Skocz do zawartości
WR4TH

Wadliwe porty SATA w płycie głównej?

Rekomendowane odpowiedzi

Siemano,

Mam pewien problem z moją płytą główną, otóż po formacie i reinstalce Windowsa mój napęd DVD po prostu przestał działać. Fizycznie napęd "chodzi" bez problemu, po prostu jest niewykrywalny w systemie... Po dłuższe inspekcji postanowiłem odłączyć napęd od płyty głównej (mój model to Gigabyte Z170X UD3), a następnie podłączyłem do innego portu SATA, do którego mam podłączony aktualnie SSD. DVD pojawił się w systemie, co oznacza że napęd sam w sobie działa. Oprócz SSD, DVD, w porcie obok podpięty jest HDD. Po sprawdzeniu pozostałych portów SATA i małej przekładance kabli okazało się, że sposród 6 dostępnych wejść SATA, tylko dwa są wykrywalne w systemie, więc na tę chwilę muszę obejść się bez DVD. Załączam zdjęcie jak to mniej więcej wygląda

                                                                                                                                        IMG-2686.thumb.JPG.f095abdd5be83c689b3182408b4acb25.JPG

Tutaj moje pytanie, czy możliwe jest, że pozostałe 4 porty po prostu nie działają? Da się to jakoś naprawić? Chciałbym korzystać z 3 urządzeń, a nie decydować się tylko na dwa i odłączać/zamieniać kable. A może to kwestia BiOSA? Wszystkie sterowniki aktualne. Z góry dzięki.

Edytowane przez WR4TH
sprostowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co masz wpięte w PCI i czy masz dodatkowo dysk M2 ? A ,może masz raid ?

Odszukaj w biosie opcje zaznaczone czerwonymi strzałkami - i pokaż co tam masz

obraz.thumb.png.0e35cd4e2fbe97344fc536edabe2e144.png

I zrób zrzut ekranu menadżera urządzeni

Edytowane przez helios128

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji płyty jest wszystko opisane.

Z tego co piszesz, wygląda na to, że M2 masz wpięty w porcie M2D_32G, który wyłącza SATA 0,1,2,3, dlatego zostają Ci tylko 2 z numerami 4,5. Przełóż dysk M2 w drugie złącze (M2A_32G) wtedy będziesz mieć dostępne wszystkie 6 portów SATA.

Edytowane przez michalmx0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...