy dla następnej generacji procesorów.

Cytat

Lepiej załozyć najgorsze, niż się potem zawieść.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zazwyczaj kieruje się kolektywną opinią, ilością faz i radiatorem. Jeżeli płyta ma mało faz czy też kiepski radiator na sekcji, to najzwyczajniej regulatory napięcia mogą się przegrzać i uszkodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, B@nita napisał:

Choćby z zapewnień AMD o wparciu podstawy dla następnej generacji procesorów.

ale tu nie chodzi o amd tylko o producenta płyty - czy nie będzie leniwy i czy będzie mu to się opłacało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie - widzę, że niemal wszyscy polecają CX500 jako SSD. Dlaczego nie SU900, który jest tylko trochę droższy, a zbudowany na kościach MLC?

Bo jeśli chodzi tylko o 5 letnią gwarancję, to WD Blue też ma 5 lat, a jest jeszcze tańszy (i w dodatku wersja na M2 jest w tej samej cenie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tesel napisał:

ale tu nie chodzi o amd tylko o producenta płyty - czy nie będzie leniwy i czy będzie mu to się opłacało

Producent płyty nie ma nic do gadania, jeżeli zgadza się na korzystanie z blueprintów AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to nie INTEL, że producent ma zakaz wydawania nowego biosu nawet jeśli płyta by obsłużyła nową generację CPU. W przypadku AMD mamy sytuację odwrotną. Poza tym Zen2 ma być już produkowany w 7nm, więc TDP w najgorszym razie utrzyma się na obecnym poziomie, więc sekcją zasilania bym się nie przejmował.

Edytowane przez neomagnet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...