Skocz do zawartości
STi

CPU do RTX 2070 budżetowo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakupiłem ostatnio RTX 2070, wymieniam GTX970 ale nie pomyślałem o tym jak bardzo może nową kartę ograniczać mój procesor - i5 4690K. Wpadłem na pomysł, żeby praktycznie bezkosztowo wymienić swoje CPU na używaną i7 4790 (nie K), zostanie socket 1150, ja dołożę do tego interesu może 100 zl, albo i nic. Chodzi o te 8 wątków, które mogą się przydać przy nowych grach, w których będę chciał wykorzystać moc RTX 2070. 

Czy to ma sens?

Czy robić coś jeszcze innego? Wydałem trochę na GPU więc żona na pewno nie będzie zadowolona jak jej oznajmię, że teraz jeszcze MOBO i CPU...

 

Pełna specyfikacja:

i5 4690K (stock)

MSI Armor RTX 2070

RAM 2 x 8GB Kingston HyperX Savage 2400MHz

MOBO MSI Z97 Mate

Chieftec 500W

1920x1080x60

 

Dzięki za pomoc!

Edytowane przez STi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasem jest (sam też posiadam).mimo wszystko nie doczytałem że budżet jest dużo bardziej ograniczony.

tak jak pisałem wcześniej,dla mnie lepiej dołożyć do 4790k i coolera niż wymieniać 4690k na 4790.

 

Nie wiem po co ludzie wystawiają to za 900-1000zł na allegro,nikt 4790k nie kupi za tyle.800zł to max co jest wart.Spróbuj ponegocjować cenę.

 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bottlenecka jeszcze nie czuje bo karta leci transportem do mnie. To raczej asekuracyjna wymiana, przed faktycznym doświadczeniem bottlenecka, naczytałem się po prostu, że przy 4690K to ta karta nie podziała za dużo i wielkiej różnicy w wydajności nie poczuje. A taki był w końcu powód wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie grasz w coś, co korzysta z więcej jak 4 wątków, to jeszcze ta i5 jakoś da radę. Zamontuj nową kartę, potestuj w swoich gierkach, obadaj np z wykorzystaniem msi afterburner, czy procesor czasem nie męczy się na 90-100%.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, STi napisał:

Dzięki za podpowiedź, ale... To procesor widmo, nikt tego nie sprzedaje. Ani nówek ani używek...

Nie wiem jakie masz nastawienie do azjatyckich zakupów, ale mobilne Haswelle (mają 128MB eDRAMu jak Broadwelle), są jakąś opcją, tu opis: https://overclockers.ru/blog/ATRChannel/show/22333/crystalwell-bolshoj-faq

"For example, CrystalWell 4870hq, which has a maximum frequency set by a multiplier without a strap - 3.9, can be compared with a 4790k processor at a frequency of 4.8 GHz."

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@STi

Muszę Cię trochę rozczarować, ale zmiana platformy będzie konieczna w przypadku posiadania tak starego procesora 4 generacji.

W przypadku GTX 2070 procesor będzie blokował około ~35% wydajności karty graficznej (czyli po przesiadce z 970 nie odczujesz żadnej różnicy). 

Pójdźmy z tym dalej - i7 6700k (około 800zł na allegro + wiadomo, płyta główna Z170 lub odpowiednik z serii B, w sumie jakieś 1000zł dodatkowo wydane) będzie ciągle generował bottleneck w wysokości ~12-14%

Jeśli chcesz całkowicie wyeliminować bottleneck i faktycznie poczuć tą różnicę wydajności, musiałbyś zainwestować w coś z 8 lub 9 generacji intela, lub ryzen 1700X, 2600, 2600X (ale w przypadku Ryzena trzeba jeszcze zainwestować w DDR4 przynajmniej 3000 - 3200 mhz dla uzyskania pełnej wydajności).

