Skocz do zawartości
AdrianAbdi

Upgrade PC: i5 4670k, GTX 670

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępnie nadmienię, że moim pierwszym założeniem była wymiana karty graficznej, ale czy aby to wystarczy, abym mógł jeszcze 'kilka lat'  sprawnie podziałać?
Piszę z pamięci:|
MOBO: MSI Z87 G43 
GPU: MSI GTX 670 Power Edition (ta niebieska twinfrozr)
CPU: i5 4670K @4.1GHz (więcej nie idzie)
RAM: 8GB DDR 1333 jakiś tani
SSD: Plextor M5S 128GB
PSU: CM Gold 600W (poprzedni rok temu się spalił)
Reszta jak chłodzenie i obudowa mogę sobie darować bo są świetne i nadadzą się na kolejne lata

Pytanie czy wymiana GPU na np 1660Ti lub 1070 będzie wystarczającą zmianą, aby móc grać w 1440p/4K na TV i w 1080p na monitorze? Warto zmienić całą platformę (mobo ram cpu i grafa?)
Proszę o pomoc bo wypadłem z obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę ze Szczecina, dzięki za odpowiedź

Dam radę podkręcić tyle te ramy? Bez zabawy napięciami połowy podzespołów pewnie się nie obejdzie

Spory przyrost mocy mnie czeka wówczas? Jest to obliczalne?
Dlaczego 1070 nie 1660Ti lub inny? Mało konstruktywna odpowiedź i nie wiem tak naprawdę jakie są kryteria wyboru..

Edytowane przez AdrianAbdi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pieniążki na nową 1660ti (sensowne wersje 1300-1400 zł), to czemu nie.

Jeśli nie boisz się kart używanych, to gtx 1070ti za ~1200-1300 zł z gwarancją powinien być w zasięgu ręki. Według uśrednionych wyników testów z pclaba (na purepc brak tej karty na ostatnich wykresach) 1070ti lepsza  o te 15-17% od 1660ti. No i ma 8, a nie 6 GB vramu. Wariant gtx 1070 od około 1000 zł, wydajność podobna do 1660ti lub kapkę wyższa.

Płyta pozwala na OC ramu, możesz we własnym zakresie sprawdzić, ile Twoje kości mogą osiągnąć po ich podkręceniu. Raczej szału z nich nie będzie, ale dopóki sam się nie przekonasz, to nie będziesz wiedział. Ewentualnie wymienić na 2x8 GB 2133/2400 MHz.

Do tego zegar 4,1 GHz to bieda na tym procesorze. Jaka jest przyczyna tak niskiego OC- niewystarczające chłodzenie/wentylacja/inny czynnik? Jeśli komp ma jeszcze kilka lat podziałać, wypadałoby dołożyć do i7-mki. I-piątka to tylko 4 rdzenie/wątki, aktualnie w nowych grach to jest niewystarczająca ilość. Mając 8 wątków przy i7 jest wyższy komfort. Co prawda i7-4790k jest w absurdalnie wysokich cenach (900-1000 zł+), ale 4770k za 650-700 zł można wziąć.

Można też zmienić platformę, jednak to jest to kolejne generowanie kosztów. Premiera ryzenów serii 3000 już niedługo (czerwiec-lipiec 2019), warto chyba przekonać się o ich możliwościach lub liczyć obniżenie cen i5/i7 9-gen inteli. Aktualnie to chyba tylko i5-9400F jest w znośnej cenie (~750zł).

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.03.2019 o 16:48, AdrianAbdi napisał:

Pytanie czy wymiana GPU na np 1660Ti lub 1070 będzie wystarczającą zmianą, aby móc grać w 1440p/4K na TV i w 1080p na monitorze? Warto zmienić całą platformę (mobo ram cpu i grafa?)

Do 1080p jak najbardziej, do 1440p ok, ale w 4K będą miały ciężko , trzeba zejść z ustawieniami.  Przeglądnij testy - ale weź pod uwagę, że platformy testowe to nowe gen. CPU+MOBO i z ramami DDR4, które obecnie odgrywają większe znaczenie w wydajności PC od ddr3.

GTX 1070 posiada 8GB VRAM ,które może się przydać do niektórych produkcji jak i powinno "mieć dłuższe życie", wydajnościowo wypada lepiej od gtx 1660TI , ale właściwie kilka fps wg testów.

