Skocz do zawartości
hoszin

Upgrade CPU MOBO RAM ~2500 zł gry.

Rekomendowane odpowiedzi

Obecna konfiguracja:

Cpu : i5 2500k kręcony do 4,5 GHz

Mobo: ASRock P67 pro 3 

RAM: 8 GB DDR3 (jakiś tani )

Gpu: GeForce GTX 970 4 GB 

Mam problemy z płytą główną, nie włącza się jak jest zimna, dopiero jak podgrzeje suszarką :) i przy małym obciążeniu potrafi się zawieszać zwłaszcza jak jest chłodno w pokoju. chciałem zmienić samą płytę (drogie używki i ciężko dostępne) ale chyba lepiej się już przesiąść na nowszą generację. 

Co byście polecili tak do ok 2500 zł ? Mobo +CPU + RAM.

Głównie gry i Excel i czasem jakieś amatorskie dłubanie w Corel draw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 9600K + Gigabyte Z390 Gaming X lub MSI MAG Z390 Tomahawk + Corsair Vengeance 2x8GB DDR4 3000 mhz CL16 .

2250 - 2270 zł w morele.net .

Resztę kasy przeznacz np. na chłodzenenie do procka ( choć równie dobrze może być to chłodzenie co masz z obecnego - będzie pasować ) lub SSD ( jak nie masz ) .

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, reyden napisał:

Resztę kasy przeznacz np. na chłodzenenie do procka ( choć równie dobrze może być to chłodzenie co masz z obecnego - będzie pasować ) lub SSD ( jak nie masz )

Chłodzenie mam silentiumPc Grandis 2, SSD też na pokładzie, myślę że może obudowę lepsza bo obecnie jest Zalman z9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się zastanawiałem od czego zacząć ale denerwuje mnie włączanie komputera suszarką. A dobrze się zapowiadają te nowe Ryzeny że warto czekać? to może i się wstrzymam a porozglądam się za jakąś grafiką. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 2600 + jakaś płyta w okolicy 300zł a za 1500zł kupujesz gtx'a 1080 z drugiej ręki (nawet z gwarancją) za ram dasz 200zł i masz wydajnościowego kopa...
Sam ostatnio miałem ten problem i szczerze polecam ryżego, posadziłem go na MSI Bazooka V2 i dostał GTX'a 1060...

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-2600-3-9ghz-16mb-box-yd2600bbafbox-980255/
https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne-42/,,,,,,,p,0,,,,29695O1484204/1/
https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram-38/,,,,,2475,,p,0,,,,7965O980523,7971O459459/1/
https://www.olx.pl/oferty/q-gtx-1080/?search[order]=filter_float_price%3Aasc
 

Jak popchniesz tego 970 i swoje części to wyjdzie Ci mniej niż 2500zł... może nawet zasilacz władujesz jakiś konkretny z DC-DC.
Jeszcze jedno... za chwilę pascale dostaną DXR więc masz w tym momencie niezły konfig z 6 rdzeniowym procem.
Porównanie do 6700K daje dobry wgląd na to jak wydajny jest R5. No i nie zapominaj że zyska przy wykorzystaniu 6 rdzeni.
 


 

Edytowane przez bahus
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, FxJ napisał:

Ale co hałasuje? Zasilacz, dysk HDD?

nie hałasuje, jak jest zimny to nie odpala. załącza wentylatory na 1s. i się resetuje, jak podmucham na niego chwile suszarką żeby się nagrzał to odpala, jak nie robię nic co obciąża kompa i mam np. okno otwarte i jest chłodno w pokoju to się zawiesza. Możliwe że zimne luty na płycie głównej, podobno pomaga piekarnik ale na razie wole nie ryzykować.

7 minut temu, bahus napisał:

Ryzen 2600 + jakaś płyta w okolicy 300zł a za 1500zł kupujesz gtx'a 1080 z drugiej ręki (nawet z gwarancją) za ram dasz 200zł i masz wydajnościowego kopa...
Sam ostatnio miałem ten problem i szczerze polecam ryżego, posadziłem go na MSI Bazooka V2 i dostał GTX'a 1060...

