Skocz do zawartości
Bushido

Źle podłączone AIO - robota serwisu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Moi Mili,

człowiek który miał mi złożyć komputer mi się rozchorował, tak więc oddałem tą robotę pewnemu serwisowi. Jedynym mankamentem jaki zauważyłem był brak oświetlenia RGB, olałem to. Po jakimś tygodniu zwróciłem uwagę że chłodzenie działa cicho przez minutę, po czym włącza się na szybsze obroty na 10 sek i znowu jest ciche. Chodziło o temperatury CPU (wszystkie w granicach rozsądku). Podkręciłem więc krzywą prędkości wentylatorów w idle - poprawiło się. Dzisiaj robiąc kejbul menedżment (mój pierwszy w życiu jupi!) zobaczyłem że tylko jeden z wentylatorów kręci się szybciej w idle, drugi NIC nie przyspieszył.

Teraz muszę Was prosić o pomoc, bo szczerze mówiąc nie wiem prawie nic o podłączaniu kabelków w odpowiednie miejsca. A coś jest na bank źle podłączone.

 

Płyta: MSI X470 Gaming Pro Carbon

Zasilacz: SilentiumPC 750W Supremo FM2 Gold

AIO: Navis RGB 240

W załączniku są fotki kabelków/wtyczek, jak i mój schemat co gdzie jest podłączone + fotka z instrukcji. Literami A, B, C jest opisany układ dwużyłowy wychodzący z blokopompki. A literami 1, 2, 3, 4 jest kabel czterożyłowy wychodzący z ów blokopompki.

.1 - wyjście kableka czterożyłowego.jpgA

.2 - Jak kabel czterożyłowy dochodzi do złączek.jpg

.3 - jak kable dochodzą do radiatora lub wentylatorów.jpg

.A -wyjście kabelka dwużylowego.jpg

.B -do czego jest podłączony kabel dwużyłowy.jpg

.C - wiązdka kabelków do których dochodzi dwużylowy.jpg

schemat z instrukcji obsługi.jpg

schemat zdjęć.jpg

 

 

[Edit]

CHYBA wygląda na to że, kabelek dwużyłowy jest dobrze podłączony - wg. filmiku o Navis pro 240.

I CHYBA brakuje mi jakiegoś rozdzielacza oznaczonego jako "M" w instrukcji. Poszukam go jutro.

Edytowane przez Bushido
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wentylatory są podłączone bezpośrednio do płyty, więc są sterowane osobno. Zasilania nie da się na szczęście źle podłączyć. Zobacz w pudełku czy nie ma tam tego kableka, dzieki niemu wepniesz wentylatory pod jeden port i będą sterowane jednocześnie. Jeżeli nie będzie to uderz do tego pseudo serwisu, pewnie zgubili, niech odkupią, koszt 1zł.

 

Wtyk RGB równieżmusisz wpią do płyty głównej lub jakiegoś innego sterownika.

Edytowane przez neomagnet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z wentylatorów był podpięty pod "PUMP_FAN1". Jak podpiąłem oba tą rozdziałką "M" do "FAN1" zaczęły chodzić idealnie.

Wentylatory są OK.

RGB było podpięte "w siebie" zamiast do płyty, posiedziałem pomyślałem - już jest ok. Konia z rzędem kto wytłumaczy dlaczego złączka "RAINBOW1" na płycie ma 3 a nie 4 "pręciki" i czego bym nie podłączył nic nie che świecić - nawet MysitcLight nie widzi nic podpiętego.

RGB działa OK.

 

Co do serwisu, to był piątek 14.30 i wpadłem z hasłem "Złóżcie mi ten komputer, bo sam nie potrafię. A nie mam pewności czy wszystko działa, bo kupiłem parę używanych rzeczy". Jeb*ńce uwinęli się w półtorej godziny, wszystko działało. A śpieszyło mi się bo tego samego dnia miałem lot do zmywakolandii. No i skasowali za usługę prawie nic + dostałem modem wifi na usb :P. Tak więc dostałem co o prosiłem.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Systemy RGB nie zawsze są ze sobą kompatybilne. Większego pojęcia na tematy choinkowe niestety nie mam, więc nie pomogę, ale sprawdź czy są może jakieś przejściówki, ewentualnie zewnętrzne sterowniki które można pod mobo podpiąć, a które jednocześnie obsłużą system z Navisa. Sposób na pewno jest, trzeba go tylko poszukać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te złącza pod RGB to czasami kompletna masakra. Sam mam parę wentylatorów RGB i zostawiłem ja na kontrolerze, który był dołączony, bo po paru próbach podłączenia tego do płyty i synchronizacji z AuraSync dałem sobie spokój. Szkoda, że nie ma to takiego prostego standardu jak wentylatory.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, neomagnet napisał:

Systemy RGB nie zawsze są ze sobą kompatybilne. Większego pojęcia na tematy choinkowe niestety nie mam, więc nie pomogę, ale sprawdź czy są może jakieś przejściówki, ewentualnie zewnętrzne sterowniki które można pod mobo podpiąć, a które jednocześnie obsłużą system z Navisa. Sposób na pewno jest, trzeba go tylko poszukać ;)

Podłączyłem pod złącze "JRGB1", i już działa wszystko na 100%. A z tym "RAINBOW1" próbowałem, bo lepiej mógłbym kable poustawiać. 

Jeszcze tylko budę pomaluję w środku na biało, i ten komputer będzie cód-miód-malina :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...