Jump to content
Nefriz

Instalacja Windows 10 na dysku M2 NVMe

Recommended Posts

Witam, niedawno złożyłem nowy komputer z dyskiem M2 NVMe i nie wiem jak poprawnie zainstalować na nim Windowsa 10. Próbowałem instalować normalnie jak na zwykłym dysku SSD, ale po instalacji system nie bootuje. W BIOSie dysk jest normalnie wykrywany przez płytę główną. Dysk to Corsair MP510 240GB, a płyta MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon. 

Przygotuj obraz ISO systemu przez rufusa do instalacji w trybie UEFI.

W dniu 29.03.2019 o 21:57, FxJ napisał:

Przygotuj obraz ISO systemu przez rufusa do instalacji w trybie UEFI.

Zrobiłem to i dzieje się to samo co przy normalnym obrazie zrobionym Microsoft Creation Tool.

@radiergummi Nie jestem pewny czy dobrze to robię. W opcjach Boot zmieniłem tylko Boot mode select na UEFI. Tak jak na screenie poniżej, z tym że u mnie ta opcja nie jest szara i można ją normalnie zmieniać.index.php?action=dlattach;topic=268044.0

Edited by Nefriz

Przy uruchomieniu komputera wybieram z czego ma bootować wciskając F11 wiec to bez znaczenia chyba, zresztą to nie jest screen z mojego komputera, u siebie mam 1 UEFI Hard Disk 2 UEFI USB Key reszta disabled.

Sterownik do NVME dodajesz do instalki?

• Upvote 1

Instalka Win 10 ma już stery pod NVME. 

Przed rozpoczęciem instalki odłącz wszystkie dyski HDD/SSD i nawet DVD jak masz. Zostaw tylko ten pod NVME.

Po zainstalowaniu Windowsa i pierwszym uruchomieniu system dopiero podłącz resztę dysków/napędów.

Może ISO masz uszkodzone? W najnowszym Rufus 3.5 w polu wyboru obrazu masz opcje pobrania ISO. Wybierasz 10 i powinieneś pobrać plik o nazwie: Win10_1809Oct_Polish_x64.iso

Potem wybierasz schemat partycjonowania na GPT i nagrywasz pliki. Nic więcej.

rufus.jpg

A jak masz tego pena wsadzonego to bootuje?

Wtedy bootuje tylko z pena i chce się instalować od nowa, kiedy nacisnę F11 żeby wybrać z czego ma bootować dysku SSD nie ma na liście.

Czy masz tak ustawione przed instalacją w Biosie:MSI_SnapShot.thumb.png.e007c415d84212fbbf3446ee1c3b947d.pngChodzi o Windows 10 WHQL support na Uefi.

A i bardzo ważna rzecz. Przed instalacją przy wyborze dysku partycji jeśli są jakieś partycje to trzeba je usunąć i NIE TWORZYĆ NOWYCH tylko kliknąć dalej. Instalator sam sobie poradzi.

Bo ja zrobiłem tak:

1.  Włączenie powyższej opcji na UEFI.

2. Odpięcie wszystkich innych urządzeń dysków ze złączy sata.

3. Odpalenie instalatora z USB.

4. Pierwsze uruchomienie. Shut down.

5. Podpięcie dysków urządzeń pod sata.

6. Odpalenie i od razu do Biosu żeby tylko z M.2 Pcie bootował

MSI_SnapShot_00.thumb.png.2e23f473db32de633c70329d57621c72.png

7. I działa u mnie bez problemu.

Boot mode wygląda u mnie tak.K8MJ72S.png

Nie mam możliwości ustawienia tej pierwszej opcji na UEFI, ale próbowałem z enabled i nic to nie pomogło, jedyna różnica to to że instalator Windowsa odpalał się w dużo lepszej rozdzielczości.

TBTlKG8.png

No to jeśli masz ustawione Windows 10 WHQL Support na enabled to teraz musisz od nowa zrobić instalację Windy.

Odpinasz dyski. Uruchamiasz kompa dalej instalatora i podczas wyboru dysku usuwasz wszystkie partycje z dysku M.2. Następnie klikasz "Dalej" bez tworzenia żadnych partycji.

I tak gwoli ścisłości pokaż screena z ustawieniami z Rufusa przed wykonaniem pendraka butowalnego z instalatorem.

A i uaktualnij bios płyty. Może pomoże.

U mnie poszło za pierwszym razem.