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-2600-3-9ghz-16mb-box-yd2600bbafbox-980255/
https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne-42/,,,,,,,p,0,,,,29695O1484204/1/
https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram-38/,,,,,2475,,p,0,,,,7965O980523,7971O459459/1/
https://www.olx.pl/oferty/q-gtx-1080/?search[order]=filter_float_price%3Aasc
 

Jak popchniesz tego 970 i swoje części to wyjdzie Ci mniej niż 2500zł... może nawet zasilacz władujesz jakiś konkretny z DC-DC

przemyślę jeszcze, chciałem coś lepszego włożyć żeby poczuć przeskok wydajności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeskok wydajności da Ci GPU. Na procku i tak na chwilę obecną nawet za najmocniejsze jednostki masz 10-20 fpsów.... GPU ciągnie w większości gry. Sam nie widziałem sensu przeskoku z 6700K na 9700K i ładowania 3000 za 20fpsów...

 

Edytowane przez bahus
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udusisz słabym prockiem GPU i nie uzyskasz dobrych wyników ;) ... Złóż to co Ci zaproponowałem a będziesz zadowolony...
Po pierwsze odpadnie Ci chłodzenie średnio 200zł do przodu, bo to w ryzenach na prawdę daje radę. Ja dla wyglądu dokupiłem co prawda za 50 zł chłodzenie z Ryzena 7 Wraith RGB ale nie ma tej konieczności. Zdumiewająco ciche i jak mówiłem dają radę. Po drugie masz przyszłościowe 6 jajek które nieraz wychodzi w pobliżu 6700K w grach a w multicore spokojnie go przebija, a do tego w gratisie dodają The Division 2... zawsze jakiś plus.


No i GPU które da Ci za chwilę DXR.. Załatwiasz kilka rzeczy na raz.

Tutaj mój sprzęt który złożyłem w pracy. Za wszystko (z SSD 480GB) wydałem 1700zł ale miałem już grafikę i ram...
Obudowa SilentiumPC Signum SG1M TG Pure Black ... obudowa mała i ciasna ale przewiewna, z 2 wentylatorami i filtrami.
Ryzen R5 2600 z chłodzeniem Spire Wraith RGB
Mobas to MSI Bazooka V2 na chipsecie B450M . Która w zupełności wystarczy...
Zasilacz SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W ... posiada certyfikat 80 plus gold i moduł DC-DC
SSD Patriot BURST 480GB

Grafika jak już mówiłem została po córce, a ramy poszły z mojej stacjonarki... ale nie jest to duży wydatek. Około 200zł..

Jest jeszcze jeden plus tego zestawu. Mianowicie Intel przyzwyczaił nas do zmiany płyty z prockiem. AMD stara się trzymać podstawki i update biosu powoduje to że posadzisz na płycie najnowsze procki... jest to duży plus, bo lepiej władować te 300-1000zł w coś innego.
 

20190321_144139.jpg

20190321_144334.jpg

Edytowane przez bahus
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, FxJ napisał:

Lepsza płyta na B450 za 400-500zł jeszcze ok. Plus koniecznie RAM o wysokim taktowaniu.

MSI B450-A PRO - x-kom / morele
MSI B450 GAMING PLUS - x-kom / morele
MSI B450 TOMAHAWK - x-kom / morele

Bardziej przyszłościowa? no to teraz by została kwestia gpu cena/jakość co warto teraz kupić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, FxJ napisał:

Jeśli będziesz chciał zrobić OC procesora i podkręcić RAM (np. do 3333MHz) - sekcja zasilania i jaj chłodzenie jest ważna.

spoko biorę się za lekturę bo jak kupiłem ostatnio (6 lat temu) tak się przestałem sprzętem interesować, trzeba nadrobić trochę wiedzy, dostałem od was informację więc już wiem co mniej więcej szukać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, FxJ napisał:

Jeśli będziesz chciał zrobić OC procesora i podkręcić RAM (np. do 3333MHz) - sekcja zasilania i jaj chłodzenie jest ważna.

