Skocz do zawartości
Peace17

Zestaw do 11k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zabieram się do wymiany komputera na nowy i chciałbym prosić was o ocenę zestawu:
Płyta główna Gigabyte Z390 AORUS MASTER
Procesor Intel Core i9-9900K
Pamięć G.Skill Trident Z RGB, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16
Karta graficzna MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO 8GB GDDR6
Dysk SSD Samsung 970 PRO 512GB PCIe x4 NVMe
Chłodzenie wodne Nzxt Kraken X62 v.2
Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 750W
Obudowa Fractal Design Define R6 Blackout TG

https://www.morele.net/inventory/info/9aa377df/

Moje obawy dotyczą obudowy i chłodzenia - zależy mi na tym, aby chłodzenie było zamontowane na topie obudowy. Czy ktoś spotkał się może z podobnym montażem? 
Zasilacz - czy jest sens dopłacać parę stówek, aby dostać zasilacz z certyfikatem Platinum? Z tego co doczytałem to różnice w sprawności sięgają 2%. 

Wszelakie uwagi mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zasilaczem to różnice w sprawności nawet w skali roku nie odczujesz w rachunkach. Różnica to bardziej zaawansowana elektronika (droższa), co moze (ale nie musi) owocować w lepszej regulacji napiec. Różnice te będziesz mógł jednak wykryć przede wszystkim przy pomiarach laboratoryjnych lub jakimś extreme OC przy ciekłym azocie. Części komputerowe są projektowane do poprawnej pracy przy spełnionej normie ATX, która wszystkie przyzwoite zasilacze spełniają z łatwością (te 80plus Brone też). Zasilacze platinium, czy titanium mają za to przeważnie dłuższa gwarancję (wynika to z zastosowania lepszych komponentow aby te kilka procent sprawności więcej dało się uzyskać). Producent wie, że lepsze części są to odważna się dać dłuższa gwarancję. Warto też zauważyć jak te certyfikaty sprawności są nadawane, dla norm od 80plus do 80plus Platinum sprawność przy certyfikacji jest sprawdzana w przedziale 20-100% obciążenia a więc przy niskim obciążeniu np. 10%, co we współczesnych kompach będzie w trybie idle, gdy nic nie robisz obciazajacego - u niektórych to duża część dnia. Powoduje to, że zasilacz ma wtedy sprawność np. 70% i dalej jest zgodny np. z 80plus Platinum. (: Dopiero norma 80plus Titanium wychodzi ponad to i przy certyfikacji jest również sprawdzane obciążenie 10%. Ja zawsze kupowałem zasilacz, czy monitor najlepszy na jaki w danym momencie było mnie stac, ponieważ te elementy zmieniam w komputerze najrzadziej (przeważnie służą do swojej śmierci technicznej). Dlatego jak były dostępne Platinum to brałem Platinum ale też nie przypadkowy, tylko czytałem recenzję bo jedno 80plus drugiemu nie równe.

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tesel

Dzięki za wskazówki - przykładam jednak duże znaczenie do estetyki i budy od SilentiumPC mi po prostu nie leżą.
Co do RAM'u - temat na pewno jeszcze przemyślę, budżet można zawsze troszkę naciągnąć, a w przypadku RAM również wiele dobrego naczytałem się na wspomnianych G.Skill Trident  :)
 

@falcoon84
Czy w przypadku RAM'u będzie aż tak duża różnica podczas pracy z komputerem? MSI, dlaczego nie Gigabyte?

@udam_u
Dzięki za wskazówki : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Peace17 napisał:

MSI, dlaczego nie Gigabyte?

Trochę się naczytałem i lepiej dla mnie wypada MSI tym bardziej że mi się udało na tej płycie podkręcić 9900K do 5,1GHz przy napięciu 1,375V

Dodatkowo dla mnie BIOS/UEFI MSI jest bardziej czytelne od Gigabyte'a

7 godzin temu, Peace17 napisał:

przykładam jednak duże znaczenie do estetyki

Mając płytę i grafikę od MSI i RAM G.Skill Trident Z RGB nie będziesz miał problemu z podświetleniem tych elementów bo wszystko ogarniesz oprogramowaniem MSI ale to już zależy od preferencji.

Nie mówię ze płyta od Gigabyte'a jest zła ale do MSI mam większe zaufanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, FxJ napisał:

@FxJ

Dzięki, z tego co widzę to wskazany przezemnie zasilacz to również Seasonic plus gold, więc nie powinienem się martwić. 

2 godziny temu, falcoon84 napisał:

Trochę się naczytałem i lepiej dla mnie wypada MSI tym bardziej że mi się udało na tej płycie podkręcić 9900K do 5,1GHz przy napięciu 1,375V

Dodatkowo dla mnie BIOS/UEFI MSI jest bardziej czytelne od Gigabyte'a

Mając płytę i grafikę od MSI i RAM G.Skill Trident Z RGB nie będziesz miał problemu z podświetleniem tych elementów bo wszystko ogarniesz oprogramowaniem MSI ale to już zależy od preferencji.