Tak czy inaczej różnicę odczujesz sporą w stosunku do GTX 670

Piszesz o kilku następnych latach. Z tym już będzie gorzej. Tzn jeśli myślałeś o następnych max 2latach to jeszcze ok -zależy od zastosowań. Przypuszczam, że do gier za 2 lata będzie już słabo - mam na myśli ograniczenia pozostałych podzespołów PC - gry wypuszczają z coraz to większym wykorzystaniem szybszych RAMów czy też większej ilości rdzeni/wątków w CPU.

Czy zmieniać całą platformę?  Zależy od funduszy.

Tak jak wyżej  @mrcszyman napisał, możesz z tym trochę poczekać do premiery nowych AMD. Ale tutaj zakup przeciągnąłby się do jesieni - biorę poprawkę na ewentualne opóźnienia dotyczące pojawienia sie w sklepach , wyniki testów i ustabilizowanie cen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, mrcszyman napisał:

Jak masz pieniążki na nową 1660ti (sensowne wersje 1300-1400 zł), to czemu nie.

Jeśli nie boisz się kart używanych, to gtx 1070ti za ~1200-1300 zł z gwarancją powinien być w zasięgu ręki. Według uśrednionych wyników testów z pclaba (na purepc brak tej karty na ostatnich wykresach) 1070ti lepsza  o te 15-17% od 1660ti. No i ma 8, a nie 6 GB vramu. Wariant gtx 1070 od około 1000 zł, wydajność podobna do 1660ti lub kapkę wyższa.

Płyta pozwala na OC ramu, możesz we własnym zakresie sprawdzić, ile Twoje kości mogą osiągnąć po ich podkręceniu. Raczej szału z nich nie będzie, ale dopóki sam się nie przekonasz, to nie będziesz wiedział. Ewentualnie wymienić na 2x8 GB 2133/2400 MHz.

Do tego zegar 4,1 GHz to bieda na tym procesorze. Jaka jest przyczyna tak niskiego OC- niewystarczające chłodzenie/wentylacja/inny czynnik? Jeśli komp ma jeszcze kilka lat podziałać, wypadałoby dołożyć do i7-mki. I-piątka to tylko 4 rdzenie/wątki, aktualnie w nowych grach to jest niewystarczająca ilość. Mając 8 wątków przy i7 jest wyższy komfort. Co prawda i7-4790k jest w absurdalnie wysokich cenach (900-1000 zł+), ale 4770k za 650-700 zł można wziąć.

Można też zmienić platformę, jednak to jest to kolejne generowanie kosztów. Premiera ryzenów serii 3000 już niedługo (czerwiec-lipiec 2019), warto chyba przekonać się o ich możliwościach lub liczyć obniżenie cen i5/i7 9-gen inteli. Aktualnie to chyba tylko i5-9400F jest w znośnej cenie (~750zł).

Nie boję się kart używanych, nawet brałem takie rozwiązanie pod uwagę. 1070Ti to świetna karta - zapewne mogłaby posłużyć w przyszłości na nowej platformie

Z ramem spróbuję coś pokombinować w UEFI, jak nie zapomnę to wrzucę tu wynik

Co do procesora - tak, od początku miałem problem z jego OC, najwyższa wartość przy sporym mieszaniu w napięciach to było 4.3GHz, lecz przy bardzo dużym obciążeniu po godzinie padał. Skończyło się na 4.1GHz bez problemów i bez zmiany napięć. Potężne chłodzenie Zalman CPU CNPS14X, jeśli dobrze pamiętam nazwę, jest na tym procesorze ale nie to chyba było problemem. Dawno się tego nie tykałem i może warto wrócić do tematu przy wymianie karty graficznej i kręceniu ramu(lub faktycznie jego wymianie).

Wymiana platformy całej to dopiero za dwa lata, choć wolałbym "małymi kroczkami" - najpierw wymiana karty graficznej, później reszty co automatycznie nie zaboli tak portfela

A co do detali - jestem fanem płynności i dużej liczby Hz monitora/TV, więc jakość < responsywność 

EDIT: Znalazłem pamięci: Crucial Ballistix SP DDR3-1600 SC - 4GB w dualu, Aida pokazuje 800Mhz, wszystko gra?

Edytowane przez AdrianAbdi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zależy na płynności, to z i7 będziesz miał ten komfort (w porównaniu do i5 - w niektórych grach, gdzie faktycznie więcej wątków pomaga, mogą być czkawki od procesora. Wymiana i5 (400-500 zł) na przykładowo i7 4770k (650-700 zł) nie powinna aż tak bardzo zaboleć w porównaniu do wymiany platformy (czy to amd czy intel). Wydajność haswelli, przynajmniej w sile jednego rdzenia/wątka, to poziom podobny do obecnych ryzenów. Na obecnym sprzęcie plus i7 spokojnie jeszcze 2 lata pośmigasz (moim zdaniem). Wymiana platformy (cpu, płyta, ram) na tą chwilę to mniej więcej ~1500-1600 zł.