Czy ja wiem czy ma sens kręcenie procka... lepiej mieć wyższą kulturę pracy niż te 5-10 fpsów więcej. Jak ma dobre GPU to i tak w nowych produkcjach te 60 fpsów będzie, no chyba że w Assassins Creed ale one są bardzo procesorowe. W reszcie średnio 10-20 fpsów różnica między prockami. Przy 80 czy 100 fpsach to nie ma sensu... Nigdy nie byłem zwolennikiem kręcenia procków. Owszem pierwsze Celerony II, Pentiumy III czy Pentiumy 4 dostawały kopa bo był jeden rdzeń. Ale teraz... nie ma potrzeby.

Edytowane przez bahus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli gry będą działać na wysokich ustawieniach z 60 FPS to mi nic więcej nie potrzeba. 

Teraz mam podkręcony i5-2500k i te parę FPS więcej jest w nowym assassin's na średnich ustawieniach, ale szału nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz masz takie problemy z uruchamianiem to warto by jednak było platformę zaktualizować bo to co masz to tykającą bomba (prawie na pewno zimne luty). Piekarnik to nie jest też lekarstwo-przewijaja się legendy, że komuś to pomogło ale przeważnie był to efekt krotkoterminowy i po chwili problemy powracały. Pomijam już fakt, że o ile scalaki piekarnik spoko przetrwają to kondensatory dostaną po tyłku. Zastanów się tak jak ktoś wyżej pisał nad płytą na B450 z przyzwoita sekcja i jakimś Ryzenem 2600/2600X, będzie na nim lepiej niż na obecnym CPU i bez problemu na dłuższy czas wystarczy a jak będziesz chciał to na coś z serii 3000 wymienisz nie tracąc wiele jak tylko się pojawi. Karta graficzna teraz najbardziej jest istotna w grach. Weź pod uwagę GTX1080 lub RTX2060. Ten drugi nowszy i teoretycznie bardziej future proof ale GTX1080 ma za to więcej RAMu...ciężko powiedzieć co w przyszłości lepiej wytrzyma, sporo będzie zależało od tego ile pamięci wrzuca do konsol nowej generacji...to będzie punktem odniesienia dla deweloperów.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2019 o 18:05, udam_u napisał:

Weź pod uwagę GTX1080 lub RTX2060. Ten drugi nowszy i teoretycznie bardziej future proof ale GTX1080 ma za to więcej RAMu...ciężko powiedzieć co w przyszłości lepiej wytrzyma, sporo będzie zależało od tego ile pamięci wrzuca do konsol nowej generacji...to będzie punktem odniesienia dla deweloperów.

Ja osobiście celowałbym w GTX'a 1080. Wydajnościowo troszkę lepszy a pascale i tak zaraz dostaną DXR, no i więcej ramu. Na plus jest fakt że w tej cenie dostanie nowego RTX 2060 na gwarancji, chociaż 1080 po tyle samo jeszcze z gwarancją można wyhaczyć z drugiej ręki.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.03.2019 o 12:30, FxJ napisał:

To takie pytanie dlaczego mi karty graficzne wytrzymują zwykle 3-4 lata? A mam u UPS-a i lepszej klasy zasilacze, i zwykle bok obudowy jest zdjęty i przedmuchiwany kompresorem?

A nawet nie gram za wiele, głównie pracuję na PC. Więc czy warto kupować używaną i umoczyć jak padnie? Ja bym powiedział że nie.

No u mnie najczęściej karty przeżywają od zmiany do zmiany te 2, 3 lata na pewno. Więc jak kupi roczniaka 1080 nie powinno być problemu. Zależy jeszcze jakie karty Ci padły, konkretne modele czy firmy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...