Nie mówię ze płyta od Gigabyte'a jest zła ale do MSI mam większe zaufanie.

@falcoon84

Dziękuję za sugestie. Zostanę jednak przy Gigabyte - podobno poprawili nieco BIOS/UEFI jak i wiele osób chwali jej sekcje zasilania. 

Zastanawiają mnie jednak dwie rzeczy:
1. Czy mimo wszystko warto dołożyć do szybszego RAMu niż 3200mHz CL 16?
2. Obudowa - phanteks również nie wpisuje się w moje gusta. Rozważam wspomnianego Fractala oraz może coś z be quiet. 
3. Zastanawia mnie jeszcze kwestia chłodzenia i to czy AIO jest dobrym wyborem? Może jednak lepiej pójść w chłodzenie powietrzem? Dajmy na to be quiet! Dark Rock 4 PRO

Edytowane przez Peace17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Peace17 Nie pchaj się w żadnym wypadku w powietrze w tej cenie, nawet nie chodzi o wygląd i ten wiszący kloc, a choćby to, że taki DR4 PRO blokuje Ci slot pamięci RAM. Z RAM jest różnie, w niektórych grach zauważysz drobną różnicę, w niektórych w ogóle, a w skrajnych przypadkach ten szybszy RAM może nawet dać 1-2 FPS mniej niż 3200, bo gra będzie lubiła niższe CL niż wyższe taktowanie.

Jeśli masz zamiar dołożyć, to do 3600 z jakimś rozsądnym CL nie więcej niż 17, więcej według mnie nie ma sensu.

A co do obudów Fractala, one są dłuższe i niższe od konkurencji, więc nie wiem czy tam wejdzie chłodzenie na top, chyba tylko przód? Ale to tylko moje domysły, dobrze to sprawdź.

I zwróć uwagę na to gdzie są rozmieszczone otwory na wentylatory. Kolega kupił sobie tego Krakena i zamontował na przodzie, niestety otwory są tak lipnie zrobione na 140 mm, że chłodnica jest wstawiona od samego dołu piwnicy, a na samej górze jest dziura. Choć ja i tak bym celował w chłodzenie na topie, tak jak sam zresztą chcesz.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Firedash napisał:

A co do obudów Fractala, one są dłuższe i niższe od konkurencji, więc nie wiem czy tam wejdzie chłodzenie na top, chyba tylko przód? Ale to tylko moje domysły, dobrze to sprawdź.

Może być problem bo u mnie jak założyłem Krakena na topie to wentylatory haczyły o radiator płyty głównej  (ten u góry  płyty) i nie było opcji żeby je zamocować dla tego dałem chłodnicę na przód. Mocowanie na przodzie też daje zauważalnie niższe temperatury proca a wiadomo że 9900K potrafi się grzać w stresie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Firedash @falcoon84

Niestety, ale z tego co obserwuje to kraken faktycznie może mieć delikatne problemy, aby zamontować go na topie. 
Zastanawia mnie teraz czy warto zmienić chłodzenie na Celsius od Fractala (które pasuje na topie), czy jednak iść w montowanie krakena na przodzie obudowy.

Falcon - jak wygląda u Ciebie układ wentylatorów w budzie, jeśli masz zamontowane chłodzenie AIO na przodzie budy? 

PS
No jest jeszcze opcja zmiany budy na coś z be quiet.

Edytowane przez Peace17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udało mi się znaleźć w necie to kraken powinien zmieścić się na topie o ile usuniemy zatoki na dyski hdd

https://www.tweaktown.com/image.php?image=imagescdn.tweaktown.com/content/8/4/8475_30_fractal-design-define-r6-mid-tower-chassis-best_full.jpg

więc chyba nie będzie tak źle, jeśli ssd zamontuje się za płytą główną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmodyfikowałem lekko moją listę.
Wrzuciłem trochę szybsze kości RAM, zasilacz zmieniłem z gold na platinium

Docelowo wygląda to tak:

Płyta główna Gigabyte Z390 AORUS MASTER

Procesor Intel Core i9-9900K Octa Core

Pamięć G.Skill Trident Z RGB, DDR4, 16 GB,3600MHz, CL16

Karta graficzna MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO 8GB GDDR6

Dysk SSD Samsung 970 PRO 512GB PCIe x4 NVMe

Chłodzenie wodne Nzxt Kraken X62 v.2

Zasilacz Seasonic FOCUS Plus Platinum 750

Obudowa Fractal Design Define R6 Blackout TG (FD-CA-DEF-R6-BKO-TG)

 

Sprawdziłem czy kraken wejdzie na top fractala i z tego co widziałem to wejdzie, o ile wymontuje się zatokę 5,25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...