Jump to content
Sign in to follow this  
Burczga28

Budowa chłodzenia wodnego.

Recommended Posts

Zorbie fotki jak mi depresja przejdzie. 1 maj zdechła mi płyta na szczęście Jeszce na końcówce gwarancji udało się kupic całkiem dobry sprzęt za przyzwoite pieniądze. Dwa dniu później zdechła grafa jakieś fatum też na gwarancji mam nadzieję że nie będą szczekać że chłodzenie było wymieniane. Nie składam broni kupiłem rtx 2080 jutro ma być. Jak dojedzie zamawiam blok do niej od razu. Do tego gratisowo hałasująca pompka i hub który prędkości obrotów nie pokazuje (to jest akurat najmniejszy problem który łatwo obejść). Destylka jest tylko na chwilę jak w końcu to ogarnę. Układ wydaje się bez powietrza natomiast przy pełnych obrotach pompy pojawiają  się bomble w rezerwuarze no i też w rurachar, po zmniejszeniu obrotów wszystko wraca do normy. Miałem koncentrat Coolaboratory miał być niebieski a nie był. Teraz kupię coś gotowego.

Rtx zamontowany nastrój mi się trochę poprawił. Na tej fotce więcej widać. Bałagan dalej jest ale zamawiam blok dopiero i będę to układał jak było, na razie poskładane jest na sztukę. 

nowy komp.jpg

Wygląda spoko - w sensie ma potencjał aby wyglądać dobrze - jak już ogarniesz całość . Tylni wentyl bym chyba tylko zmienił na 14cm bo moim zdaniem wizualnie lepiej by wyglądało. Zastanawia mnie hałas pompki. Może jej nie zamontowałeś tylko leżała tak jak tu na zdjęciu - i słyszałeś wibracje (pompka + obudowa). Jak bardzo ją słychać ? I jaki to typ dźwięku (buczenie, stukanie, szum)?  I zakręć rezerwuar - naleci Ci kurzu do wody i będziesz miał paprochy w bloku cpu. Wywaliłeś 10k na sprzęt to faktycznie oploty na przewody by się przydały.

Czekam na wyniki temperatur i dobre zdjęcie jak już wszystko będzie cacy :)

No ma potencjał tylko cały czas wyskakuje jakaś niespodzianka ale mam nadzieję że nie wyskoczy żadna. Teraz tam jest kocioł na maksa po tym jak wymontowałem grafe z blokiem. Do nowej już zamówiony jak przyjedzie to poskręcam to jak należy. Teraz pompka nie jest do końca przykręcona ale normalnie była do klatki na dyski i wyciszona od spodu podkładkami filcowymi. 

Teraz trochę ciszej chodzi. Na co dzień pracuje na 2200 obrotów na filmie jest na full 4800 obrotów. 

Temperatury są zacne ale wszystko ładnie przedstawię jak skręcone będzie jak należy. 

Edited by Burczga28

Jeżu chryste ale traktor. Nie no tak to nie powinno brzmieć. Ok rozumiem 4800 obrotów - to coś musi dać dźwięk - ale raczej na 4800 to przy zamkniętej obudowie nie powinieneś słyszeć z 20cm nic - zero - null. Na filmie ciężko ocenić  co to hałasuje   - sam pompka w sobie, czy wibracje pompki wprawiają obudowę w drgania.

a) podnieś palcem pomknę tak z milimetr - aby niczego nie dotykała i oceń czy jest ciszej

b) zamknij obudowę - i nagraj film z odległości 20cm od obudowy - lub sam oceń czy słychać coś

Przy zamkniętej obudowie powinieneś słyszeć delikatny szum z wentyli tylko

No ona na pewno nie powinna tak buczeć/stukać i nie jest to dźwięk wibracji o cokolwiek. Jedyną opcją co może powodować taki dźwięk jest to, że za mocno skręciłeś top z pompką. Miałem coś takiego ze swoją D5, wystarczyło trochę poluzować i problem znikł.

Jeśli to nie pomoże to raczej trzeba reklamować.

Edited by michalmx0

Jest to ewidentnie pompka z niej dochodzi dźwięk. Przenosi lekkie wibracje na klatkę dysków do której jest przykręcona ale nie powoduje to jakiś niepokojących dźwięków. Pompka była fabrycznie skręcona i było tak samo jak ją rozebrałem zobaczyć czy czegoś tam nie ma. Skręcałem z czucie żeby plastik nie pękł. 

Zamknięcie obudowy trochę poprawia sytuację ale szału nie ma. 

Napisałem już do sprzedawcy i czekam na odpowiedź. 

Panowie jeszcze jedno głupie pytanie...zasilacz producent grafy zaleca 650 W ja mam 600 W. Mówię od razu że zabawy nie będzie i jak mnie najdzie ochota to będę wyciskał że sprzętu ostatnie soki. 

Według kalkulatora powinien styknąć ale... I tu jest to ale... wsadziłem sporo siana w sprzęt i chcę żeby to chodziło jak należy. 

Edited by Burczga28

100% pewności da CI watomierz wpięty przed kompem. Ja bym wymienił. Masz sporo wentyli + pompka. Jak włączysz coś wymagającego i cpu + gpu + chłodzenie walnie momentalnie max użycia mocy - to możesz gdzieś na skraju wytrzymałości zasilacza się znaleźć - i zaczną Ci się robić raz na jakiś czas cyrki z kompem. Ja bym nie pracował na granicy możliwości zasilacza.  Inna bajka że tego maxa 650W to raczej bardzo rzadko pewnie osiągniesz lub wcale. Ale za parę miesięcy  postanowisz dołożyć jakiś sprzęcik , może SLI, może więcej dysków, może graber do stremingu, a może ..... i zasilacz będzie na prawdę na granicy.