Edytowane przez kyranoth
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rzymo napisał:

Nie wiem jakie masz nastawienie do azjatyckich zakupów, ale mobilne Haswelle (mają 128MB eDRAMu jak Broadwelle), są jakąś opcją, tu opis: https://overclockers.ru/blog/ATRChannel/show/22333/crystalwell-bolshoj-faq

"For example, CrystalWell 4870hq, which has a maximum frequency set by a multiplier without a strap - 3.9, can be compared with a 4790k processor at a frequency of 4.8 GHz."

 

Mega ciekawa sprawa, nie sądziłem, że takie rzeczy ludzie wyczyniają. Fajnie opisane wszystko w linku, dzięki za temat. Ale... No to chyba jednak nie dla mnie, musi być plug&play bez udziwnień i żadnych DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, kyranoth napisał:

@STi

Muszę Cię trochę rozczarować, ale zmiana platformy będzie konieczna w przypadku posiadania tak starego procesora 4 generacji.

W przypadku GTX 2070 procesor będzie blokował około ~35% wydajności karty graficznej (czyli po przesiadce z 970 nie odczujesz żadnej różnicy). 

Pójdźmy z tym dalej - i7 6700k (około 800zł na allegro + wiadomo, płyta główna Z170 lub odpowiednik z serii B, w sumie jakieś 1000zł dodatkowo wydane) będzie ciągle generował bottleneck w wysokości ~12-14%

Jeśli chcesz całkowicie wyeliminować bottleneck i faktycznie poczuć tą różnicę wydajności, musiałbyś zainwestować w coś z 8 lub 9 generacji intela, lub ryzen 1700X, 2600, 2600X (ale w przypadku Ryzena trzeba jeszcze zainwestować w DDR4 przynajmniej 3000 - 3200 mhz dla uzyskania pełnej wydajności).

Bałem się takiej odpowiedzi. Z Twojego posta wynika, że nie odczuje żadnej różnicy po zamontowaniu RTX 2070 do i5 4690K zamiast GTX 970, a najtańsza opcja na jakąkolwiek różnice to +/- 1000 zł (i7 6700k + MOBO) - Tak czy inaczej stary system.

To co? Zwracać kartę i zacząć od upgarde'u CPU i całej platformy w kwocie RTX 2070 i zostawić GTX 970 na razie? To jest najlepsza opcja na ten moment z budżetem o wartości RTX 2070?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@STi

Według mnie nie opłaca się już pakować w stare platformy, szczególnie że różnice są dosyć spore i nawet Skylake i5 6600K, który był dosyć mocny jak na swoje czasy, nie daje sobie rady w 100% nawet z GTX 1070 (bottleneck w okolicy 12-15%).

Jeśli chcesz mniejszym kosztem - polecam przesiadkę na serię Ryzen 2000, która da sobie radę bezproblemowo z RTX 2070, 

Przykładowo Ryzen 2600 (około 700zł) / Ryzen 2600X (około 950zł, ale to to samo co Ryzen 2600 z tym że fabrycznie podniesione taktowanie, możesz to zrobić sam z podstawowym 2600) + mobo ok. 400zł. (niższy koszt)

LUB poczekaj do lipca, kiedy do sprzedaży mają wejść Ryzen 3000 (ceny podobno będą kształtowały się dosyć podobnie do aktualnych Ryzenów)

Kolejne LUB platforma 1151 pod 9 generację, i5 9600k (ok. 1200zł nowy) + mobo z390/odpowiednik z serii b (300-600zł). (wyższy koszt)

Ponadto niezależnie od wybranej platformy AM4/1151, będziesz musiał zmienić RAM, poniewać seria 4 intela korzystała jeszcze z DDR3.

Tak czy inaczej koszta platformy zrównają się mniej więcej z kosztem RTX 2070.

 

No i nie można zapominać o tym, że jeśli zdecydujesz się na nową platformę ze starą jeszcze kartą graficzną GTX 970, będziesz musiał się liczyć z odwrotnym bottleneckiem, bo wtedy to procesor będzie się nudził, a karta graficzna będzie na pełnych obrotach (około 15-20% bottlenecku na CPU.

