Skocz do zawartości
Nefriz

Instalacja Windows 10 na dysku M2 NVMe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedawno złożyłem nowy komputer z dyskiem M2 NVMe i nie wiem jak poprawnie zainstalować na nim Windowsa 10. Próbowałem instalować normalnie jak na zwykłym dysku SSD, ale po instalacji system nie bootuje. W BIOSie dysk jest normalnie wykrywany przez płytę główną. Dysk to Corsair MP510 240GB, a płyta MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2019 o 21:57, FxJ napisał:

Przygotuj obraz ISO systemu przez rufusa do instalacji w trybie UEFI.

Zrobiłem to i dzieje się to samo co przy normalnym obrazie zrobionym Microsoft Creation Tool.

 

@radiergummi Nie jestem pewny czy dobrze to robię. W opcjach Boot zmieniłem tylko Boot mode select na UEFI. Tak jak na screenie poniżej, z tym że u mnie ta opcja nie jest szara i można ją normalnie zmieniać.index.php?action=dlattach;topic=268044.0

Edytowane przez Nefriz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalka Win 10 ma już stery pod NVME. 

 

Przed rozpoczęciem instalki odłącz wszystkie dyski HDD/SSD i nawet DVD jak masz. Zostaw tylko ten pod NVME.

Po zainstalowaniu Windowsa i pierwszym uruchomieniu system dopiero podłącz resztę dysków/napędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ISO masz uszkodzone? W najnowszym Rufus 3.5 w polu wyboru obrazu masz opcje pobrania ISO. Wybierasz 10 i powinieneś pobrać plik o nazwie: Win10_1809Oct_Polish_x64.iso

Potem wybierasz schemat partycjonowania na GPT i nagrywasz pliki. Nic więcej.

rufus.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy masz tak ustawione przed instalacją w Biosie:MSI_SnapShot.thumb.png.e007c415d84212fbbf3446ee1c3b947d.pngChodzi o Windows 10 WHQL support na Uefi.

A i bardzo ważna rzecz. Przed instalacją przy wyborze dysku partycji jeśli są jakieś partycje to trzeba je usunąć i NIE TWORZYĆ NOWYCH tylko kliknąć dalej. Instalator sam sobie poradzi.

Bo ja zrobiłem tak:

1.  Włączenie powyższej opcji na UEFI.

2. Odpięcie wszystkich innych urządzeń dysków ze złączy sata.

3. Odpalenie instalatora z USB.

4. Pierwsze uruchomienie. Shut down.

5. Podpięcie dysków urządzeń pod sata.

6. Odpalenie i od razu do Biosu żeby tylko z M.2 Pcie bootował

MSI_SnapShot_00.thumb.png.2e23f473db32de633c70329d57621c72.png

7. I działa u mnie bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boot mode wygląda u mnie tak.K8MJ72S.png

 

Nie mam możliwości ustawienia tej pierwszej opcji na UEFI, ale próbowałem z enabled i nic to nie pomogło, jedyna różnica to to że instalator Windowsa odpalał się w dużo lepszej rozdzielczości.

TBTlKG8.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli masz ustawione Windows 10 WHQL Support na enabled to teraz musisz od nowa zrobić instalację Windy.

Odpinasz dyski. Uruchamiasz kompa dalej instalatora i podczas wyboru dysku usuwasz wszystkie partycje z dysku M.2. Następnie klikasz "Dalej" bez tworzenia żadnych partycji.

 

I tak gwoli ścisłości pokaż screena z ustawieniami z Rufusa przed wykonaniem pendraka butowalnego z instalatorem.

A i uaktualnij bios płyty. Może pomoże.

U mnie poszło za pierwszym razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a że tak odgrzeje ten temat - jeśli instaluje się system na dysk ssd m2 a później w zarządzanie dyskami podzieli się ten dysk na partycję to jest to pewne że dysk sie wysypie? Bo właśnie jestem w takiej sytuacji, zainstalowałem system na m2 240gb na systemowej partycji zostawiłem sobie 100GB a drugą partycję 120GB i po tym jak instalowałem sterowniki to przy ponownym uruchomieniu kompa już nie wstał system i wywalało mnie do biosu z 4 sygnałami z biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tyr83 napisał:

Nie widze najmniejszego sensu dzielic tak malego dysku na partycje, strata miejsca (troche wolnego na 1 partycji, troche na drugiej, a moglbys to miec zagospodarowane)

sto procent racja niestety ale ktoś cię minusuje

[bym napisał że to jakaś komputerowa ameba ale pewnie poskarży się moderatorowi a ten ze strachu pewnie spanikuje]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tyr83 napisał:

Nie widze najmniejszego sensu dzielic tak malego dysku na partycje, strata miejsca (troche wolnego na 1 partycji, troche na drugiej, a moglbys to miec zagospodarowane)

No rozumiem, dlatego jednak zostałem przy całej partycji. Tak dla potomnych: używałem do aktualizacji programu DriveRevive bo wg mnie jest to najszybszy sposób i instalacje sterowników zaraz po formacie i w momencie kiedy aktualizuje sterowniki do magazynu typu NVME i prosi mnie o restart to system już nie wstaje. Co więcej przy restarcie bios puszcza 4 sygnały co oznacza nie podpięty podzespół w budzie... Zrobiłem tak 3 razy ( 3 razy stawiałem windowsa bo nie wiedziałem dlaczego tak się dzieje ) aż zauważyłem, że przy aktualizacji tego sterownika odpowiedzialnego za ssd m.2 powodem były takie anomalie. Pominąłem aktualizacje tego sterownika i komp śmiga normalnie. System postawiony na ssd m.2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Prosze o pomoc mam nowy komputer przy pierwszej próbie uruchomienia wyskakuje taki komunikat . Jak władam pendrive z windowsem i chce zainstalować to nie mogę wybrać dysku bo go nie widzi ale jak daje przeglądaj w poszukiwanie plików to widać ze jest jedna partycja z windowsem . Proszę o pomoc 

5439B7D8-8FEF-406A-8D1F-223A2A57A1A3.jpeg

F4384E40-0C20-4703-B0D2-AE816E7845EA.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brakuje sterownika do kontrolera.
Ściągnij RST-F6FLOPPY i wypakuj na pendraka z instalką Windowsa:
https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/download/743985/intel-rapid-storage-technology-driver-for-windows-11-for-intel-nuc-12-enthusiast-kit-mini-pc-nuc12sn.html

Edytowane przez Jankes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...