Jeśli kręciłeś cpu bez zmiany napięcia, to nie dziwię się, że osiągnąłeś te 4,1 czy chwilami 4,3 GHz. Nie wiem, na ile płyta ustalała napięcie procesora, ale mógłbyś ręcznie to poustawiać przykładowo na pułapie 1,30-1,35V (spokojne bezpieczne napięcia) i sprawdzać zegary (mnożniki 43x, 44x, 45x, 46x itd) i stabilność. Chłodzenie Twoje swego czasu było dobre, powinno się spisać.

Nie bardzo rozumiem, co masz w końcu za pamięci - czy 8 GB 1333 (pierwszy post, nie wiem, w ilu kościach), czy 4GB w dualu (2x2) 1600, czy to jest źle zapisane 2x4GB. I czy znalezione to znaczy: znalezione w szafie i przełożone, czy odczytane parametry obecnego ramu z komputera? Aida pokazuje wynik częstotliwości ramu rzeczywisty (efektywny jest 2x, tj 1600, od nazwy ddr = double data rate).

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd polega na tym, że znalazłem opakowanie od 1333 goodram, ale jarnąłem się, że to z komputera który składałem kiedyś tam znajomemu.
Sprawdziłem w Aida i są to Cruciale 2x4GB (słownie dwie kości po 4GB pracujące w dual channel), niestety po ustawieniu ich na sucho i 'oczko' wyżej komputer nie wstaje(1833 czy 1866Mhz). Muszę pomanewrować napięciam. Gdzie znajdę jakieś kompendium wiedzy o podkręcaniu? Za wiele już nie pamiętam..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie! Zakupiłem 1070Ti od MSI, świetna karta, teraz dylemat z i7 Haswella, a zbieraniem na nową platformę na Ryzen 3 lub 4 generacji, czy po roku można to jakoś lepiej rozwiązać?
Procesor jaki mam faktycznie nie radzi sobie w wielu grach, szczególnie online, gdzie mam wiele ścin i zawieszek, a wykorzystanie na poziomie 90%
Ramu z resztą też 80% i jest nieprzyjemnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Co do karty to mam RTX2060 z 4690k 4,7GHz, ram:2x4GB@2400MHz i jest ok, ale nic ponadto bym nie brał do tego procka, a wszystko co słabsze na pewno ma sens. Osobiście gram w Fortnite i zysk wydał się minimalny po zmianie z GTX1060, ale zamiast grać na najniższych mogę odpalić efekty i cienie na średnie i grać, ale gra jest skopana i się tnie czego by nie robić i cienie zwiększają input lag. W związku z czym odpaliłem sharpening w panelu nvidii i AA na max w grze. W innych grach mogę ustawić po prostu wyższe ustawienia graficzne, a FPS pozostaje bez zmian trochę wyższy niż na 1060 na niższych ustawieniach. Rozdziałka 1080P. Jak się zastanowić to jakoś na poważnie jeszcze nie testowałem.

 

W dniu 29.03.2019 o 00:30, AdrianAbdi napisał:

Mój błąd polega na tym, że znalazłem opakowanie od 1333 goodram, ale jarnąłem się, że to z komputera który składałem kiedyś tam znajomemu.
Sprawdziłem w Aida i są to Cruciale 2x4GB (słownie dwie kości po 4GB pracujące w dual channel), niestety po ustawieniu ich na sucho i 'oczko' wyżej komputer nie wstaje(1833 czy 1866Mhz). Muszę pomanewrować napięciam. Gdzie znajdę jakieś kompendium wiedzy o podkręcaniu? Za wiele już nie pamiętam..

https://www.overclock.net/forum/5-intel-cpus/1411077-haswell-overclocking-guide-statistics.html

Przed zmianą taktowania czegokolwiek wszystkie napięcia musisz ustawić ręcznie, nic na auto, żeby płyta nie dowaliła napięcia z dupska i ci czegoś nie spaliła. Przy zwiększaniu taktowania płyta zwiększa często automatycznie różne napięcia poza bezpieczne wartości.

