Skocz do zawartości
Karchtet

Komputer i Monitor ~9000-9500

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem wymiany mojego laptopa na PCta.

Przeglądałem regularnie forum i portal, zerkałem na polecane zestawy na marzec, jednak mimo to pewniej się poczuję jeżeli dostanę odrobinę osobistych rad. Chociaż ten zestaw za 7,7k wygląda bardzo sensownie na moje niewprawne oko.

Komputer ma służyć wyłącznie graniu w gry i oglądaniu filmów. Nie programuję, szansa bym się zebrał za podkręcanie jest bardzo mała. Typowy fun machine na czas po pracy.

Poza PieCykiem potrzebuję jeszcze monitora, oraz karty sieciowej WI-FI .  Skłaniałbym się też z zakupem na morele i złożeniem przez ichni zespół.

Ah, zapomniałbym, planuję dokonać zakupu najpóźniej do czwartego kwietnia.

Edytowane przez Karchtet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/trv5iqtwh

A taki bym PC wziął w tej cenie, może dysk wystarczy Ci 500GB, to już będzie z 300 zł w kieszeni, płyta ma już wbudowany moduł wi-fi. Można jeszcze zaoszczędzić z 200 zł wybierając chłodzenie powietrzne, choć polecam te AIO, nic nie blokuje slotów RAM i ładniej wygląda. Obudowy nie polecam, bo to kwestia subiektywna, komputer można równie dobrze włożyć do budy za 300 jak i 600 zł.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, ale 9500zł to mój maks jaki mogę przeznaczyć na całość, a to już podchodzi pod 10k nowych złotych polskich. Plus  dopytam, w X-komie składają również zestawy?

Edit: Z resztą właśnie jak skończyłem pisać ten komentarz cena monitora wróciła do regularnej.

Edytowane przez Karchtet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karchtet

https://www.x-kom.pl/lista/nu8lj2otx

Może coś takiego? Opierałem się na tym, żeby zostać przy tym RTX 2080, ale równie dobrze można dołożyć do i7 i wziąć RTX 2070, ta opcja byłaby lepsza pod przyszły upgrade, ale jeśli chodzi o największą wydajność teraz, to lepiej wziąć tego RTX 2080. Jeden dysk na system 240GB i drugi 500GB na gry, to zawsze można bez problemu dokupić w przyszłości. Zmieniłem na chłodzenie powietrzne, płytę zostawiłem bo ma WI-FI.

Jeśli częściej grasz w jakieś gry jednoosobowe niż sieciówki, BF itd. to może weź monitor 144Hz, a jak bardziej single, rpg to wystarczy 75Hz. I jak chcesz jeszcze oszczędzić na tym zestawie, to po prostu zrezygnuj z tej karty i weź RTX 2070 (wtedy na pewno 75Hz, bo w 144Hz w 1440p raczej nie podoła).

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zastanowiłem i poczytałem co napisaliście i stwierdziłem, że jestem w stanie delikatnie przekroczyć pierwotny budżet do około tych 10k. Co do gier głównie grałem do tej pory w starsze tytuły a najnowszą grą poza indykami było GW2. Teraz chętnie wypróbowałbym trochę innych tytułów, głównie singlowych.

Nadawałoby się?
Jest to praktycznie pierwszy zestaw w taniej budzie, z pierwszym monitorem i mniejszym dyskiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@FxJ Co w nim takiego fajnego w porównaniu do Acera 1000 zł tańszego z identycznymi parametrami? Pytam z ciekawości, bo może faktycznie ma jakąś super polecaną matrycę. Bo tak na pierwszy rzut oka, ma tylko światełka. Chodzi tylko o ten HDR? Warto za to zapłacić 1k więcej?

