Skocz do zawartości
pedroz79

Nowy RAM i GPU do i5-4670K@MSI Z87-G43

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

mam taki oto bazowy zestaw, składany po lekturze tego zestawienia z czerwca 2013 roku https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_czerwiec_2013?page=0,14 :)

  1. MSI Z87-G43
  2. Intel Core i5-4670K
  3. Pamięć DDR3 Ballistix Sport 8GB/1600 (2*4GB) CL9-9-9-24
  4. Zasilacz XFX Core 550W
  5. 2 dyski SSD i 3 dyski HDD
  6. obudowa Carbide Series 400R Gaming Chassis (3 wentylatory)

Nadszedł czas na upgrade. Komputer domowy, nie kręcony , trochę gram, ale raczej w gry sprzed kilku lat, z nowszych przymierzam się  do Wiedźmina 3, Fallouta 76, Dying Light  czy Shadow of War. Z racji budżetu, chcę pozostać przy procku i mobo. Zostaje mi więc dodać trochę RAM'u (bo zwykle mam otwartych 50 kart w Operze i paręnaście arkurzy w Excelu)  i zmienić grafę do gier. I tu mam kilka nurtujących mnie pytań.

1. RAM

Czy kupić od razu 2x8GB np. https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lp-ddr3-16-gb-1600mhz-cl10-cml16gx3m2a1600c10-474108/

Czy wybrać opcję tańszą i do moich 2 modułów Ballistix'ów dokupić 2 dodatkowe np. https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lp-ddr3-8-gb-1600mhz-cl9-cml8gx3m2a1600c9-404974/

Co będzie działać szybciej? 2x8 czy 2*4+2*4?

2. GPU

Rozważam zakup GFX 1060 6GB lub GFX 1660 (bez Ti). Raczej ZOTAC/EVGA/MSI ARMOR. Sądząc po wpisach na forum, mój procek raczej nie będzie tu wąskim  gardłem? Ale czy uciągnie to zasilacz (mam 5 podłączonych dysków)?  Zależy mi na cichym kompie :)

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski łącznie nie "biorą" nawet 50W, więc nimi się nie przejmuj. Spokojnie możesz tutaj pakować karty GTX 1660, GTX 1660 Ti, RX 590 lub Vega 56. Myślę, że wyżej nie ma się co pchać jeśli procek jest niekręcony bo łatwo o bottleneck. Po tylu latach warto też wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze. Jeśli się na tym nie znasz to ewentualnie jak przyjdą ci zakupione części będziesz miał dobry moment, żeby wybrać się do jakiegoś pobliskiego serwisu i poprosić ich by to zrobili i przy okazji zamontowali to co kupiłeś

Co do RAMu to bierz najlepiej 2x8GB tak, żeby puścić te kości w trybie dual channel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, reyden napisał:

Ram jak wyżej , szukaj 2133 mhz / 2 400 mhz  a nie 1 600 mhz .

Karta - GTX1660 , po OC dogania model Ti i ma wydajność na poziomie GTX1070 .

Zasilacz spokojnie da radę .

A co będzie w takim razie lepsze? 

HyperX Savage 16GB 2133MHz CL11

czy

HyperX FURY 16GB 1866MHz CL 10

Czyli czy ważniejsze CL czy MHZ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to i to jest ważne .

Nisko taktowany ram z niskim CL to wydajnościowo mniej więcej to samo jak lekko wyżej taktowany ram z lekko wyższym CL .

W tym przypadky HXS-y 2133 mhz będą szybsze niż HXF 1866 mhz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie warto już kupować ramu ddr3 lepiej składaj na wymianę platformy... a co do gpu to w zależności od budżetu kupiłbym rtx 2070/2080 tym bardziej jak byś ramu nie kupował obecnie bo lepiej kupić lepszy produkt który na dłużej starczy, jak sądzisz że to przesada to nie kupuj niczego poniżej 2060 od zotaca (dla 5 letniej gwary) w ten sposób będziesz miał kartę która wystarczy pod nowy zestaw, 8gb ramu to obecnie trochę mało ale jeszcze wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój procesor pozwala na dosyć łatwe OC. Jeżeli masz boxowe chłodzenie to możesz dokupić coś niedrogiego i podbić trochę jego taktowanie, poradników na ten temat jest mnóstwo, a całość opiera się właściwie o manipulację 2 parametrami (mnożnik i ewentualnie napięcie). Spokojnie wyciągniesz grubo ponad 4GHz a wydajność wzrośnie zauważalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Mój wybór padł ostatecznie ta taki upgrade:

- Zotac 1060 GGB AMP 

- G.Skill RipjawsX, DDR3, 16 GB,2400MHz, CL11 (zostaję przy DDR3, ceny procków, zeby zmieniać platformę za wysokie) 

- i przy zmianie pasty dołożę też SilentiumPC Fera 3, bo teraz mam jakiś gośny, a i może pokuszę się o OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...