Skocz do zawartości
St.Anger

Intel S5000XVN znikająca macierz RAID0 po pierwszym restarcie instalatora Windows 10

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem poproszony o zajęcie się modernizacją stacji roboczej wyposażonej w płytę główną Intel S5000XVN. Pierwotnie na tej stacji były 2 macierze RAID0 utworzone poprzez ESRT2, pierwsza składała się z 2 dysków Samsung 830 250 GB, druga z 4 HDD WD. Całość pracowała pod kontrolą Visty x64. Chciałem pozbyć się macierzy utworzonej z HDD, dołożyć 2 dyski SSD i utworzyć macierz RAID0 z 4 dysków SSD i na tej macierzy postawić Windows 10 pro (1809). Podczas uruchamiania komputera po skonfigurowaniu RAID0 przed wejściem do instalatora Windows ESRT2 wyświetla wszystkie dyski i pokazuje, że macierz jest online. Jednak po pierwszym ponownym uruchomieniu komputera podczas instalacji Windows macierz znika, ESRT2 wyświetla tylko dostępne dyski bez żadnej macierzy. Po wejściu w konfigurację macierzy wygląda to tak, jakby macierz została po prostu usunięta. W pierwszej chwili pomyślałem, że bateria na płycie głównej jest już do wymiany, ale pomiar multimetrem wykazał 2,97 V, więc nie ma się czego czepić. Pomyślałem więc, że źle konfiguruję macierz, ale robiłem wszystko zgodnie z instrukcją dostępną na stronie:

https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/support/articles/000007256/server-products.html

Podobnie sytuacja wygląda przy próbie zainstalowania systemu przy ustawionym trybie AHCI. Do czasu pierwszego uruchomienia komputera jest ok, po ponownym uruchomieniu w menu boot brak jest jakiegokolwiek dysku. Jedynie ustawienie trybu IDE pozawala na zainstalowanie systemu z sukcesem.

W obydwu przypadkach próbowałem w instalatorze wskazać sterowniki do RAID lub AHCI Intela, choć instalator bez problemu wykrywał dyski nawet bez nich. Nic to nie dało.

Pozostałe podzespoły komputera:

2 x Xeon E5410

8 x 4 GB RAM FB-DIMM DDR2 667 MHz

Quadro K4000

Płyta S5000XVN ma ku mojemu zaskoczeniu ma bardzo ubogi w opcje BIOS, nigdzie nie mogę znaleźć opcji zmiany trybu bootowania, przez co mam też problem z wyjściem DVI-D na karcie graficznej - Quadro K4000 nie ma EFI rom, więc mam tylko sygnał analogowy po przejściówce DVI-D - D-sub.

 

Edytowane przez St.Anger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ma SATA 2.0 i udało mi się uruchomić dyski w AHCI. SSD-Z pokazuje że trim jest włączony. Choć teraz przyszło mi do głowy, że mogłem jeszcze sprawdzić poleceniem fsutil. Niebawem będę u kumpla i sprawdzę tą komendą.

Generalnie nie udało mi się uruchomić RAID na płycie, ale znalazłem obejście. Na jednym dysku zainstalowałem Windows, a pozostałe 3 spiąłem w RAID pod Windowsem. Po zainstalowaniu sterowników SATA AHCI dedykowanych do tej płyty transfer w odczycie sekwencyjnym wyniósł ok 750 MB/s, tyle, że po kilkunastu sekundach cały system się zawiesił, a po restarcie musiałem resetować system do ustawień początkowych, bo tylko to zadziałało. Na uniwersalnym sterowniku Windows wszystko działa, ale transfer wynosi ok. 550 MB/s. Musiałem już oddać komputer znajomemu i nie sprawdziłem jaki ma rozmiar paska, ale domyślnie pewnie będzie 64 kB. Przy okazji, Czy w Windowsie można zmienić rozmiar paska?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...