 

Ps. No i obudowa z plexi, żeby się rysowało + masą slotów na HDD, których pewnie w ogóle nie użyje? Skąd takie zamiłowanie do polecania użytkownikom takich wielkich obudów do grania. To jest format dla ludzi, którzy chcą pracować, mieć 4 dyski spięte razem itd. a nie dla zwykłego ATX z jedną kartą graficzną i SSD.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karchtet Ja lubię składać sprzęt, nie korzystałem z takich usług, więc ciężko mi się wypowiadać. Jeśli nigdy nie grzebałeś sam przy PC, to może jednak warto zapłacić te kilkadziesiąt zł. Nie jest to nic czego nie ogarniesz po 2 filmikach na youtube, ale jednak trochę lipa uczyć się składania na sprzęcie za 10k.

Ogólnie ciężko jest coś zepsuć i źle włożyć, wszystko jest tak wycięte, że prawie niemożliwym jest źle wsadzić gdzieś wtyczkę itd. Byle przy wkładaniu procka nie zrobić czegoś głupiego i nie pokrzywić jakiś pinów, ale to też trzeba się postarać, żeby to źle zrobić.

I ogólnie jest to bardzo miłe doświadczenie, choć zawsze trochę stresujące, gdyby nie samodzielne składanie komputera, to chyba bym się tak z niego nie cieszył, ale każdy lubi co innego xd

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Karchtet napisał:

... czy lepiej samemu poszperać w sieci i złożyć samemu?

Samemu. Nie musisz szperać w sieci, wszystko jest w instrukcji płyty głównej gdzie , co i jak podłączyć  oraz w instrukcjach pozostałych podzespołów.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopytam ponownie czy zestaw by działał, bo w sumie lista niemal ta sama acz sklep i dysk ssd inny.

Klik do moreli

Jeżeli wszystko by działało to kupię tam gdzie po promocjach/zniżkach wyjdzie mnie taniej.

Co zaś tyczy się grzebania w PC ostatni raz robiłem to jako nastolatek, więc chyba zdecyduję się być wygodny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2019 o 19:31, Karchtet napisał:

Witajcie, od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem wymiany mojego laptopa na PCta.

Przeglądałem regularnie forum i portal, zerkałem na polecane zestawy na marzec, jednak mimo to pewniej się poczuję jeżeli dostanę odrobinę osobistych rad. Chociaż ten zestaw za 7,7k wygląda bardzo sensownie na moje niewprawne oko.

Komputer ma służyć wyłącznie graniu w gry i oglądaniu filmów. Nie programuję, szansa bym się zebrał za podkręcanie jest bardzo mała. Typowy fun machine na czas po pracy.

Poza PieCykiem potrzebuję jeszcze monitora, oraz karty sieciowej WI-FI .  Skłaniałbym się też z zakupem na morele i złożeniem przez ichni zespół.

Ah, zapomniałbym, planuję dokonać zakupu najpóźniej do czwartego kwietnia.

Jeśli chodzi o mnie to z osobistych rad...
MONITOR: Po pierwsze omijaj matryce TN. To zło, zwłaszcza w 27 calach, może w mniejszych kąty są do przegryzienia ale sam miałem topowy model Benq w 27 calach 144Hz i zawsze 1/3 ekranu w ciemnych scenach była bardzo nieczytelna. Dodatkowo najczęściej to matryce wyprane z kolorów, więc jak nie chcesz się przejechać omijaj TN.
Matryce IPS są niezłe ale znów zbyt prześwietlone w czerni i zwyczajnie nawet w najdroższych konstrukcjach świecą po rogach.
Moim złotym środkiem jest matryca VA, najlepiej 144Hz (z OC do 165Hz), dobra czerń i w nowszych konstrukcjach nie ma już praktycznie smużenia.

