Skocz do zawartości
Pablo01

Upgrade czy nowy zestaw?

Rekomendowane odpowiedzi

Mój obecny zestaw ma już ponad 8lat

Asus M4A87TD Evo

AMD Phenom II X4 Black Edition 955

NVIDIA GeForce GTX 460

8GB RAM

Pytanie czy jest sens wymieniać pojedyncze elementy czy zmienić cały zestaw? Interesuje mnie tylko płynne wyświetlanie filmów w 4k, z gier praktycznie nie korzystam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na filmie powyżej widać na starym GPU jest obciążenie 100% przy odtwarzaniu 4k. U mnie GPU-Z pokazuje 10% natomiast obciążenie procesora 100%. Pytanie czy mój GTX 460 nie obsługuje jakiś instrukcji i jego pracę przejmuje CPU i stąd takie obciążenie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wiadomo że karty Nvidii dają mniejszy narzut na procka.GTX 460 to już dość leciwa karta.Nie pamiętam jak to było z moją sztuką ale twoja jest wersji 1 GB?Na pewno GT 1030 ma 2 GB varamu i nowsze sterowniki więc to też może mieć znaczenie.Ale to moja opinia nie poparta własnym doświadczeniem :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślałeś o takim rozwiązaniu z APU ?
https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-2400g-3-6ghz-4mb-yd2400c5fbbox-979762/
Do tego płyta za 300zł i po sprawie. A w przyszłości zawsze coś na mobasie z B450 możesz posadzić nowszego, wydajniejszego procka. A tutaj zarówno pograsz jak i pooglądasz.

Edytowane przez bahus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, bahus napisał:

A myślałeś o takim rozwiązaniu z APU ?
https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-2400g-3-6ghz-4mb-yd2400c5fbbox-979762/
Do tego płyta za 300zł i po sprawie. A w przyszłości zawsze coś na mobasie z B450 możesz posadzić nowszego, wydajniejszego procka. A tutaj zarówno pograsz jak i pooglądasz.

Rozumiem, że to proce z zintegrowaną grafiką co sprosta 4k. Tylko do tego pewnie musiałbym wymienić też kości ram?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedłbym w to co proponuje Bahus lub w ciut słabszą wersję czyli Ryzen 2200G. Ogółem 8 letni komputer, nie podałeś modelu i marki zasilacza nie wiemy zatem "co" tam właściwie siedzi, równie dobrze może ci twój aktualny komp pociągnąć jeszcze miesiąc czy nawet pół roku, ale może też "paść" z dnia na dzień.

Ryzen 2200G - 425zł
Płyta - ok 280zł
RAM - ok. 240zł
Zasilacz Silentium 450W - 129zł

Ale na twoim miejscu poszedłbym w jakieś raty 0% i kupił porządny komputer, który wytrzyma 8 kolejnych lat ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek to należy zaznaczyć że z płytami na B450 przychodzą takie rozwiązania jak StoreMi, które dzięki mniejszemu dyskowi ssd dają kopa talerzówce że lata jak SSD... Transfery są niemal identyczne. W przypadku M2 PCIE i transferów rzędu 3000Mb/s chyba nie muszę przypominać ile daje to przy dysku np.4TB... a wystarczy kupić 256GB czy 512GB, pewnie i na 128 pójdzie. Co do płyt to ważne żeby miały radiator na sekcji zasilania.

Sam mam takiego mobasa i lata z ryżym 2600 jak marzenie. A pewnie jak wyjdą R3000 to posadzę nowszego w robocie a do córy za i5 pójdzie ten 2600...
https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-bazooka-v2-5645386/

Edytowane przez bahus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze polecam tą płytę Gigabyte B450 AORUS ELITE https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b450-aorus-elite-5628067/

z pamięciami Corsair Vengeance LPX, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-8-gb-3000mhz-cl16-cmk8gx4m2c3000c16-1678490/

Profil XMP bez problemu w biosie wskakuje bez kombinacji :), a sama płyta też zacna. W razie potrzeby montażu mobo w formacie mATX to Gigabyte B450 AORUS M też daje radę z tymi samymi ramami. https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b450-aorus-m-4141611/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź więc pod uwagę, że to nie tylko wzrost wydajności ale również znaczny spadek zużycia energii. Ryzen jest znacznie oszczędniejszy od Phenoma. 

Wszystko zależy czy chcesz wydawać większe pieniądze czy nie. GT 1030 też nie będzie głupim rozwiązaniem.

Edytowane przez neomagnet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, neomagnet napisał:

GT 1030 też nie będzie głupim rozwiązaniem.

No właśnie wziąłbym GT 1030 bo to najmniejszy koszt i miałbym to czego potrzebuje ale chodzi mi pogłowie GTX 1050 używana za około 400zł. Na obecnym zestawie pewnie nie wykorzystam jej potencjału ale za jakiś czas mógłbym ją przełożyć do nowego kompa. Z drugiej strono za rok czy dwa lata znowu będą nowsze karty i pewnie kolejne standardy jak HEVC czy VP9 i wydajniejsza starsza karta co ich nie obsługuje przegra na tym polu ze słabszą a nowszej generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście RX 470 jest jakieś 20% wydajniejsza niż GTX 1050. Tylko obawiam się że przy RX 470 to mój już wiekowy zasilacz mógłby nie podołać.

Edytowane przez Pablo01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta karta ma TDP tylko 120W, zasilacz sobie poradzi.

Pobór prądu w spoczynku 43W
Pobór całego komputera pod obciążeniem ok 270W.

Masz sporo zapasu przy zasilaczu 500W. Nie zastanawiałbym się nad tym, poza tym jakbyś kiedyś chciał zmienić płytę + cpu to już będziesz miał rozsądniejszą kartę, a tak potem kolejny raz musiałbyś wymieniać GT 1030 czy GTX 1050 na inną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...