 

Mam nadzieję, że wszystko dobrze Ci wyjaśniłem, ale jeśli będziesz miał jakieś pytania, pisz, postaram się odpowiedzieć jak najdokładniej :)

Edytowane przez kyranoth
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kyranoth

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Zostawiam jak jest, nie dam się ponieść i nie wpadnę w szał wymieniania wszystkiego na raz, bo do tej pory wszystko działa zadowalająco, oprócz nowego Metra (ale też od połowy gry). Do końca roku wejdę w jakiegoś Ryzena pewnie bo są śmiesznie tanie, RAMy wymienię również niskim kosztem bo te DDR3 co mam trzymają cenę, zresztą RAMy tanie, monitor 144 też by się przydał.

I jakoś to będzie :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@STi

Zdecydowanie nie warto się teraz napalać, kiedy ryzen 3000 jest na horyzoncie, a i podobno Intel ma w tym roku wjechać z procesorami 10 rdzeniowymi (według pierwszych przecieków).

Także końcówka roku tego lub początek następnego może być dobrym czasem na rozważenie zakupu - jeśli AMD dobrze wejdzie z 7nm procesem, to dzięki konkurencji ceny mogą znacząco spaść na naszą korzyść.

Sam ostatnio myślałem nad zmianą zestawu, ale do RTX 2080 i i7 9700K, ale zdecydowałem, że opłacalność takich zakupów jest bardzo niska w tym momencie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje temat. Postanowiłem zmienić całą platformę - nie ma sensu inwestować w stare technologie.

Temat zostaje ten sam czyli wymiana CPU tanim kosztem pod RTX 2070

Mam:

CPU: i5 4690k

Mobo: MSI Z97 PC Mate

RAM: 2 x 8GB DDR 3 Kingston HyperX Savage 2400MHz CL9

To są komponenty do wymiany. Myślałem nad Ryzenem 5 2600x do tego nie za droga płyta plus RAM 16GB. Złożę coś do czego nie dopłacę dużo po sprzedaży tych podzespołów? Teoretycznie mam 600 zł z GTX 970 jeszcze ale raczej wolałbym nie wykorzystywać całej tej kwoty. Chętnie poczytam Wasze propozycji 

 

Dzięki za pomoc!

Edytowane przez STi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poniżej ryzena 2600 nie ma co schodzić na pewno pod takie gpu, dużo zależy od rozdzielczości monitora czym wyzsza tym mniejsze różnice względem intela ale osobiście zwiałbym jednak 2700x do takiego gpu, kwestia kiedy chcesz kupić bo czekanie do ryzenów 3000 nie jest dla każdego a zapowiada sie kilka ciekawych modeli

pod 2600-2700x kupiłbym koniecznie mobo atx najlepiej na x470 (taichi, pro carbon itp)

ram minimum 2x8 3000 cl15, choć obecnie ceny 2x16 3000 cl 15 są w granicach 1k ale nie podałeś ani budżetu ani do czego ma być ten komp

zastanowiłbym się jednak nad wymianą zasilacza bo swoje już przepracował kupiłbym coś minimum 550 gold a optymalnie 650 gold

nie wspomniałeś też ani słowem o obudowie, chłodzeniu, dyskach (zakładam że ssd nie ma?), no iczy monitor ma coś wiecej niż dvi (skoro 2070 to chyba ma minimum hdmi ale czy ta karta już pracuje w tym kompie nie napisałeś)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, robertsup napisał:

...

Dzięki za odpowiedź. W pierwszym poście zamieściłem wcześniej trochę informacji o które zapytałeś. Karta jak najbardziej już pracuje. Ogólnie PC do gier, granie w 1920x1080x60. Karta miała być wszystkim co wymieniam na razie stąd niski budżet i chęć oszczędności i również stąd rozważanie starej i7 jako bezkosztowej wymiany aby zostawić MOBO i RAM a zyskać wątki. Po weryfikacji w praktyce okazało się, że mój procesor to już jednak nie za bardzo w dzisiejszych czasach (albo Metro Exodus i AC Odyssey są wyjątkowo źle zoptymalizowane pod kątem CPU) na testy na innych grach nie miałem czasu niestety.