SKRZYNKA: Tutaj musisz postawić na dobry zasilacz, jeśli grasz to mocne gpu i procek który go nie będzie ograniczał...
Niby to jasne ale nie jest tak prosto jak się wydaje na pierwszy rzut oka, bo ogranicza Cię budżet.
ZASILACZ : Najlepiej byłoby wrzucić od razu Seasonica Focus Gold bo obecnie nie mają sobie równych na rynku ale cenowo też dosyć wysoko stoją. Tak więc to na co powinieneś zwracać uwagę przy doborze jednostki zasilającej to standard, nie schodź poniżej 80 plus gold. Niby teraz nawet słabe jednostki mogą dostać ten certyfikat ale może on średnio zagwarantować Ci że albo będzie to sprzęt na japońskich kondensatorach albo chociaż na Teapo. Wszytko możesz przeczytać zresztą w opisach sprzętu. Przykładowo :

https://www.morele.net/zasilacz-modecom-500w-oem-mc-500-g90-773900/
https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-l2-v2-550w-spc139-774136/

To co Ciebie powinno interesować oprócz tego z czego jest wykonany zasilacz to zabezpieczenia jakie ma. Im więcej tym lepiej. OPP;OVP;SCP;SIP o tym wszystkim możesz sobie poczytać w opisach. Kolejna rzecz która ostatnio stała się niejako standardem to konwerter napięć DC-DC, który precyzyjnie reguluje napięcia. No i jeszcze warto sprawdzić tabliczkę znamionową i obciążalność linii 12V... suma 12xobciążalność w A da Ci wynik jakim możesz obciążyć daną jednostkę. Przykładowo dla tego Silentium 550W w goldzie 12Vx44A=528W... i ten zasilacz maksymalnie tyle z siebie da. To takie podstawy.

Wybierz sobie GPU a później do niego odpowiednie CPU i płytę główną oraz resztę pierdół. Jak przekroczysz budżet to zejdź stopień niżej z GPU... a na koniec dobierz sobie pod to wszystko zasilacz...
Jednym z lepszych kalkulatorów który Ci pomoże w doborze jest ten:
https://outervision.com/power-supply-calculator

CPU... tutaj chciałbym abyś nieco nie demonizował jak co poniektórzy jednych czy drugich twórców procesorów. Zarówno intel ma dobre jednostki jak i AMD, a ten ostatni nie dosyć że dogonił intela to jeszcze ma bardzo dobre oferty cenowe.. No i w przyszłości jak będziesz zmieniał procesor nie musisz wymieniać też płyty głównej, w przypadku intela w większości przypadków zmiana płyty jest wymuszana...

Jak wybrać procesor ? To bardzo proste. W dzisiejszych czasach masz masę porównań i testów. Wystarczy wpisać na YT lub google np. 6700K vs  9700K lub 6700K vs R5 2600 i już masz filmiki i porównania.  No i tutaj nasuwa się dla Ciebie pytanie. Czy jesteś w stanie dla 10-20 fpsów zapłacić za platformę 3000zł zamiast 1000zł...
Taki R5 2600 który ma 6 rdzeni 12 wątków przykładowo dogania w grach 6700K z 4 rdzeniami i 8 wątkami, a niejednokrotnie w innych zadaniach z większą ilością rdzeni go przewyższa. Przy czym należy pamiętać że 6 rdzeni staje się coraz bardziej popularne, i ten ryzen jest bardziej przyszłościowy bo jak wyjdą gry wykorzystujące 6/12 jajek to 4/8 dostaną za swoje. Porównując jednak obu producentów to 6rdzeni i 12 wątków od intela kosztuje mniej więcej 1350zł a u AMD około 700zł, przy czym za chwilę mają wyjść ryzeny 3000 a tam zapowiedzieli 6/12 za 450zł... Na plus przy wyborze AMD wypada jeszcze chłodzenie. W Ryzenach boxowe nie jest tak dokuczliwe jak te intelowskie. Można powiedzieć nawet że dają radę i są w miarę ciche, a nawet świetnie wyglądają.