Co do OC pamięci to ustawiasz procesor na stock, wgrywasz memtesta na pendrive, ustawiasz 1,65V na ramie, zwiększasz taktowanie i testujesz ze 3 minuty. Jak dojdziesz do taktowania, które jest niestabilne to zwiększasz timingi albo możesz już z góry ustawić CL9-10-10, a ostatni timing zostawić (bo i tak to w końcu zrobisz). pierwszy ma największy wpływ na wydajność i stabilność każdy kolejny mniejszą zarówno na wydajność i stabilność, a ostatni ma wpływ marginalny na wydajność, a minimalny na stabilność. Możesz pójść na skróty i sprawdzić jakie OC innym ludziom się udało osiągnąć na tych kościach i próbować coś podobnego. Jak dojdziesz do taktowania, które się wydaje stabilne to zostawiasz na 20 minut memtesta, żeby się upewnić. Jak przejdzie test to odpalasz memtesta pod windows tyle razy ile masz rdzeni i żeby zająć go jak najwięcej i testujesz ze 2 dni. Jak nie będzie błędów to możesz wbić OC procesora i testować znowu obciążając i procesor i ram, a jak się wysypie to zwiększasz napięcie kontrolera lub input total, tak jak w linku. Jak już wszystko śmiga to możesz zrzucać napięcie ram, aż do utraty stabilności i dodać 0,1V.
U mnie Crucial gold coś tam 1600CL9-9-9 poszły na 2000CL9-11-10:27 1,57V. Na 2133 potrzeba było CL10, więc nie warto, a na 2400 nie działał nawet na 1,7V i CL11-13-13, choć sens byłby dopiero przy CL10. Podobno RAM powinien spokojnie dać radę działać na 1,7V, ale przynajmniej u mnie powyżej 1,65V nie było żadnej różnicy, no i 1,65V wytrzyma każdy DDR3, a 1,7V jedynie podobno no i kontroler też po dupsku dostaje.

Po OC może się okazać, że będziesz też musiał oprócz kontrolera dovoltować też lekko rdzenie procesora.

Był też przelicznik żeby na szybko przeliczyć, które ustawienie będzie miało najlepszą wydajność, ale już nie pamiętam. Zawsze możesz zapuścić super pi i testować, które ustawienie jest najszybsze.

Co do liczenia to wzoru nie znalazłem, ale ta strona wydaje się liczyć to o czym mówię i wyniki mają sens(im mniej tym lepiej), tym kalkulatorem możesz łatwo policzyć jakie taktowanie musiałbyś osiągnąć, by zwiększenie CL miało sens i nie marnować czasu na testowanie czegoś co i tak będzie wolniejsze:
https://notkyon.moe/ram-latency.htm

Link do memtesta pod windows:
https://hcidesign.com/memtest/

Tu masz link do moich rozkmin jak robiłem oc pamięci, może ci się przydać:


Co do wymiany 4690k na i7 pod tę samą płytę to jest bez sensu, chyba że za grosze. OC pamięci jeśli nadal śmigasz na 1600 zrobi diametralną różnicę. Zmiana na ryzena 3600 pochłonie kupę kasy, a zysk będzie nijaki.

Co do przycinania to wypróbuj też ten program, są ludzie co mają przycinki nawet na 9700k z rtx2080 i im pomaga:
https://www.wagnardsoft.com/forums/viewtopic.php?t=1256

Kolejna sprawa to dziury w intelu i ich łatanie.
Mi dużo zmieniło wykasowanie pliku z folderu windows: mcupdate.GenuineIntel.dll, ale wcześniej zaktualizowałem BIOS, by procek miał mikrokod 24, najnowszy stabilny. Plik ten powoduje wczytanie mikrokodu do procesora przy starcie systemu, a w tamtym czasie wczytywał się 25, który jest zabugowany.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za obszerną wiadomość, w weekend do tego przysiądę. Co do ramu znalazłem informacje, które mówią, że ciężko się podkręca je, a jeśli się uda to rezultat nie współmierny. Innymi słowy kości nie do kręcenia, ALE zobaczę wg tego co pisałeś, czy faktycznie.

Bios update robiłem dwa dni temu do najwyższej wersji jaką znalazłem (z 2015 roku)

Za co odpowiada plik mcupdate.GenuineIntel.dll?

Co do i7 Haswell to faktycznie nieopłacalny biznes, zdążyłem to sprawdzić do tej pory..

Czemu mówisz że Ryzen 3600 to "zysk nijaki", co miałeś na myśli?

OC procesora wg poradnika z purepc idzie na 4.3 i ani 'grama' więcej.. Też zobaczę w weekend ;)

EDIT: Po usunięci pliku z katalogu System32 rewizja procesora z 25 wskoczyła na 19, jak i czy zrobić aby była 24?

Edytowane przez abdi
dodanie zapytania odnośnie pliku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...