Skocz do zawartości
kowalmisiek

Netia jawnie oszukuje klientów kabłówek na download

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Kilka dni temu przedłużyłem umowę z netią. Mieszkam w bloku w Krakowie gdzie netia ma swój internet rozprowadzany po kablu koncentrycznym. Wcześniej miałem internet download 150Mb/s / upload 10Mb/s. Jak coś pobierałem to prędkość pobierania była w granicach 18MB/s. Sprawdzałęm na różnych speedtestach i prawie zawsze pokazywał transfer w granicach tych 150/10. Kilka dni temu przedłużyłem umowę i wziąłem wyższą prędkość czyli 600Mb/s. Na początku wszystko wydawało mi się pięknie działać. Sprawdzałem wielokrotnie na różnych speedtestach i prędkość była w granicach 600Mb/s / 30Mn/s tak jak jest w umowie.

Problem się pojawił wczoraj jak chciałem coś pobrać z internetu.

Ku mojemu zdziwieniu prędkość pobierania wzrosła tylko minimalnie. Jak przy starej umowie miałem pobierając coś transfer rzędu 18MB/s to przy nowej mam 20MB/s. Tak Tak wiem powiecie zaraz do mnie że serwer nie pozwala na nic więcej ale tu od razu wam powiem że pozwala i to na dużo więcej niż netia oferuje. Pobierałem nawet z kilku serwerów jednocześnie i prędkość nawet jak było trochę wyższa na początku czyli powiedzmy 28MB/s to zaraz szybko spadała do około 20MB/s.

Zacząłem szukać w internecie o co może chodzić. Nikt nic nie pisze o tym problemie ale znalazłem jeden filmik na youtube który mi naświetlił problem bo gość z filmiku ma to samo co ja tylko że ma inne łącze dużo słabsze (chyba ADSL). Jak pobieram coś z jakiegoś serwera premium np uploaded.to oczywiście z kontem premium prędkość przez kilka sekund jest w granicach 26MB/s a potem szybko opada do około 20MB/s. Gość z filmiku pokazał pewną sztuczkę. Jeśli pobieramy przez jakiś manager pobierania jak JDownloader możemy tam ustawić ilość jednoczesnych połączeń do jednego pliku z serwera. Jak ustawiłem 20 połączeń jednocześnie do tego samego pliku prędkość pobierania wzrosła do 72MB/s.

Napisałem reklamację do netii w tej sprawie i im nakreśliłem że w umowie mam 600Mb/s na 30 Mb/s. Przy 600Mb/s transfer pobierania powinienem mieć w granicach 75MB/s a mam tylko 20MB/s i że sztucznie ograniczają transfer na moim koncie.

 

Znając życie oleją mnie ale tak dla potomności piszę to tu żeby się nie dali nabrać na zagrywki.

Może niech ludzie z innych kablówek napiszą jak to u nich wygląda np w UPC, Vectra i innych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z własnego routera. Tzn mam Router netii technicolor cga2121 ustawiony w trybie bridge a za nim mam postawiony swój router TP-Link Archer C7 V4. Ma on oczywiście gigabit WAN i Gigabit LAN. Oczywiście testuje na kablu i kartę sieciową też mam 1Gb. Jak już pisałem wyżej jak jest kilka połączeń do jednego pliku transfer jest w granicy 72MB. Więc tu jest po stronie netii jakiś skrypt który blokuje przy pojedynczym pobieraniu download do 20MB/s. Ten sam plik jak ma kilka połączeń dostaje nagle 72MB/s.

Tu jest test prędkości łącza. Na teście mam 600Mb/s a włączę pobieranie pliku z tej strony i pobiera mi się z prędkością pomiędzy 18 a 20MB/s. Widać że jest kurek przykręcony przez netie na usera max 20MB/s. Po co komu 600Mb/s jak tyle ma tylko w speedtestach a w rzeczywistości jest 160Mb/s.