PŁYTA GŁÓWNA: Tutaj zależy co wybierzesz. Jeśli będzie to intel to zwyczajnie szukasz po chipsecie który obsłuży twojego procka a później wybierasz co Ci potrzeba. ATX czy mini ATX, M2 itd... W przypadku AMD i ryzenów to warto wspomnieć o jednym ciekawym rozwiązaniu które przychodzą wraz z chipsetami X470,X399 i B450, mianowicie o technologii StoreMi. Dzięki tej technologii i połączeniu dysku SSD z HDD twój dysk HDD będzie miał prędkości praktycznie takie jak SSD, beż żadnych ograniczeń... Kuszące mieć dysk 4TB o szybkości SSD M2 PCIE... Polecam ten materiał:

 

Edytowane przez bahus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, FxJ napisał:

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/4ab896803

Lepsza matryca (10-bit), regulacja wysokości w standardzie, jako dodatek, USB 3.0 z fast charge i DisplayHDR 400.

 

 

Jakiś tydzień temu kupiłem go córce, i warty jest każdego grosza. Fajny moniek z HDR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karchtet jest ok, ewentualnie można wziąć obudowę inną, żeby wstawić chłodnice na top, np. Silentium armis 7 z tańszych, do przodu też da się wstawić bez problemu naturalnie i jak coś to dokup sobie jeden wentylatorek żeby mieć np. 1 z tyłu 2 na górze i chłodnica na przód jeśli weźmiesz tego phanteksa

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, FxJ napisał:

Przykład 256GB SSD i 3072GB HDD - jejku aż 8,33 % danych będzie szybciej odpalane z SSD. Intel Optane i SSHD się nie sprawdziło i to też nie będzie . Wpierw proponuję zapełnić 4x większą ilością danych dysk HDD niż pojemność SSD :)

 

Ojciec roku (2019)

A z czym masz tu problem ? Na monitor dla młodej odkładane było już kilka ładnych miesięcy, a co do AMD StoreMi to zerknij sobie lepiej na filmik od Piotra nim ocenisz... dla mnie akurat świetna sprawa. To nie optane.

BTW... Zazdrość dupę ściska ???

Edytowane przez bahus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, FxJ napisał:

Kolega nie doszukaj się ironii ani złośliwości tam gdzie ich nie ma, skoro widzisz że samemu też go polecałem jako lepszy.

Co do Liptona to nie muszę sprawdzać pół roku temu widziałem testy innych portali/youtuberów. Polecam porównać z art. o Intel Optane na konkurencyjnym portalu zaczynającym się na ITH...

Ja niczego się nie doszukuję. Zwyczajnie Ty go zaproponowałeś... z jakiegoś powodu, a ja mam go w domu i również się pod tym podpisałem. Chyba bardziej to miarodajne mieć sprzęt o którym mowa i się wypowiedzieć. Co do Optane czy AMD SmartMi to chyba warto wiedzieć o tych funkcjach decydując się na nową platformę, tym bardziej że dotyczy to raczej wybranych chipsetów. Ja o SmartMi akurat nie wiedziałem a o Optane już tak, zwyczajnie aż tak bardzo nie było o tym trąbione. Sam trafiłem na temat głównie przez przypadek jako właściciel płyty z B450, którą zresztą niedawno zakupiłem. Ja widzę w tym potencjał, bo ile byś nie grał czy nie używał systemu to 500GB SSD na 2TB czy 3TB talerzowego dysku przy normalnym użytkowaniu przez gracza powinny spokojnie starczyć a wykorzystanie przestrzeni dysku SSD o ile mi wiadomo dobierane jest dynamicznie i te dane z których nie korzystałeś w dalszym odstępie czasu zostaną zastąpione przez nowsze częściej używane pliki. Zwykle u szarego Kowalskiego jest to kilka gier, jakieś użytki pokroju firefoxa (o ile tych ostatnich nie wrzuciłeś już na dysk ssd systemowy). W sumie po to to jest. Nie ma zastąpić talerzówki ale sprawić że korzystanie nawet z takiego 3TB dysku będzie choć w części tak przyjemne jak z SSD. I może nie musisz tego filmiku oglądać bo Ci to urąga, ale warto było chociaż o niego zahaczyć i zerknąć o czym on mówi a nie szukać problemów u kolesia który tutaj wchodzi żeby komuś też pomóc i przy okazji potwierdza Twoje zdanie...

Edytowane przez bahus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...