Kup nawet najgorszy watomierz

https://www.komputronik.pl/product/362667/greenblue-miernik-energii-watomierz-gb202.html?gclid=EAIaIQobChMIwazsgJ-O4gIVEOh3Ch0uUw0iEAAYASAAEgI7T_D_BwE

Podłącz - sprawdź zużycie w stresie - będziesz spokojniejszy a wydatek 50zł na watomierz to nie 1000zł na nowy zasilacz.

Tak więc sprzęt złożony.582841266_obudowanowa1.thumb.jpg.946d62437d8f9cd92b27ea7d409d62eb.jpg188134817_obudowanowa2.thumb.jpg.0618a1d7c427033922bd4f6035c27a55.jpg1504893623_obudowaty.thumb.jpg.b03682fcdb0f98f9b72b0a839f74b4de.jpg

Zasilacz na razie zostaje według kalkulatorów powinno być ok jak trochę kasiorki będę miał go zamienię na coś mocniejszego bo nie ukrywam że trochę mi ten sprzęt sakwę spenetrował. Za pompę dostałem pełen zwrot więc na razie zostaje daje radę. Do 2500 obrotów jest niesłyszalna potem zaczyna dawać znać o sobie. Co do temperatur to Rtx2080 zdecydowanie bardziej się grzeje od Gtx1080 i temperatury poszły do góry. Po dzisiejszych testach (na poddaszu dzisiaj miałem dość ciepło) katowanie sprzętu Furmarkiem i OCCT jednocześnie grafa dobiła do 53 stopni proc na rdzeniach 85-90. Była to symulacja która w codziennym użytku nigdy nie będzie miał miejsca i chłodzenie dało radę. Krzywa pracy pompy i wentyli była ustawiona na bardzo cichą pracę bo takiej oczekuję od sprzętu. Niestety rtx zdecydowanie mocniej dogrzewa procesor niż poprzednia karta dlatego zastanowię się nad włączeniu jednej chłodnicy pomiędzy grafę a procesor. Ale muszę zobaczyć z 2-3 tygodnie jak to wygląda w codziennym użytkowaniu i wtedy zapadnie decyzja.

Przełączenie jednej chłodnicy między grafe a procesor nic nie zmieni. W PC kolejność obiegu nie ma znaczenia. Chcesz to możesz spróbować wyjść od grafy do górnej chłodnicy, później CPU i przednia chłodnica. Estetycznie układ będzie tak samo ładny, ale nie polepszy to temperatur.

Nawet ja ostatnio stwierdziłem, że spróbuję zamienić kolejnością elementy. Pierwotnie miałem, że ciecz z sekcji zasilania szła do procka i logicznie powinna mu podwyższać temp. Po zmianie, że ciecz z procka leci na sekcje zasilania nie doświadczyłem różnic ani o 1 stopień.

Po prostu 2080 wydziela więcej ciepła i dużo tu nie zdziałasz. Chyba że 2 oddzielne pętle lub 3 chłodnica :D ale nie upchniesz tego w tej obudowie. Poza tym katowanie furmarkiem i OCCT nie ma najmniejszego sensu, bo nigdy takich temperatur nie osiągniesz. Pograj w gry i zobacz jak będzie. Ewentualnie odpal RealBench, puść stress test i zobacz jakie tam będą temperatury.

Edited by michalmx0

No i ślicznie wyszło. Kurde - obudowa ma wycięcie na grafę w pionie - aż się prosi by w tym zestawie ustawić GPU w pionie + 2 do efektu wow :)

Tak jak michalmx0 pisze - przestawienie nic nie da - ciesz w układzie krąży tak szybko że nie wytracisz temperatury po zamianie miejscami źródła ciepła. Zostaw jak jest. Temperatury masz przyzwoite (na ten moment).

a) Jakie obroty mają wentyle przy max obciążeniu ?

b) czy temperatury się zmieniają gdy zamkniesz obudowę. Najlepiej zrób test temperatury CPU gdy jest buda zamknięta i otwarta.

15 godzin temu, helios128 napisał:

No i ślicznie wyszło. Kurde - obudowa ma wycięcie na grafę w pionie - aż się prosi by w tym zestawie ustawić GPU w pionie + 2 do efektu wow :)

Tak ma ale nie wiem dlaczego nie ciągnie mnie do tego bardziej do jakiegoś SLI ale to już szaleństwo.

Tak jak michalmx0 pisze - przestawienie nic nie da - ciesz w układzie krąży tak szybko że nie wytracisz temperatury po zamianie miejscami źródła ciepła. Zostaw jak jest. Temperatury masz przyzwoite (na ten moment).

Skoro tak mówicie to nie będę szukał problemów. 

a) Jakie obroty mają wentyle przy max obciążeniu ?

b) czy temperatury się zmieniają gdy zamkniesz obudowę. Najlepiej zrób test temperatury CPU gdy jest buda zamknięta i otwarta.

Dokładnie Ci nie powiem bo jeszcze tego dogłębnie nie sprawdziłem. Normalnie chodzą na jakiś 1000 obrotów i jak się ciecz zagrzeje to się rozpędzają. Jak sprzęt się dobrze nagrzeje to je już słychać. Jak w  weekend znajdę trochę wolnego czasu na zabawę to ogarnę jak to się prezentuje.

W dniu 20.05.2019 o 23:12, Burczga28 napisał:

Jak sprzęt się dobrze nagrzeje to je już słychać

Hej i tam dziś się chłodzenie spisuje ? Jak kształtują się temperatury ?