Pracuję w firmie która dostarcza internet więc wiem o czym gadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź tu czy masz też 20MB/s

http://noc.pirx.pl/

Tam jest 500MB plik do pobrania. Co do tego serwera to nie mam pewności czy on daje max prędkość jaką się da.

Wiem tyle że jak pobieram coś z konta premium uploaded (jeden plik lub kilka plików) to to max prędkość dostaję 20MB/s ale jak ten sam plik zacznę pobierać przez JDownloader w który ustawię 20 połączeń do jednego pliku dostaję prędkość 72MB. Wytłumacz mi dlaczego tak jest? Na stronie do testowania prędkości internetu też mam 600Mb/s ale jak z niej pobieram plik to też nagle prędkość spada do 18MB/s. Nie uważasz że to coś dziwnego. Jeszcze bym się zastanawiał jak by to były różne wartości typu na uploaded 18MB a na stronie do testowania 34MB. Ale jednak nie uważasz że to dziwne że wszędzie jest obcięcie do 18MB?

Tu jeszcze jedna strona z plikami do pobrania dla testu i efekt taki sam. Max jakieś 18MB/s

http://www.portnet.pl/narzedzia/pliki-testowe

Edytowane przez kowalmisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobny problem, może to być kwestia zaawansowanych ustawień sieci, np ukrytych ustawień protokołu tcp. Może kiedyś w nich grzebałeś albo użyłeś jakiegoś programu do "optymalizacji", który coś poprzestawiał. Polecenie netsh int tcp show global pokazuje ustawienia, które mogą wpływać na jakość działania sieci (przynajmniej w win 7), poszukaj na sieci czy masz optymalnie ustawione, albo zresetuj wszystko do domyślnych.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z noc.prix.pl leci kiepsko bo tylko 29-30 MB/s

Z portnet natomiast  pełna rura. Posiadam łącze aktualnie 300/300Mbit/s w inei gdzie realnie działa 320/320. Plik 1GB pobierał się z prędkością około 38,5 MB/s. Przeglądarka Firefox.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo.   Na portnet leci pełną parą ok. 28 MB/s  Łącze 250 mb/s w UPC.   Przy 600 mb/s  powinienieś mieć powyżej 70 MB/s, ale tu wchodzi też kwestia posiadanego sprzętu i dysku. Zapisywanie dużych plików na zwykłych telerzowcach przy takich prędkościach nie zawsze jest stabilne.   Do tego kwestia wspomnianego komputera, jego wydajności jak i porządku w systemie. Co innego jak pobierasz to na dysk SSD.  W Twoim przypadku wygląda mi to po prostu na sztuczny limit łącz.  Słynne "do" jest istotne,  bo tym się bronią operatorzy sieci.   W razie czego powiedzą, że do takiej prędkości masz gwarantowane maksymalną prędkość, ale nie oznacza, ze tyle osiągniesz przez cały czas.   Musiałbyś sprawdzić może u sąsiada czy nie ma podobnego pakietu co Ty i jego zapytać.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie sprzętowo po mojej stronie spokojnie udźwignę jak chodzi o komputer 1Gb/s. Kopiowanie z serwera NAS na dysk mojego komputera miałem 120MB/s.

Tu na 99% jest sztuczne ograniczenie przez operatora pobierania z jednego źródła do 20MB/s. Tak jak sami pisaliście u was leciało z tych serwerów po 30-40MB/s a u mnie chociaż speedtest pokazuje 600Mb/s to pobieranie przycięte do 20MB/s.

 

Kpina. Co prawda dużo nie płacę bo tylko 50zł ale po co wmawiają ludziom że dają taką prędkość jak to jest jawne oszustwo. Można się pochwalić tylko wynikiem ze speedtestu a rzeczywistość wszystko weryfikuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy go nie ustawiałem. Poza tym jak bym miał coś u siebie ustawione co by ograniczało transfer do mojego komputera to nie pobierał bym na mój komputer z serwera uploaded.to z prędkością 72MB/s. Warunek jest taki że muszę ustawić kilka połączeń w jdownloaderze do jednego pliku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...