Obudowa nic specjalnego SilentiumPC Brutus M25, chłodzenia stockowe, dysk Samsung EVO 500GB 850 (raczej ogarnia), monitor iiyama FullHD, HDMI oczywiście jest, ale nic oprócz matrycy VA, na której mi zależało to ten monitor nie oferuje.

 

Na upartego no mogę się przemęczyć na tej i5 do Ryzenów 3000 ale jeżeli będą również na AM4 to w sumie co za różnica, stracę kilka stówek na 2600x i przerzucę się na 3XXX po ich premierze.

 

Złożyłem coś na morelach w kwocie 1500 zł (czyli nie dopłacam nic po moich +/- obliczeniach po sprzedaży tego co mam i doliczenia kwoty jaką dostałem za GTX 970. Ma to jakiś sens? Nie zagłębiałem się w specyfikacje tych podzespołów, cena + opinie i do koszyka.

 

PC.jpg

Edytowane przez STi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. Rozumiem, że masz już RTX2070? Przekonałeś się już sam, że jest różnica względem GTX 970? (:

Obawiać się, że procesor całkowicie nie pozwoli rozwinąć skrzydeł nowej karcie graficznej mógłbyś się tylko wtedy, gdyby GTX970 zawsze był obciążany na 100% na obecnym CPU. Czyli pewnie na jakimś i3 coś takiego by wystąpiło - ale od dłuższego czasu wiadomo, że procesory dual core do grania się nie nadają. Nawet jednak w takiej całkowicie pesymistycznej sytuacji znalazłby się przypadek gry, w której karta graficzna z 2x większą ilością VRAM sprawuje się lepiej. Piszę to w nawiązaniu do tego stwierdzenia (czepiam się i wiem, że to nieładnie ale nie mogłem się pohamować...): "W przypadku GTX 2070 procesor będzie blokował około ~35% wydajności karty graficznej (czyli po przesiadce z 970 nie odczujesz żadnej różnicy). "

Forumowicze podają te % bootlenecki ale bez odniesienia do konkretów - to jest w jakimś pojedynczym tytule, czy średnia z kilku? Jeżeli to drugie to z jakich gier? (: Poza tym oczywistym jest, że między generacjami procesorów będzie widoczna różnica ~10% bo przecież producenci wydając nowe jednostki takie przyrosty oferują aby uzasadnić sens wymiany. W każdym jednak razie trzeba to na chłodno przemyśleć - takie hipotetyczne 10-15% bootlenecka zakładając, że na szybszym CPU gra będzie pracowała w 60fps daje 6-9fps mniej...to chyba nie jest totalna tragedia?

Z ciekawości sprawdziłem jak gry, o których wspominasz skalują się ze wzrostem ilości rdzeni i wyniki są interesujące. W Metro Exodus procesor 4core/4 threads zachowuje się identycznie jak 4core/8threads (w przypadku AMD multi-threading nawet zaszkodził)... (:

Metro Exodus cpu scaling

W AC Odyssey widać już większą przewagę 4c/8thread nad 4c/4thread. Wydaje się też, że gra nie wykorzystuje więcej niż 6core/12threads (test w niskiej rozdzielczości wykonany, także raczej grafika nie jest ograniczeniem - prawdopodobnie któryś rdzeń jest obciążony o wiele bardziej niż pozostałe i zegar CPU by trzeba było podbijać aby uzyskać kolejne zyski fps).

