Skocz do zawartości
Sam Ficher

SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W skaczące napięcia na linii +12V...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem sobie niedawno do starego PC (tzw. zapasowego) zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (wprawdzie aż takiej mocy nie był mi potrzebny, ale różnica między 650W, a 750W to tylko było bodajże 30zł, a zasilacz mogę w przyszłości, tak jak i chłodzenie SielntiumPC wykorzystać do innych podzespołów. Wymieniłem zasilacz ponieważ stary już Chiftec CFT-560W-A12C (miał na linii 12V1, 12V3 max 300W) nie dawał sobie rady, częste blue screeny. Reszta podzespołów starego PC to: procesor czterordzeniowy Intel Xeon X3323 2500MHz (mod na LGA 775), płyta główna Gigabyte GA-X38-DS5, pamięć RAM 8GB DDR2 800MHz, karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB, oraz wspomniane chłodzenie SilentiumPC Fera 3 HE1224 V2, obudowa Zalman Z3. Wracając do tematu, zauważyłem w programie OCCT, że w zasilaczu na linii +12V dziwnie skaczą mi napięcia raz jest np. 4,12V i skacze nagle na np. 10.69V, inne linie są ok, a tutaj takie skoki to chyba nie jest raczej normalne? Te napięcia skaczą zarówno na niepodkręconym procku jak i podkręconym na np. 3,11GHz z tą różnicą, że na podkręconym procku, program OCCT już po paru minutach wywala błąd. Niby komputer nie wywala żadnych blue screenów, jedynie ten błąd w OCCT nie daje mi spokoju. Jak radzicie reklamować ten zasilacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze kolega , kup lub pożycz miernik i sprawdź nim napięcia na linii +12 V .

SPC nie jest jakimś górnolotnym producentem ale seria Supremo to nie jest budżetówka , jak zasilacz jest sprawny to powinien trzymać napięcia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego rzędu skoki napięć (np. +4,12 na linii +12V) nie mają prawa występować. Zabezpieczenia zasilacza wyłączą go już przy odstępstwie od normy ATX. Gdyby takie skoki były (nawet te 10,69 V) to - nawet gdyby zasilacz się nie wyłączył - z pewnością komputer nie działałby poprawnie. Ewidentnie wskazania programowe szwankują, ale jeśli chcesz mieć pewność, możesz odesłać zasilacz do weryfikacji w naszym serwisie - my go sprawdzimy i odeślemy raport.

  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem zasilacz woltomierzem i na szczęście napięcia są takie jak powinny być na każdej linii. Szkoda tylko, że nie mogę sprawdzić stabilności systemu po podkręceniu procesora wspomnianym programem OCCT :( gdyż nie jest w tej chwili dla mnie przydatny. Temat można zamknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie możesz sprawdzić stabilności OS w OCCT .

Olej wskazania dot. PSU i badaj dalej , ew. użyj innego softu jak Prime 95 , LinX , StressMyPC czy ExtremeMark ( z czego 2 pierwsze najbardziej znane i równie polecane co OCCT ) .

Ew. użyć jakiś bechmarków np. userbenchmark , 3D Marki czy Uniengine Heaven Benchmark ( albo Valley Benchmark ) - czasami soft typu OCCT nie wyłapie niestabilmości a pojawią się one w benchmarkach czy w grach .

Edytowane przez reyden
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, reyden napisał:

A czemu nie możesz sprawdzić stabilności OS w OCCT .

Olej wskazania dot. PSU i badaj dalej , ew. użyj innego softu jak Prime 95 , LinX , StressMyPC czy ExtremeMark ( z czego 2 pierwsze najbardziej znane i równie polecane co OCCT ) .

Ew. użyć jakiś bechmarków np. userbenchmark , 3D Marki czy Uniengine Heaven Benchmark ( albo Valley Benchmark ) - czasami soft typu OCCT nie wyłapie niestabilmości a pojawią się one w benchmarkach czy w grach .

1) Tak jak wspomniałem wcześniej, OCCT już po paru minutach wywala błąd, przerywając tym samym test obojętnie czy to CPU OCCT, czy CPU Linpack.

2) Dzięki za rady, tak właśnie wkrótce zrobię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...