AC Odyssey

Czyli przechodząc z obecnego CPU na  4790k w Metro mógłbyś zyskać nic a w AC trochę więcej ale patrząc na ceny tych jednostek nas Allegro, nie jest to opłacalne. Chyba, że jakoś mega okazyjnie w cenie 2x niższej niż na Allegro od kogoś byś upolował.  W przeciwnym wypadku lepiej migrować na Ryzena 2600/2600X z jakąś przyzwoitą płytą i pamięciami 3000MT/s. Po premierze serii 3000 ewentualnie przeskoczysz wymieniając samo CPU (jeżeli będzie potrzeba bo ten CPU jeszcze na sporo czasu wystarczy według mnie). 

Możliwe, że te niskie wydajności, które odnotowałeś są związane ze starzeniem się całej platformy. Same rdzenie to nie wszystko, z nowszymi CPU masz też szybsze pamięci, dodatkowe instrukcje, usprawnienia cache itd... Pamiętam, że kiedyś pisałem do developerów 3DM, czy zamierzają dodać obsługę procków K10 do 3DM Time Spy. Odpisali mi, że ze względu na brak SSSE3 alternatywna ścieżka wykonania zawierała by kilka razy więcej instrukcji assemblera, co całkowicie zabiłoby wydajność...

Jeżeli zdecydujesz się na Ryzen+płyta+RAM sprawdź koniecznie na stronie producenta płyty, czy pamięci, które wybrałeś są na liście kompatybilności i czy pracują z deklarowaną szybkością (z tym są problemy na platformie AMD i trzeba bardziej uważać niż na Intelu).  

EDIT:

Jeżeli chcesz upgrejdować (a to największa zaleta AM4) to płytka do przemyślenia - brałbym taką, która ma dość dobry VRM (seria 3000 Ryzen będzie oferowała więcej rdzeni i w najszybszych CPU podejrzewam, że TDP będzie wyższe niż w obecnym Ryzen 2700X). Coś z wiersza Midrange tej tabeli bym celował:

AM4 B450/X470 VRM Tier List
 

 

   

Edytowane przez udam_u
Dodanie odnośnika do porównania VRM płyt B450/X470
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odyssey to jest [gluteus maximus] optymalizacyjna,nie kieruj sie tym,na 5775c mam nieraz 100% cpu przy 1080Ti 1440p.Widziałem w filach na yt że na 8700K 5GHz potrafi dobijać do 97-98% momentami. Chyba jedyna gra gdzie 7980XE bije 8700K na łeb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, udam_u napisał:

...   

Nigdy nie dostałem tak wysokiej jakości odpowiedzi na żadnym forum. Dziękuję Ci bardzo. Różnica mimo wszystko porównując z GTX 970 jest ogromna, z bottleneckiem czy bez, karta pozwala na bardzo dużo. No i sam RT - jest na co popatrzeć.

Zamówione:

Ryzen 2600x

MSI B450 Gaming Plus

G.Skill 16GB Ripjaws V DDR4 3200MHz CL16 DUAL KIT

No ciekawe co to będzie... Liczę na kolejne 4-5 lat bezproblemowej pracy.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, FxJ napisał:

...

Już odebrane to co wyżej. Dziś będę składał :) Dzięki za propozycję.

 

EDIT:

Złożone... Cisza, brak jakichkolwiek przycinek i... Stabilny Windows bez reinstalacji?

Jak to możliwe? Czemu to działa? Kompletna zmiana platformy i nic? Zostawiać tak czy muszę zrobić czystą instalację razem z usuwaniem danych?

Edytowane przez STi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla bezpieczeństwa i "fresh" startu powinieneś po prostu machnąć formata C i postawić system na nowo. Pamiętałeś, żeby w biosie przestawić pamiątki na profil XMP, żeby działały z takimi taktowaniami jak podaje producent? Płyty domyślnie bardzo często "zbijają" taktowania do 2133 lub 2400 MHz. Pamiętaj też o sterownikach do chipsetu B450, które pobierzesz ze strony AMD :) no i w razie potrzeby możesz sięgnąć po programik Ryzen Master również dostępny na ich stronie.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...